Zmiana dysku rozruchowego

Witam,
Laptop (HP Pavilion) działał coraz wolniej, więc zdecydowałem się na zakup dysku SSD i zamontowanie go w miejsce napędu optycznego. Pobrałem i pomyślnie zainstalowałem na nim system Windows 10, jednak przy włączaniu komputera system uruchamia się domyślnie ze starego dysku HDD i za każdym włączeniem muszę w BIOSie wybierać właściwy dysk. Chciałbym, aby laptop domyślnie włączał się z dysku SSD.
Dodam, że próbowałem zmienić w BIOSie kolejność dysków, jednak w UEFI Boot order możliwy do wybrania jest tylko stary dysk a w Legacy Boot order tylko nowy.


Z góry dziękuję za pomoc

Najprościej po prostu odznacz na HDD partycje jako nieaktywną jakimś programem do dysków. Np. Minitools partition. To nie będzie ta partycja z systemem, tylko ta malutka, po lewej pewnie.

W podanym programie żadna z partycji starego dysku nie ma opcji oznaczenia jako aktywna lub nieaktywna, jedynie na nowym partycja z systemem ma możliwość zmiany na nieaktywną. W ustawieniach zarządzania dyskami partycja z systemem, który chcę domyślnie uruchamiać jest oznaczona jako: Zdrowy(System, Rozruch, Plik stronicowania, Aktywna, Zrzut awaryjny, Partycja podstawowa)

A nie lepiej sklonować dysku z hdd na ssd, a potem hdd wstawić do napędu cd?

Zainstaluj sobie EasyBCD i ustaw sobie system Windows 10 jako startujący pierwszy.
https://www.dobreprogramy.pl/EasyBCD,Program,Windows,12231.html

Najpewniej system zainstalował Ci się zgodnie z MBR-em bez EFI co zmusiło nowy system do wpadania w tryb Legacy. Zamień dyski miejscami i zainstaluj system na nowym dysku usuwając najpierw wszystkie partycje z niego i będzie korbić. Alternatywnie LiveUSB z Linuksem i dd starego dysku do nowego (o ile jest taki sam lub większy) i będzie działać.

Po prostu źle zrobiłeś.
Położeniu dysku trzeba to ustawić na GPT
Potem w UEFI ustawic na SecureBoot a nie legacy i ustawić start z tego dyski
Potem wkładasz perdrive , F12 i instalujesz na ta tym dysku.
Widze że jest źle po tym BIOSIE

Zainstalowałeś drugi system za pomocą pierwszego. Tak to rozumiem.
Ja w miejsce HDD wsadził bym SSD i na nim zainstalował Windows a następnie wymienił CD na HDD.
System jest juz na SSD i sprzężony biosem więc powinien wykryć stary HDD, przypisać mu jakąś literę i pozwolić na format jego partycji.

Zacznijmy od tego, że UEFI nie bootuje dysku. Dysk bootuje się w trybie Legacy/BIOS (wtedy informacje o systemie są podane w MBR dysku).
Jeśli coś ma być z konkretnego dysku bootowane w trybie UEFI, to dysk musi być sformatowany w standarcie GPT i na dysku musi być partycja UEFI z wpisami.
Moim zdaniem najlepiej instalować przy wyciągniętym drugim dysku, by system nie miał wątpliwości gdzie ma się zainstalować i wyłączonym wsparciu dla Legacy w BIOSie.

Jak zawsze mogą być wtedy problemy ze sterownikami (nie widać dysków), które trzeba sobie dobrać podczas instalacji.

Botowanie tu nie jest problemem, tylko to że instalacja nowego systemu została przeprowadzona jakby obok już istniejącego. Instalator wykrył partycje rozruchowe i nie utworzył nowych na drugim dysku. Jeśli chcesz by nowy system działał poprawnie, to na czas instalacji nowego systemu na SSD odłącz stary dysk z działającym Windows 10. Od nowa postaw system na SSD, usuń stare partycje i niech instalator ponownie utworzy nowe. W ten sposób podłączając stary dysk wszystko powinno działać.