Zmiana funkcji klawiszy multimedialnych

Czy istnieje możliwość zmiany przypisanych funkcji klawiszom multimedialnym klawiatury. To jest np. aby po naciśnięciu klawisza z kopertą otwierał się The Bat! zamiast Outlook’a, zamiast strona w przód (tył) było przycisz (pogłośnij). Zaznaczam, że jest to jedna z najprostszych klawiatur, bez żadnego dodatkowego oprogramowania. Coś w ten deseń http://www.allegro.pl/item594040463_kla … ml#gallery

(Jaki system?) (Jaki producent/model klawiatury?)

Winda XP. Klawiatura firmy “Tracer”, modelu klawiatury nie podam bo opakowanie wywaliłem i nie znam (podobna do tej co podałem wyżej).

nie dostałeś płytki ze sterownikami?? Ja miałem takową do Logitecha. Do każdego klawisza multimedialnego dało się przypisać dowolny program

model masz podany pod klawiaturą :stuck_out_tongue:

możesz spróbować programem TweakUi wchodzi w Explorer>CommandKeys zmieniasz i funkcje klawiszy

Cwaniaczki! Ja na prawdę nie mam na imię Zuzia i nie mam lat 13’tu! !!

Nie! Nie dostałem! !!

w takim razie spróbuj jeszcze programu KeyTweak

I tu szanowny kolego devil33 Uczestniku II Zlotu mi zaimponowałeś =D> . Programik malutki prosty i potrafiący naprawdę dużo (no i co ważne posiadający opcję cofnięcia wprowadzonych zmian) . Dla mnie 9,5 na 10.

Stanowczo żądam dodania do do bazy programów tego v ![-o<

To pół mniej w mojej ocenie to z powodu tego, że wobec wciąż rosnącej popularności konkurencji Outlook’a (The Bat’a a przede wszystkim Thunderbird’a) nie oferuje on zmiany przy klawiszu Email klienta pocztowego.

A właśnie zna ktoś klucz w rejestrze, który jest za to odpowiedzialny. Tak aby można było to ręcznie zmienić :slight_smile:

Jeszcze raz wielkie dzięki devil33

KeyTweak jest dobry jeżeli chcesz poprostu znienić funkcję danego klawisza na funkcję innego klawisza. Jeżeli jednak zechcesz jednym klawiszem uruchamiać jakiś program, przypisać danemu klawiszowi jakąś kombinację klawiszy czy wręcz zrobić całe makro polecam AutoHotKey. Jest to program a raczej banalnie prosty język skryptowy którym możesz zmienić ustawienia każdego klawisza. W twoim przypadku taki skrypt wyglądałby mniej więcej tak

Launch_mail::Run C:\Program Files\The Bat!\thebat.exe

Wystarczy takie coś wrzucić w plik tekstowy, zapisać jako jakaś_nazwa.ahk i uruchomić. Pojawia się okienko w trayu które sygnalizuje że jest uruchomiony jakiś skrypt. Oczywiście w takim skrypcie może być mnóstwo zmian funkcji klawiszy. Jeżeli powyższy skrypt nie zadziała to może znaczyć że masz niestandardowe mapowanie klawiszy i wtedy trzeba się posiłkować TYM skryptem który pokazuje ci kod każdego wciskanego klawisza. Wtedy zamiast Launch_mail wpisujesz odczynany kod i działa. AutoHotKey nie tylko może zmieniać wszystkie klawisze na klawiaturze ale też przyciski myszki czy wszelkich urządzeń do grania (joystkicki, pady, command unity) . Np kod podpisujący literę “a” pod klaiwisz 1 w saitek cyborg command unit który mam wygląda tak:

Joy1::Send a

Jeżeli jest to jakieś urządzenie które nie ma podpisów na klawiszach wtedy także posiłkujemy się dodatkowym Skrytpem

Jak widać, ten język jest naprawdę banalnie prosty i pozwala na naprawdę zaawansowane rzeczy. Mi jednak chodziło tylko o mojego pada i remapowanie 28 multimedialnych klawiszy na klawiaturze więc nie zagłębiałem się w trudniejsze rzeczy.

a ja mam tego lapka http://www.vobis.pl/produktinfo.aspx?to … ilo_pi2530 i chciałem zmienić by zamiast klawisza multimedialnego co włącza WMP włączyć winampa ale nie mogę tego zmienić nawet tym programem bo nie ma go na liście że istnieje ten klawisz co mam zrobić ???

jak się posługiwać tymi skryptami ???

