Zmiana głównych części - 2500zł /dobór płyty głównej

Dzięki, ale nie jestem przekonany w sumie. Sprzęt na pewno bardzo długo.

Jeśli chcesz dopłacać na siłę do płyty głównej… nie mam zbyt wielkich obiekcji (ponad 100zł droższe oferty msi i gigabyte’a nie oferują nic więcej za tą dopłatę ale to tylko ponad 100zł :] … ba na dobrą sprawę ten asrock to już przesada, foxconn p55a o którym wspomniałem wcześniej będzie w 100% wystarczająco do budowy potężnego zestawu, tani, z 3 latami gwarancji… a sugerując się dotychczasowymi osiągnięciami foxconna w dziedzinie mainstreamowych płyt głównych można się spodziewać tylko wyśmienitego oc ), ale do procesora naprawdę nie ma sensu… cała magia i5 polega w jego potencjale oc… bez tego w grach nawet jego najdroższa wersja jest gorsza od 2x tańszego phenoma II 955/965.

Różni się, jak dla mnie dość dużo. Tak jak wspomniałem, nie stwierdzę, czy ma MSI/Gigabyte ma lepszej jakości materiały (ale tak wnioskuje po wyglądzie), na pewno ma lepsze radiatory, najprawdopodobniej wyższej klasy kondensatory itd. co jest bardzo ważne, jak MoBo ma starczyć na długi czas.

Core i7 860 wcale nie jest gorszy podkręcając się do 4300mhz właśnie na tej MSI :wink:

Jaki polecacie tani sklep komputerowy (na razie najtaniej w Agito).

Jest gorszy bo kosztuje znacznie więcej, nie jest zauważalnie wydajniejszy, a potencjał oc 750’tka ma taki sam. Innymi słowy droższy model to wyrzucanie pieniędzy w błoto.

Co do wystarczania mobo na długi czas to żadna z tych płyt (asrock, foxconn, gigabyte, msi) nie odstaje… Wszystkie korzystają z podobnych wysokiej jakości kondensatorów, z tego samego chipsetu, każda ma od dość mocnej do bardzo mocnej chłodzonej sekcji zasilania procesora i najbardziej różnią się właśnie tym zasilaniem procesora… Stare przysłowie mówi że nie ilość a jakość się liczy tak więc nie ma sensu rzucać się na super wielką ilość faz zasilania… zresztą zauważmy że gpu obecne korzystają z 3-4 fazowych zasilań a potrafią zużywać blisko 2x więcej energii od procesorów mimo to zasilanie nie stanowi dla nich problemu…

Jakby nie patrzeć foxconn sugeruje sam z siebie największą niezawodność bo daje najdłuższą gwarancję…

Rozumiem, Foxconn to bardzo dobra firma (wystarczy spojrzeć na #1 post, gdzie chciałem wybrać Foxconn Falming Blade GTI), jednak wybierany przeze mnie model nie dość, że był w dobrej cenie (599zł), to oferował dużo więcej od konkurencyjnych modeli. Tutaj jednak tego nie widzę i żałuję, że Foxconn nie podjął się zrobienia takiej serii pod 1156. Bo jak na razie widzę, Foxconn oferuje płyty jedynie z segmentu low-mainstream dla Intel P55.

A mógłbyś jakoś udowodnić, że wspomniany MSI ma gorszej jakości zasilanie procesora? Jeśli natomiast chodzi o ogólną jakość MSI wcale nie odstaje od wspomnianych wyżej producentów, tak samo jak wynikami OC :wink:

Dzięki, pozdrawiam.

Edit:

Sorry, Foxconn wydaje płytę Inferno Katana, czyli “lepsza seria”, oraz wersja GTI (tańsza) pod P55. Jeszcze płyty nie wyszły, ale zapowiadają się ciekawie :smiley: klik.

I właśnie problem polega na tym że z większości tych “dodatkowych możliwości” nigdy nie skorzystasz. Zastanów się… będziesz kiedykolwiek potrzebował więcej portów sata niż 6? Kiedykolwiek będziesz zestawiał kilka kart w cf/sli wiedząc że to w Polsce nieopłacalne? Będziesz podkręcał procesor na ciekłym azocie aby móc zobaczyć przewagę sekcji jego zasilania? W innych aspektach te droższe płyty w żaden sposób nie są lepsze, tak więc po prostu się zastanów czy na pewno potrzebujesz tych dodatkowych fajerwerków które oferują droższe modele… Jeśli tak to wybierz model droższy, jeśli nie to nie ma sensu przepłacać, proste.

