Zmiana dysku z HDD na SSD?


(funbooster) #1

Witam

Za bardzo się na tym nie znam. Posiadam dysk HDD w laptopie i chciałbym zmienić na SSD 500gb lub więcej, cena nie tutaj znaczenia. Jakie są zalety i wady zmiany dysku z HDD na SDD?

P.S. Mój laptop to msi ge620

Pozdrawiam


(Bartolini234) #2

SSD ze względu na brak mechanicznych części jest szybszy.

Jednak dyski te oferują o wiele mniejszą pojemność niż HDD i są od nich o wiele droższe.

Będziesz musiał co jakiś czas stosować funkcję TRIM,by zachować pierwotną wydajność dysku.

-- Dodane 01.09.2011 (Cz) 21:09 --

Możesz jeszcze zastanowić się nad dyskiem hybrydowym, łączącym pamięć flash z tradycyjnym talerzem magnetycznym.Ten dysk Seagate'a jest naprawdę wydajny,jednak żeby osiągnął najwyższe prędkości,komputer trzeba uruchamiać i pracować na nim prze jakiś czas.Ten dysk przechowuje najważniejsze pliki na dysku SSD 4GB,musi jednak "dowiedzieć się",o jakie pliki chodzi.


(Ascent) #3

Co do wad i zalet to odpowiedź została już udzielona, więc teraz czas na resztę:

W takim razie proponuję dysk OCZ Vertex 3 480GB i życzę udanych zakupów. :slight_smile:


(Chojinka) #4

tak jak wyżej - tylko brać...


(funbooster) #5

I takie ostatnie pytanie. Czy dyski SSD się bardziej nagrzewają od HDD ?


(MaRa) #6

Mniej się nagrzewają, bo pobierają mniejszą moc. Dużo mniejszą.


(Zulowski) #7

dysk SSD , przestań przekręcać skrót Solid State Drive

Z tego co wiem, to działają jak pendrive, nie ma części ruchomych, nie będzie się grzać.


(Eleks) #8

Poszukaj tego dysku w innym sklepie, gdzie nie biorą tak dużo za wysyłkę [-o<


(Xparanienormalnyx) #9

W ogóle nie będzie się grzać? To ciekawe czemu pendrive'y również flash, grzeją się :wink: Procesor też nie jest niczym obrotowym, a się grzeje. Każdy chip, każda elektronika podczas pracy wytwarza ciepło, jedna w większym stopniu druga w mniejszym.

Idąc dalej za komentarzami przedmówców, SSD jest mniej żywotne od HDD? Ciekawe jakim to cudem... Wszystko co oparte o chip flash ma bardzo długą żywotność, już nawet z samego względu na brak części ruchomych toteż można sobie takim czymś rzucać i najwyżej potłucze się obudowę lub ułamie port sata, a zwykłe podróżowanie z dyskiem HDD w plecaku grozi urwaniem głowicy.


(OgiX) #10

Są dużo mniej trwałe na wielokrotny zapis - obchodzone jest to w ten sposób, że chip rozdysponowuje punkt zapisu w podjednostkę, która jest najmniej zużyta (ma zarejestrowane najmniej cykli zapisu) - w tym układzie problem jest praktycznie niezauważalny, chyba że dysk jest używany przy dużym obciążeniu np. serwerze.

Wadą SSD związaną z tym mechanizmem jest to, że nie ma mowy o bezpiecznym usunięciu pliku z dysku (tak by niemożliwe było jego odzyskanie w laboratorium) oraz odzyskiwaniu danych w wyniku przypadkowego usunięcia pliku (bez specjalistycznego sprzętu).


(Veers) #11

Częściowo - to prawda. Należy jednak pamiętać, o starej prawdzie która mówi że jeśli coś może się popsuć - na pewno się popsuje. Poczytaj sobie choćby o różnicach pomiędzy MLC a SLC, oraz odpowiedz sobie na pytanie dlaczego dowolny dysk SSD jest wielokrotnie szybszy od najszybszego pendrive czy karty pamięci. Technologia ma przyszłość, ale daleko jest jej jeszcze do doskonałości.

Ponadto nie widzę żeby któryś z przedmówców pisał że SSD mają mniejszą żywotność ...