Owszem nie da się zrobić do tego klawisza w keyTweak. Najprostszym sposobem jest zrobienie sobie skrótu klawiszowego do winampa. Wystarczy kliknąć prawym na skrót winampa na pulpicie, wybrać właściwości i tam mamy rubryczkę - klawisz skrótu. Przynajmniej tak to wygląda w teorii. Ale uprzedzam że nie podpiszesz w keyTweak tego skrótu pod twój klawisz bo nie obsługuje on kombinacji klawiszy.

Jeżeli chodzi o autohotkey, to przedewszystkim ściągnij i zainstaluj program. Od chwili instalacji pliki z rozszerzeniem .ahk uruchamiają się jako skrypty - po kliknięciu 2 razy na nie, pojawia się zielona ikonka z literą H w prawym dolnym rogu. Więc w twoim przypadku w takim pliczku będzie taki kod

Launch_Media::Run C:\Program Files\Winamp\winamp.exe

Coś w ten deseń. Launch_Media to jedna ze standardowych stałych w programie która dla większości klawiatur oznacza klawisz uruchomienia windows media playera. Pełną listę stałych masz w pliku pomocy. Jeżeli nie podziała to tak jak wspomniałem w poprzednim poście to znaczy że w twoim lapku jest niestandardowe mapowanie klawiszy. Musisz skopiować kod z TEGO linka do jakiegoś pliku tekstowego, przemianować go na plik .ahk i uruchomić. Pokaże się tabelka. Każde wciśnięcie dowolnego klawisza pokazuje na samym dole tabelki nowy wpiś z opisem klawisza i jego kodem. W twoim przypadku kliknij klawisz uruchamiający WMP i zobacz jaki się wpis pojawił, a dokładniej chodzi o kod klawisza w kolumnie Scan tej tabelki. Dajmy na to że otrzymany kod to SC101. Więc kod remapowania tego klawisza wyglądałby tak:

SC101::Run C:\Program Files\Winamp\winamp.exe

Proste prawda? Z tego co się orientuje taki skrypt można przekompilować na wersję .exe żeby np po reinstalacji windowsa nie trzeba było instalować autohotkeys tylko uruchomić sam skrypt w postaci programu z rozszerzeniem exe. Polecam tutorial w pliku pomocy programu bo w przeciwieństwie do wielu plików pomocy do różnych programów tutaj naprawdę są ciekawe i pomocne rzeczy opisane.

Pozdrawiam

PS. Oczywiście skrypty wyłączasz w trayu. Czyli jak już ta tabelka nie będzie ci potrzebna to kliknij na jej ikonkę w prawym dolnym rogu i po prostu weź “Exit”

witam, nie widzę sensu zakładać nowego tematu więc odświeżam trochę ten, otóż też zacząłem bawić się trochę w tym AutoHotKey’u i wszystko pięknie ładnie, tylko nie mogę znaleźć nigdzie kodów niektórych klawiszy z mojej klawiatury - Tracer Exlusive Deluxe RF - bezprzewodowy zestaw z myszką, co prawda przy pomocy sterowników da się ustawić jakieś klawisze funkcyjne, ale tylko 4, a mnie najbardziej urządzałoby gdybym mógł zmienić programy uruchamiane przez te duże przyciski po prawej stronie - odpowiadają za Office, a są dość wygodne i przydałoby się na nich coś częściej używanego umieścić. próbowałem już skryptem wspomnianym powyżej - nie wykrywa wciśnięcia, próbowałem też podmienić przykładowo główny plik uruchamiający Excela skrótem do innego programu, ale nie zadziałało - teraz już nawet Excela nie uruchamia… ma ktoś może jakiś pomysł?? googlowałem już trochę ale nic na ten temat nie znalazłem