Zmiana długości kabla patchcord, światłowód

Witam. Otóż panowie z Inei podłączyli mi światłowód 1 GB. Niestety po podłączeniu okazało się że jest marny zasięg wifi na drugim piętrze, a zwłaszcza na pasmie 5Ghz, więc chciałbym przenieść router na drugie piętro w bardziej dogodne miejsce, niestety nie mogę bo kabel od gniazdka do routera ma tylko 3 metry. Parametry kabla 3 metry to SC/APC-SC/APC simplex 9/125 G.652D. Zakupiłem kabel SC/APC-SC/APC simplex 9/125 G.657A1 25 metrów.
Średnica obu kabli to 3,0mm.

Pytanie 1: czy po zamianie kabla o innym włóknie, niż w tym 3 metrowym który mi zamontowano, wszystko będzie kompatybilne?

Pytanie 2: czy będą jakieś opóźnienia, ograniczenia, minusy związane z dłuższym kablem, chodzi mi o opóźnienia i prędkość.

Pytanie 3: czy nic sie nie stanie jak zamienie jeden na drugi kabel, oczywiście zachowując ostrożność względem uszkodzeń mechanicznych oraz czystosci końcówek kabla, fiber? No i nie będę się wpatrywał w końcówkę kabla, z wiadomych przyczyn… :ok:

Powinno wszystko działać bez problemu. G.657 to taki podrasowany G.652 w dużym uproszczeniu.

1lajk

Na krótkich odcinkach będzie działać. Jeśli złączki są te same i kolor ten sam, nie powinno być problemów.

1lajk

Na krótkich odcinkach? Czyli to 25 metra też jest krótkim odcinkiem?

Tak. Dla światłowodu to tyle co nic :wink:

1lajk

Dokładnie, ostatnio na odległości około 200m byłem zmuszony zastosować patchcordy niebieskie zamiast zielonych, bo akurat takie miałem pod ręką. Łącze 10Gb/s. Do czasu wymiany wkładek na WDM, wtedy pójdzie 20Gb/s w agregacji, patchcordy też będą zielone.

1lajk