Zmiana głównych części - 2500zł /dobór płyty głównej

Witam forumowiczów!

Ostatnio chyba szykuje się wymiana sprzętu w cenie 2500zł, absolutny max 3000zł.

Obecnie posiadam:

  • Intel Core 2 Duo E6550 2,33GHZ

  • nVidia GeForce 8800GTS (640MB) G80

  • Asus P5K-E/Wi-Fi

  • GoodRam 4GB DDR2 800mhz - tutaj wymienię, jak mobo będzie obsługiwało tylko DDR3

  • Chieftec CFT-560A-12S 560W

  • WD Caviar 2500AAKS 250GB

  • Cooler Master CM 690

Przejdźmy do rzeczy: pogrubione podzespoły planuję wymienić (myślę, że reszta wystarczy). Najbardziej zależy mi na grach, czyli szybkiej grafice, procesorze, który nie będzie jej ograniczał, a co za tym idzie niezłym MOBO. Procesor musi być kompatybilny ze Scythe Mugen 2 (S. 775/1366/AM2+/AM3). Myślałem o grafice Radeon HD 5870, 4GB Corsair 1333mhz, Foxconn Flaming Blade GTI (jak dla mnie idealna propozycja - za 599zł dostaję lekko okrojoną wersję Flaming Blade, która jest dobra w OC), Core i7 920. Jednak to przewyższa ostro budżet :wink: Co polecacie zmienić/wymienić?

BTW: Najbardziej zależy mi na grafice, najlepiej jakby była jak najlepsza i starczyła na jak najdłużej :slight_smile: , sprzęt będę wymieniał w marcu, być może do tego czasu podzespoły ostro stanieją (głównie grafika - wychodzą GTX 300).

Pozdrawiam, ToFFik.

Najlepiej kupić dobre mobo i do niego najlepszy procek. Bo dajmy na to jak kupisz super karte graf a procek będzie ci ją ograniczał.

Procesor: Intel Core i5-750 /2.66GHz, 8MB, LGA1156, BOX/ 715 zł

Pamięć RAM: GoodRam 4GB (2x2GB) 1600MHz CL9 320 zł

Płyta główna: Gigabyte P55-UD3R /intel P55, Dual DDR3-2000, GLan/ 470 zł

Karta graficzna: Gigabyte Radeon HD5850 1024MB DDR5 /256bit/ 2xDVI/HDMI/DP 1199 zł

Suma: 2704 zł brutto

Tyle że niestety chyba ten Mugen 2 chyba nie wspiera jak na razie LGA1156…

Z sensowną najtańszą możliwą platformą LGA1366 (najtańszy proc, mobo, RAM4GB i HD5850) niestety wykroczysz na dzień dzisiejszy za swój i tak poszerzony budżet.

Procesor: AMD Phenom II X4 955 /3.2GHz, 2MB L2, 6MB L3, 125W, BOX, AM3/ 605 zł

Płyta główna: Gigabyte MA790XT-UD4P /AMD 790X, DDR3 1333/ 395 zł

Pamięć RAM: GoodRam 4GB (2x2GB) 1600MHz CL9 320 zł

Karta graficzna: Gigabyte Radeon HD5850 1024MB DDR5 /256bit/ 2xDVI/HDMI/DP 1199 zł

Suma: 2519 zł brutto

Ten zestaw akurat mieści się w budżecie, Mugen 2 wchodzi na AM3, no ale jednak Phenom II x4 955 odstaje wydajnościowo od i5…

Najlepiej by było, jakby do marca pojawiła się możliwość umieszczenia Twojego Scythe, z którym nie chcesz się rozstawać, na LGA1156, wtedy bez wahania polecałbym pierwszy zestaw.

A najlepiej zapytaj nas, jak będziesz miał kasę na koncie/w portfelu. :slight_smile:

Wydaje mi się, że nowe GTXy “wypchną” cenowo Radeony. Tzn. Radeony powinny po tej premierze ostro stanieć. W końcu nie będą to jedyne karty z DirectX 11 :wink:

Przede wszystkim, dzięki za odpowiedź :smiley:

Tak, dopiero nowa wersja Mugena (Mugen 2B) będzie wspierać nową platformę Intela. Jednak z drugiej strony, o ile się nie mylę Intel na ten Socket planuje wydawać procesory z nieco niższej półki? Kto wie, czy za rok nie przyda mi się upgrade o jeden z high-end’owych CPU? :wink:

Do tego jeszcze mam jedno pytanie: czy GoodRamy dobrze współpracują z płytą Foxconn Flaming Blade GTI? Jest jakiś sens kupować droższe pamięci Corsair/OCZ?