Przecież nie o to mi chodziło… msi też jest przykładem tej filozofii… chodzi mi o to że pakowanie dziesiątek faz jest bezsensownym chwytem marketingowym, zupełnie niepotrzebnym użytkownikowi do szczęścia, ani do oc.

… ale z części skorzystam już przy 1 włączeniu komputera :wink: Zaletą tańszych płyt jest na pewno cena, a wadami: mniejsza ilość złączy (być może i tak nie wykorzystam tego), gorsze wykonanie (a płyta ma służyć jak najdłużej), mniej, gorzej wykonanych faz zasilania (no właśnie, OC będzie…), cieńsze heatpip’y (gorsze odprowadzanie ciepła), mniejsze, gorsze radiatory i jeszcze pewnie kilka innych. A do tego niektóre płyty już oferują w dobrej jakości to co wymieniłem poprzednio + “dodatkowe możliwości, z których nie skorzystam”, a płyta naprawdę nie będzie na krótki okres czasu. Do tego komputer będzie chodzi 5h dziennie, jak nie więcej (24/7 OC)… I właśnie do tego dochodzę drogą dedukcji. Wydaje mi się, że lepiej nie oszczędzać na MoBo.

Jaki polecacie sklep?

BTW: dopiero teraz zauważyłem:

Czyli dokładnie tyle samo co MSI za swoje MoBo :wink:

Abstrahując od płyt głównych, to jednak i7 860 podkręca się chyba lepiej niż i5 750 i oferuje wyższą wydajność (spowodowaną nie tylko różnicą częstotliwości, ale czasami i Hyper-Threading). http://pclab.pl/art38488-12.html http://www.egielda.com.pl/?str=art&id=5400-23 Inne pytanie, czy różnica cenowa jest adekwatna do różnicy wydajności…

W niektórych benchmarkach HT owszem, daje sporo wydajności, ale w grach i wszelkich zastosowaniach które wymagają obliczeń w czasie rzeczywistym HT jest tylko spowolnieniem.

A co do oc to 860 bardziej się grzeje dzięki ht co nie pomaga podkręcaniu, ale ma minimalnie wyższy mnożnik… co nie zmienia faktu iż nie będzie pracował powyżej 4ghz 24/7 podobnie jak 750… przynajmniej jeśli zależy nam na niezawodności zestawu…

//HT robi straszny narzut i sprzętowy i programowy, a te procesory nie mają 8 rdzeni tylko 4, przez co dobra skalowalność osiągana jest tylko w bardzo szczególnych przypadkach… przypadkach mało prawdopodobnych w domowych zastosowaniach…

W benchmarkach daje więcej wydajności, bo one wykorzystują więcej rdzeni/potrzebują więcej wątków, ale takie gry nie potrzebują więcej rdzeni niż 4, ba, nawet nie więcej niż 2. Ale mówienie, że HT spowalnia gry, jest trochę dziwne, bo spadek wydajności jest naprawdę nikły :slight_smile:

Co Ty gadasz :wink: Przecież jak widać na wykresach, podanych przez Adalberta , Corei7 860 grzeje się mniej od i5 750, do tego lepiej się podkręca :wink:

Jakby zainwestować w porządne chłodzenie, kto wie czy nie dałby rady 24/7 :wink:

Jaki polecacie sklep? :smiley:

Gry to wyszczególnienie… zobacz np wyniki hyperpi… i5 niszczy i7 bo odpalane na nim są 4 wątki nie 8.

http://www.tweaktown.com/reviews/3007/d … ndex4.html

Tutaj jak widzimy ponad 4,2GHz na 750’tce było uznane za taki sobie wynik podkręcania. Kwestia sztuki.

A co do grzania to zgadywałbym że chłodzenie na 750’tce zostało po prostu gorzej założone bo jak widać zestaw z nim zużywa najmniej energii w spoczynku i pod pełnym obciążeniem (część procesora odpowiedzialna za ht też się grzeje, a w 750’tce jest ona wyłączona).

