Zmiana częstotliwości pracy RAMu a stabilność laptopa

W laptopie Acer Aspire 3690 jest włożona (oryginalna) kość RAMu z częstotliwością pracy 533MHz. Jeśli kupię kość (oczywiście dobry rodzaj) z częstotliwością pracy 667 lub 800MHz to czy laptop będzie działał stabilnie ? Czy zmiana częstotliwości pracy ma wpływ na prawidłową prace laptopa?

Nie ma sensu kupować wyższej jeśli chcesz używać z niższą

zarówno 667 jak i 800 zwolnią do 533

A jeśli wyjmę 533 i włoże samą 800 to czy komp będzie działał stabilnie?

płyta główna obsługuje 800?

nie wpłynie bo się ustawi na szynie 533. nie kupuj 800tek nie warto - 667 max.

płyta obsługuje do 667Mhz, ale zważywszy na zamontowany procesor oraz jego szynę fsb, taktowanie ramów i tak się nie zmieni i będzie dalej 533Mhz.

szansa na wymianę procka w tym lapku jest znikoma :P.

technik_elektro czyli ze względu na procesor nie opłaca się w tym lapku kupić więcej ramu jak 533MHz ?

częstotliwość taktowania nie ma nic wspólnego z więcej ramu - tego nigdy za wilę choć w tym lapku możesz wsadzić 2 kości po 1gb każda. jeśli chodzi o częstotliwość taktowania to tak jak kupisz pamięci na wyższym fsb to i tak to fsb zostanie ograniczone do 533 - tanie kości są 667Mhz i je się najbardziej opłaca kupić w razie wymiany - czy kupna kolejnego lapa np z core duo (2) działającego na fsb 667 będzie można przemontować ramy i wtedy będą one działać z tą częstotliwością - kapisz ??

Rozumie. A czy jest odczuwalna różnica w pracy pomiędzy 533 a 800MGHz? Czy zwykły użytkownik dostrzeże różnice w pracy?

nie. ze wzrostem częstotliwości rośnie też CL.

No i o to chodziło. Jak nie odczuje różnicy to mogę wsadzić klientowi 533MGHz. 1GB DDR2 Kingston kosztuje 82,00 zł.

Dzięki technik_elektro

I w żadnym przypadku nie ma różnicy??? Nawet w pececie i przy grach?

w laptopach nie - zwłaszcza gdy są na chipsetach intela, oczywiście gdy procesor będzie pracował z fsb 667Mhz należy zastosować pamięci o tym samym taktowaniu w celu optymalnej pracy magistrali.

Acer “jest na” Intelu.

fsb w przypadku twojego laptopa jest 533Mhz i choćbyś nie wiem co robił (a nie wiele się da) wyższej magistrali się nie ustawi - poza przypadkiem gdy jakimś cudem wymieniłbyś procesor na np core duo z magistralą 667.

Dzięki technik_elektro. Wytłumaczyłeś mi dokładnie.