No i właśnie, jak to będzie? Dysk nie będzie za wolny/stary (2 lata) do tego sprzętu? Zasilacz ma już swoje 2 lata, napięcia trzyma nieźle, zapas watów ma. Powinien sobie poradzić, ale dla pewności wolę zasięgnąć waszej opinii :smiley:

BTW: Z jakiego sklepu brałeś ceny? Bo wydają się całkiem fajne :smiley:

BTW2: Nie odbierzcie tego jako spam, po prostu ktoś doświadczony tutaj może będzie potrafił rozwiązać mój problem: Bluescreeny: nv4_disp.dll, ntoskrnl.exe, ntfs.sys…

Dzięki, pozdrawiam! ToFFik.

"Wydaje mi się, że nowe GTXy “wypchną” cenowo Radeony. Tzn. Radeony powinny po tej premierze ostro stanieć. W końcu nie będą to jedyne karty z DirectX 11 :wink: "

Niby tak powinno być, ale zawsze może być załamanie na rynku walutowym i np. złotówka mocno straci na wartości w stosunku do innych walut i po taniości koniec. :slight_smile: Ale zapewne będzie taniej.

“Tak, dopiero nowa wersja Mugena (Mugen 2B) będzie wspierać nową platformę Intela.” czyli nie ma szans, by tą Twoj wersję wrzucić na LGA1156?

"Jednak z drugiej strony, o ile się nie mylę Intel na ten Socket planuje wydawać procesory z nieco niższej półki? Kto wie, czy za rok nie przyda mi się upgrade o jeden z high-end’owych CPU? :wink: " Przejrzyj testy, i7-8x0 w grach praktycznie niczym nie ustępuje, a często nawet jest wydajniejszy niż i7-9x0, a jest (razem z płytą główną) znacznie tańszy. LGA1156 będzie rozwijane, a jak kupisz i7-8x0 to konieczność upgreadu odsuniesz w daleką przeszłość (przy grach to grafika się szybciej starzeje).

“Do tego jeszcze mam jedno pytanie: czy GoodRamy dobrze współpracują z płytą Foxconn Flaming Blade GTI? Jest jakiś sens kupować droższe pamięci Corsair/OCZ?” Wszystkie pamięci z takimi samymi zegarami działają identycznie. Jak pamięci nie da się ustawić wg parametrów, które umożliwia płyta, to niesiesz na reklamację i tyle. GoodRamy to dobra firma, ale gwarancji współpracy nigdy nie masz. Dużo droższych pamięci nie opłaca się kupować: 1600MHz CL9 od GoodRama są na prawdę tanie.

"No i właśnie, jak to będzie? Dysk nie będzie za wolny/stary (2 lata) do tego sprzętu? Zasilacz ma już swoje 2 lata, napięcia trzyma nieźle, zapas watów ma. Powinien sobie poradzić, ale dla pewności wolę zasięgnąć waszej opinii :smiley: " Dysk dobrze by było wymienić z czasem (często to jego możliwości są wąskim gardłem wydajności komputera) obecne HDD mają gęsto upakowane dane (500GB na talerz), duże transfery i niskie czasy reakcji. Zasilacz natomiast spokojnie sobie da radę, porządny producent, porządne okablowanie i w zupełności wystarczającą moc do zestawów (poza potężnymi multi-GPU).

"BTW: Z jakiego sklepu brałeś ceny? Bo wydają się całkiem fajne :smiley: " http://www.esc-net.pl/index.php

Scythe ma podobno wydać mocowanie LGA1156 dla obecnej wersji mugena.

No to trzeba czekać…

Ok. Dzięki Wam za odpowiedzi :smiley:

Wiem, czytałem, ale jest jedno “ale”. Pod 1366 mogę dostać płytę Foxconn Flaming Blade GTI za 599zł, a pod 1156, w podobnej cenie, dostanę coś równie dobrego? Przeglądałem oferty i powiem szczerze, że z płytami Intel P55 jest cieniutko :?

