Zmiana formatu/rozszezenia zdjęcia


(Kahn00) #1

Siemka!!

Poszukuje programu, który zmieni format zdjęcia np z bmp na jpg i na rozne inne oraz chciałbym sie dowiedziec jaki format zdjec zajmuje najmniej miejsca??


(boczi) #2

Do zdjęć używamy JPG, który ma IMO najlepszą kompresję.

Programy:

IrfanView + spolszczenie lub np. XnView.


(Bjkaras) #3

Ja dodam ten program ( photofiltre ) , polecam go gdyz ma wygodną funkcje, która pokazuje ile dane zdjecie bedzie zajmowalo KB jeszcze przed zapisem, co przyspiesza prace!

I w ogole jest dobry


(system) #4

Najbardziej popularny format to jpg. Oferuje znośną jakość w porównaniu do rozmiarów pliku. Jednakże są już lepsze formaty od jpg. Jednym z nich jest choćby jpeg2000.

Poza tym nie zawsze najlepszym wyborem jest kompresja jpg. Niektóre obrazy lepiej kompresować do gifa, ew. png. Należa do nich np. schematy, wykresy. itp.

PS Ja również do kompresji wykorzystuje przeważnie Irfan View, bo jest darmowy i całkiem dobrze sobie z tym radzi.


(Skynet Master2000) #5

Witam, Na codzień się zajmuje grafiką więc chciałbym się udzielić :slight_smile: Jeźeli potrzebujecie tylko programu do zmiany formatu pliku to polecam ACDSee 7 lub darmowe odpowiedniki takie jak XnView czy IrfanView. Jeźeli chcecie sie profesjonalnie nią zajmować to oczywiście Adobe Photoshop lub Corel PhotoPaint. Co do formatu plików to po pierwsze trzeba sobie uświadomić do czego ma ona służyć. Jeśli do np. projektów www w HTML'u to oczywiście GIF (jeśli nie są to zdjjęcia tylko drobne elementy wykończeniowe) oraz odpowiednio skompresowany JPG w przypadku większych fotek. Jeśli natomiast pracujecie z Macromedia Flash to oczywiście PSD, BMP, PNG, TIF - im lepsza jakość tym lepiej. Sam flash ma wewnętrzny kompresor jakości.

POZDRAWIAM