Faktyczna różnica w oc może wynikać tylko z mnożnika który w trybie turbo 860 ma zaledwie o 5% wyższy od 750.

Powtarzam - niezawodne… to że da się i będzie działać jest wielce prawdopodobne, a zależne od sztuki procesora.

Mi chodzi o to że obciążanie procesora przez cały czas blisko kresu jego możliwości nie jest najlepszym pomysłem jeśli chodzi o niezawodność w długim okresie czasu, np przez kilka lat.

OK. Dziękuję bardzo wszystkim.

Po poważnych przemyśleniach, doszedłem do wniosku, że kupię następujące części: MSI P55-GD65 (ze względu na cenę, możliwości i Call Of Juarez :smiley: ), Core i7 860 (ze względu na wydajnośc wyższą nić i7 920, OC) i Patriot 4GB Viper II Sector 5 1333mhz CL7 (ze względu na maksymalną wydajność z chipsetem P55, niski CL, dobre taktowanie).

No to… Zostaje jeszcze jedna kwestia xD Mam nadzieję, że tym razem będziecie tacy uprzejmi jak poprzednio :wink:

Po wymianie głównych części (mobo, procek, grafika) mam szansę zbudować drugi komputer na podstawie tych części, które teraz wymieniam (Asus P5K-E, Core 2 Duo E6550, GF 8800GTS). Części, których mi brakuje to dysk i zasilacz. Dysk wymienię w moim kompie na Samsunga F3, a stary pójdzie do tego drugiego. Chodzi mi o zasilacz, mogę sprawić go na gwiazdkę. Myślę, że 450W uciągnie ten sprzęt, z lekkim zapasem mocy. Co powiecie o BeQuiet! Pure Power L7 430W?

BTW: Komputer nie będzie do grania, raczej dla osoby, która lubi siedzieć na internecie :slight_smile: (ewentualnie od czasu do czasu na lanie z kumplem :smiley: )

Ten zestaw pod obciążeniem (które jak piszesz nie będzie częste) będzie pobierał około 250W z kontaktu (więc zasilacz będzie musiał dostarczać ok. 200W), dlatego pakowanie tak mocnego zasilacza uważam za bezsensowne. Jako, że 8800GTS potrzebuje jednej wtyczki PCI-E (nie mylę się?), to polecam również BeQuiet! Pure Power L7, ale 350W.

Nie mylisz się :slight_smile:

Ok, o to mi właśnie chodziło. Dzięki! :wink:

BTW: Pobierana moc przez taki zestaw (8800GTS + C2D E6550 + Asus P5K-E) to około 260 - 280W. Obciążalność linii 12V tego zasilacza to 300W, czyli w sam raz :smiley:

Edit:

Szanowny kolega Scorpio , podsunął mi pewien problem. Otóż wadliwe są podstawki 1156 wyprodukowane przez firmę Foxconn (więcej tutaj). Z tego co wyczytałem, po kilku tysiącach godzin działania Core i7 @ 4,3ghz również niektóre piny zostały zjarane. Chcąc uniknąć tego, a podobno na MSI P55-GD65, w niektórych partiach montowane są inne podstawki, jak mogę wybrać te “niewadliwe”? Mogę zamawiając przez internet wspomnieć im o producencie socketu, z prośbą o przysłanie odpowiedniej płyty :-s ? Może po numerze seryjnym da się rozpoznać :-s ?

A może ktoś wie, jakie płyty korzystają z 1156 wyprodukowanego przez Foxconna, a które nie?

O tych podstawkach czytałem ostatnio na pclabie: http://pclab.pl/art39266-2.html natomiast ogólnie problemem się nie interesowałem, pogogluj.

Ok, do zmiany części jeszcze w sumie sporo czasu (styczeń - marzec), pewnie zdążą to naprawić.

Ciekawą ostatnio propozycją wydaje mi się natomiast Gigabyte GA-P55 A -UD4/3R

  • Sata 3 6Gbps

  • USB 3.0

  • podstawki firmy LOTES (zawsze można dodatkowo dopytać w sklepie)

Dzięki serdecznie :wink: