Zmiana dysków w stacji, raid 1, dyski 3 TB, win xp 32 bity

Mam stację dysków Chieftec CEB-2235s podłączona na USB 2.0. Dyski pracowały w RAID 1, się zapełniły, więc wymieniłem je na nowe. Oba jednocześnie. Jeden ze starych dysków podłączyłem pod inne wejście sata, drugi poleciał głęboko do szafy jako kopia zapasowa. Problem w tym, że tych nowych dysków nie ma w ‘moim komputerze’ Niezależnie od tego czy włączę w stacji RAID 0, czy RAID 1 w menadżerze urządzeń widzi 2 dyski, wyświetla ich nazwę, numer seryjny, twierdzi, ze sterownik zainstalowany, ale jak wejdę w właściwości->woluminy to już tam nic nie widzi. Tak samo nie ma tych dysków w ‘zarządzaniu dyskami’. W biosie widzi wszystkie 5 dysków i cd-rom. Odłączenie bez tego starego dysku przez sata nic nie zmienia, więc one się nie gryza ze sobą.

Do komputera w sumie podpięte są 3 dyski na sata, ch-rom na sata i ta stacja na usb z 2 dyskami.

Jak będę tylko miał dostęp do tego komputera to zacznę od próby podłączenia tych nowych dysków ze stacji normalnie na sata prosto do komputera i sprawdzenia czy zaskoczy, ale wdzięczny byłbym za inne propozycje, bo komputer do dyspozycji będę miał tylko przez kilka godzin, więc wolałbym mieć tez plan B, C, czy D żeby nie jeździć bez sensu :wink:

Dodane 16.10.2013 (Śr) 21:26

Podbijam, sprawa wygląda inaczej niż się spodziewałem. okazuje się, że dysków nie widzi Win XP 32, bo te mają po 3 TB. Na Win7 64 działa bez problemu.

Czy jest jakiś sensowny sposób, żeby to obejść, ale dalej korzystać z zewnętrznej stacji dysków i raid 1? Widziałem programi paragon gpt loader, ale on działa tylko z dyskami wewnętrznymi bez raida. Pomyślałem, że może by dokupic coś w tym stylu:

http://allegro.pl/print-serwer-usb-hub- … 52797.html

i podłączyć dysk jako sieciowy? W ten sposób obejdzie się ten limit? Wydaje mi się to mało prawdopodobne, ale może ktoś będzie zorientowany :wink: