Zmiana dysku w laptopie

Witam. Mam zamiar zmienić dysk w laptopie Asus N61-JV. Teraz mam Seagate Momentus 5400.6 ST9320325AS 320 GB, a wybór padł na Samsung SpinPoint MP4 HM640JJ 640 GB. Chciałbym zapytać czy ten dysk Samsung jest dobrym wyborem? Chociaż czytałem o nim wiele pochlebnych opinii i recenzji, to jednak z tego co pamiętam raczej samsung nie robił dobrych dysków. Stary dysk chciałbym włożyć do kieszeni zewnętrznej z USB 3.0. W laptopie mam jedno gniazdo USB 3.0, wiem, że nowe USB może zasilać prądem 900mA. Czy wystarczy to do zasilania tego dysku z jednego gniazda?

TAK, to dobry i szybki dysk.

Tylko zwróć uwagę, że ma 7200 obr/min i laptop może (nie musi) wpadać w wibracje.

5400 obr/min ma HM640IJ

Właśnie zależy mi na tym 7200rpm, bo widziałem testy i wypadał prawie 2 razy lepiej niż mój seagate. A odnośnie drugiej części moje posta, to na stronie seagate’a http://www.seagate.com/www/en-us/products/laptops/laptop-hard-drives/#tTabContentSpecifications odnośnie mojego dysku w kolumnie POWER jest: “5V start max current: 1.0A”, chodzi o prąd maksymalny przy rozruchu? Jeżeli USB 3.0 ma 900mA to powinno chyba wystarczyć zasilanie z jednego gniazda?

Spokojnie wystarczy, 5V to standard.

Do zewnętrznej obudowy powinien być dołączony kabel Mini USB 3.0 <-> 2xUSB także gdyby się zdarzyło, że przy jakimś komputerze dysk nie startuje to wsadzasz drugą końcówkę do gniazda USB i dysk startuje od razu.

http://allegro.pl/gembird-obudowa-kiesz … 64895.html

Co do SAMSUNG SpinPoint MP4 HM640JJ to polecam bo kupiłem kilka tygodni temu i jak najbardziej jest OK. :slight_smile:

Znajomy też sobie wymieniał na tego samsunga i bardzo sobie chwali, odczuwalny przyrost wydajności w porównaniu do 5400rpm.

Dokładnie tą obudowę chciałem kupić, ale właśnie w tym jest problem, że w moim Asusie porty USB są tak rozłożone, ze nie dam rady podpiąć na raz dwóch końcówek z tego kabla:/ Dlatego pytałem czy jedno gniazdo USB 3.0 wystarczy aby zasilić dysk (pozostałe 2 gniazda, mam w standardzie 2.0). Czyli jakby były jakieś problemy, to pozostaje się bawić w jakieś przedłużki;/?

Osobiście nigdy nie przydarzyło mi się abym musiał korzystać z dwóch gniazd USB aby zasilić dysk, ale kolega ma laptopa MEDION i u niego występuje taka potrzeba :smiley:

Mam obudowę z eSATA (3 Gb/s) i do zasilenia wystarczy mi jedno gniazdo USB.

Zaryzykuj, a w razie czego dokupisz przedłużkę za 4 zł. i po problemie :wink:

Ok. Mam tez właśnie dysk zewnętrzny PQI 320GB, ale na USB 2.0 i też są 2 kable, ale jeden w zupełności wystarcza do zasilania, także myślę, że powinno udać się zasilić ten dysk na USB 3.0 z jednego gniazda. Dzięki za pomoc. Pozdrawiam :slight_smile:

Hej,

Żadne przedłużki nie będą potrzebne. USB w standardzie 2.0 daje maksymalnie 500mA, natomiast standard 3.0 to już prawie dwa razy tyle - 900mA. Bez problemu dysk będzie dział na jednym porcie. Same przedłużki służą do zasilanie dysków 2,5-calowych, gdy są podłączone do kontrolera USB 1.1 lub 1.0 - tylko one nie dają rady zapewnić dyskowi odpowiedniego natężenia prądu. :slight_smile: Zresztą sam korzystam z dysku 2,5 calowego w kieszeni i podłączam go do jednego portu USB 2.0. :slight_smile:

Pozdrawiam,

Dimatheus

Samsung to dobry wybór