Zmiana dystrybucji

No wiec jakis czas uzywam juz Ubuntu/Kubuntu i myslalem nad zmiana dystrybucji na jakas inna, mniej podobna do Windowsa (jesli chodzi o srodowisko graficzne) ale jednoczesnie latwa/ srednio zaawansowana w obsludze. Oczywscie gdybym mogl prosic to jeszcze link do strony z ktorej mozna pobrac :slight_smile:

Fransua może spróbuj Debianem, Open SUSE, Gentoo lub Arch? :slight_smile:

A ktora najbardziej bys mi doradzil? Uzywam kompa glownie do internetu, muzyki, programow dla gitarzystow. Mam kompa dosc slabego… Procek 1.4, 256 mb ram, karta graf. Geforce 4 mx 440 i dysk 80 gb

Ja bym polecił Ci archa.

Środowisko sam sobie bedziesz musial sobie doinstalować więc wybierzesz co chcesz.

Jeśli jednak nie czujesz sie na siłach to może Debian albo zostań przy ubu…

Wlasnie zalezy mi na tym aby zmienic Ubuntu :slight_smile: Jakos mnie nie zadowala teraz :slight_smile: Zastanawiam sie nad Debianem. Ma male wymagania. openSUSE raczej odpada bo bedzie bardzo powoli chodzil. Jeszcze zaraz zobacze co z tym archem

EDIT:

Arch odpada :slight_smile: Moga byc problemy z odpaleniem go na moim kompie (o ile to mozna tak nazwac). A co powiecie o Fedorze, Rad Hacie lub Slackware?

A co dokładnie przeszkadza Ci w Ubuntu?

Wymagania bardziej zależą od śodowiska.

Jako że debian DOMYŚLNIE nie posiada środowiska to wymagania są małe.

Jakos nie moge sie z tym systemem zgrac :slight_smile:

EDIT:

Tak sobie mysle ze raczej wybiore teraz srodowisko Xfce. GNOME i KDE mi sie nie podoba, a programy napisane na te srodowiska chodza rowniez pod Xfce

T debian albo arch…

Arch jest trudniejszy dla początkujących.

Ale jeśli masz troche czasu i umiesz czytać ze zrozumieniem to nie bedzie problemów.

Fransua

Szczerze to polecam Ci zainstalowanie Debiana. Jest ciut bardziej zaawansowany, a do twoich potrzeb wystarcza. Instalator jest teksotwy, ale z twoimi wymaganiami może być i graficzny. Podaję Ci kilka przydatnych linków:

http://debian.linux.pl/viewtopic.php?t=532

Jaka jest roznica pomiedzy pobraniem z srodowiskiem, a bez i doinstalowaniem srodowiska?

Taka że ta wersja bez środowiska zajmuje mniej i nie instaluje środowiska?

Chyba nawet xorga nie instaluje.

i tak na jedno wychodzi bo reszte bede musial pobrac z internetu :slight_smile: wole poczekac chwilke i miec juz wraz z srodowiskiem :slight_smile: Dzieki za pomoc

Polecam Mepis-a bardzo dobra dystrybucja oparta o debiana jest dużo bardziej dopracowana od ubuntu i stabilniejsza. tu jest przewodnik, a tu polskie forum

A możesz powiedzieć dlaczego? Co takiego ma Arch (albo czego nie ma) w porównaniu z innymi dystrybucjami że nie będziesz mógł go odpalić?

Tak na dobrą sprawę to arch ma największe szanse w postawieniu na twoim kompie z uwagi że ma najnowszą wersję jajka :slight_smile:

Fransua - nie masz sie czego obawiać - ja mam tylko 384 MB RAM-u i Arch z KDEmod śmiga u mnie spoko. A postawienie Archa naprawdę nie jest trudne.

Moje rady - najpierw poczytaj o Archu - jest sporo materiału na polskim Wiki opisującym instalację. Ponadto jest zyczliwe polskie forum Archa.

Pozdrawiam

P.S. Postawiłem Archa za trzecim razem, ale postawiłem - jestem tylko ZU i to distro najbardziej mi pasuje (a testowałem rodzinę Ubuntu, Debiana, Mepisa, Siduxa, PCLinuxa, Sabayona, VectorLinux, Zenwalk a z UNIX-ów - PCBSD i DesktopBSD - to nie są przechwałki - ponad pół roku instalowania i testowania i zawsze czegoś mi brakowało) i końcu Arch spełnił moje oczekiwania

jest tez linux xp czy coS