Zmiana czcionki w dokumencie PDF (Win7 lub android)

Czy da się jakoś zmienić czcionkę w dokumencie PDF (nie chodzi o wielkość, tylko jej rodzaj)? Mam PDF-XChange Viewer i Sumatra PDF, ale w żadnym z nich nie znajduję takiej opcji. Po wrzuceniu na telefon i otwarciu w ReadEra niby jest opcja “skalowanie i czcionka”, ale gdy w nią klikam, to tylko się jakiś durny komunikat dotyczący powiększania wyświetla i nic więcej :frowning:
Ew. polećcie jakiś darmowy czytnik e-booków na androida, który pozwoli skutecznie zmienić czcionkę w dokumencie PDF

Nie mam androida, ale czy sprawdzałaś tę aplikację?
https://librera.mobi/

Nie sprawdzałam, ale wolałabym wiedzieć na pewno, że ma taką opcję niż sprawdzać w ciemno, więc może zaczekam na jakąś pewniejszą odpowiedź :wink:
Czytać będę raczej na telefonie, jedynie pobieram najpierw na komputer. Jeśli więc jakiś program na Win7, to musi tą czcionkę zmienić trwale, tak żeby po wrzuceniu na telefon też była zmieniona

Word dla Androida potrafi za pomocą OCR przekonwertować PDF na zwykły tekst. Potem możesz przejść w tryb edycji i w samym Word ustawić jaką czcionkę chcesz.

Do samego czytania przygotowanego już dokumentu polecam eReader Prestigio.

1 polubienie

Ale tam jest zwykły, kopiowalny tekst. Nie ma potrzeby używać OCR. Chcę tylko zmienić font na bezszeryfowy, ale żeby się układ jakoś mi nie rozwalił

Może potrzebny OCR i konwersja na ebook i wtedy sobie dowolnie czcionkę ustawiasz w aplikacji?

Z PDF będzie ciężko, ponieważ nie jest to format edytowalny. Dużo zależy od tego co to za PDF i jak został utworzony. Może być tak, że tekst będzie spójny a może być tak że każdy akapit a nawet każda literka będzie osobnym znakiem. Są pewnie do tego specjalistyczne programy ale niestety nie pomogę.

Dlatego czasami najprościej zrobić OCR a Word dla Androida oferuje to w standardzie. PDF XChamge Viewer też potrafi - Dokument > Rozpoznaj tekst… Ale trudniej to potem wykorzystać.

Za ten czas pobrałabyś już polecany reader (14MB), ale jak chcesz to czekaj na odpowiedzi w stylu: przerób sobie pdf na doc :stuck_out_tongue_winking_eye:

Ale po co OCR? Przecież mogę cały tekst zwyczajnie skopiować i wkleić np. do Notatnika czy Worda. Myślałam tylko, że może jest program, który pozwoli zmienić font w takim dokumencie jednym kliknięciem bez potrzeby konwersji na format ePUB czy MOBI

Rozoumiem, czyli z wydobyciem tekstu nie ma problemu. W takim razie nic nie polecę, bo nie znam programu, który to zrobi w miarę bezboleśnie. Mogę jedynie zaproponować przejrzenie tego co pojawia się w Google https://www.google.com/search?q=pdf+change+font+style

1 polubienie

@Bradlee Czyli ten eReader Prestigio też sobie z tym nie poradzi? A w czym on jest ogólnie lepszy od ReadEra? W tym ostatnim drażni mnie mnogosć zbędnych opcji i jakieś niewygodne menu

eReader Prestigio to zwykły czytnik formatów eBook i PDF, tzn jak otworzysz PDF to zupełnie nic w nim nie zrobisz jeżeli idzie o edycję. Natomiast wkleiłem go dlatego że mi osobiście fajnie się w nim czyta. Nie wiem czy dla Ciebie będzie lepszy, pozostaje sprawdzić.

1 polubienie

Oki, w takim razie chyba faktycznie muszę rozważyć konwersję do ePUB. Jest jakiś darmowy program, który zrobi to łatwo i szybko? W sensie, że raz sobie ustawię wszystkie parametry odnośnie czcionki itd. i już przy każdym dokumencie będzie mi konwertował z tymi ustawieniami?

Powiem szczerze, że sporadycznie robię takie konwersje i zazwyczaj PDF wymaga u mnie indywidualnego podejścia. Np

  • OCR’em z PDF XChange, potem kopiuję tekst, wklejam go do LibreOffice Writer i otwieram gładko w eReader Prestigio
  • stronami takimi jak https://pdf2mobi.com/
  • najnowsze odkrycie to OCR z poziomu mobilnego Worda. Mozna czytać w samym Word ale również eReader Prestigio dobrze sobie radzi z plikami Worda.

Pewnie jest coś co by konwertowało masowo ale niestety nie znam i sam temat nie jest trywialny. Może nie znam czegoś fajnego?

@anon741072 - sprawdziłam w końcu dziś aplikację Librera. Jest tam opcja “tryb tekstowy” i wtedy faktycznie można sobie zmienić czcionkę na dowolną wybraną jak również dowolnie ustawić jej rozmiar i wyrównanie, więc jest to całkiem zadowalające :slight_smile:

Kurcze, fajna ta apka.

1 polubienie

Nom, też mi przypadła do gustu, bardzo wygodnie się czyta, jest sporo przydatnych opcji :slight_smile: