Zmiana dpi zdjecia

musze dostarczyć zdjęcie do elektronicznej legitymacji studenckiej i jestem zobligowany do dostarczenia zdjęcia w postaci cyfrowej o wymiarach 2,0x2,5cm, 300 dpi tj. 236x295 pikseli. Zastanawiam sie w czym i jak mógłbym zmienić parametry zdjęcia które posiadam, aby byly zgodne z wymogami (dodam że parametry mojego zdjęcia to 420x605 pikseli, 96x96 dpi) z góry dzieki za pomoc

p.s.

dodam że próbowalem to zrobic w infranView, ale niestety gdy probuje mu ustawic 236x295 pikseli to chyba chce zachowac ratio i tworzy mi jedynie 205x295 :frowning: to samo dzieje sie gdy probuje mu wpisywac szerokosc i wysokosc w cm. Macie jakiś pomysł? pozdrawiam

geeker Na forum obowiązuje używanie polskiej pisowni (włączając w to znaki typu ą, ś, ć, ł, ó itd). Zastosuj się proszę do tej zasady i popraw błędy. W przeciwnym wypadku temat może wylądować w koszu.

W IrfanView da się zrobić :mrgreen: oto sposób:

  1. Otwórz zdjęcie w programie.

  2. Shift+C

  3. Podajesz wysokość(width) i szerokość(height) zaznaczenia w pikselach.

Klikasz Apply to image i otrzymujesz zaznaczenie na zdjęciu.

  1. Trzymając klawisz CTRL najeżdżasz na dolną krawędź zaznaczenia aż pojawi ci się kursorek ze strzałkami w górę i w dól.

  2. Dalej trzymając CTRL klikasz lewym myszki (i trzymasz wciśnięty) przesuwasz myszkę w dół do dołu zdjęcia. (zachowasz przy tym proporcje zaznaczenia)

  3. Wciskasz teraz CTRL+Y (zostanie tylko zaznaczony fragment zdjęcia)

  4. Potem jeszcze CTRL+R Podajesz jeszcze raz rozmiary zdjęcia jakie są wymagane i podajesz wartość DPI z tym że odznaczasz opcje aby zachował proporcje.

  5. Na koniec możesz zapisać zdjęcie z opcji zapisz jako lub wciskając “S” na klawiaturze.

Bierzesz np. darmowego Gimpa i zmieniasz rozmiar ustawiając odpowiednią ilość dpi a później docinasz na wymaganą wielkość.

wielkie dzięki za błyskawiczną pomoc, pozdrawiam

Naprawdę pomocny tekst. geeker gratuluje dostania na studia =D>