Dokładnie! :slight_smile:

http://www.gigabyte.pl/products/mb/spec … d4_10.html

Dźwiękowa ta samo, sieciowa prawie taka sama, bardziej rozbudowana sekcja zasilania, znakomite chłodzenie, dwie kostki z BIOSem, znacznie bardziej rozbudowany panel tylni z gniazdami, umożliwia CF/SLI 2x8 (jeszcze niedawno testy pokazywały, że nie ma praktycznej różnicy między 2x16), pamięć co prawda dwukanałowa (ale testy również pokazują, że Dual czy Triple Channel nie zwiększają zauważalnie wydajności) ale gwarancja wyższej możliwej częstotliwości i do tego bajery marketingowo nazwane Ultra Durable™ 3, czy Dynamic Energy Saver™ 2. Czego jeszcze chcieć? :slight_smile:

To znaczy, głównie mi chodziło o parametry OC. Dźwiękówka raczej mnie nie obchodzi (ale oczywiście jak najlepsza :smiley: ), bo kolejny zakup to będzie Asus Xonar DX :slight_smile: .

Widzę, że dobra ta płytka :smiley: Ma masę różnych dodatków, w tym bardzo kuszące (dual BIOS - jak dla mnie fajne rozwiązanie, pewnie się przyda :wink: ). Natomiast dziwi mnie fakt, że w obsłudze pamięci nie ma GoodRam’ów :expressionless: W ogóle tak patrze na listę obsługiwanych pamięci, to jakoś mało ich jest. Większość za to dość droga :? I lepiej kupić 1066mhz, 1333mhz, czy może 1600mhz? Poczytałem kilka testów i doszedłem do wniosku, że bardziej się opłaca kupić 1066mhz, za to z niskim CL (np. 7), bo radzą sobie tak samo w grach jak 1333mhz CL7, za to lepiej od 1600mhz CL9 :slight_smile:

Mógłbym wsadzić do tej MOBO pamięć, która nie jest w spisie obsługiwanych DDR’ów? Nie będzie komplikacji?

Jak dla mnie to jest bez różnicy, bo kości i tak będą 2x2GB :wink: A jeśli chciałbym podpiąć kolejną kość 2GB (taką samą) to będą komplikacje jak mam rozumieć?

BTW: Istnieje możliwość na forum Scythe zamówienia mocowania pod Socket 1156 - klik. Mam nadzieję, że zanim będę wymieniał części, stanie się ogólnodostępne :wink:

Pozdrawiam i dziękuję serdecznie :smiley:

GoodRamów mało kto testuje, bo to polska firma, ale zasada działania ta sama, więc problemów nie powinno być.

“I lepiej kupić 1066mhz, 1333mhz, czy może 1600mhz? Poczytałem kilka testów i doszedłem do wniosku, że bardziej się opłaca kupić 1066mhz, za to z niskim CL (np. 7), bo radzą sobie tak samo w grach jak 1333mhz CL7, za to lepiej od 1600mhz CL9 :)”

Możesz podrzucić te testy? Niemożliwe jest, żeby zwiększenie częstotliwości przy tym samym opóźnieniu (1066MHz CL7 vs 1333MHz CL7) radziło sobie identycznie.

Sorry, moja pomyłka. To był test Kingstonów. Oba modele to były DDR3 1066mhz CL7 i 1375mhz CL7 - w grach różnice są naprawdę nikłe (chodziło mi głównie o gry :wink: ) Ten test jest tutaj - Benchmark.pl. W testach syntetycznych lepiej radzą sobie pamięci wyżej taktowane, a w grach te, co mają niższe opóźnienie. Dlatego doszedłem do wniosku, że lepiej chyba będzie kupić 1066mhz CL7, niż 1333mhz CL7, ze względu na małą różnicę w wydajności.

Do tego mam jeszcze jedno pytanko: polecane przez Ciebie MOBO obsługuje pamięci dwukanałowe. Czyli jakbym miał 2x2GB (w dual channel) i dodatkowo podpiął 2GB (w trybie 2x2GB + 2GB), nie będzie działało?

Dzięki :slight_smile:

4GB w zupełności Ci wystarczy jeszcze na jakiś czas, więc tym się nie przejmuj.

Co do pamięci to faktycznie nikłe różnice. GoodRam po prostu tani i wysoką częstotliwość ma, dlatego można przypuszczać, że po zjechaniu do 1333MHz będzie można ustawić niższe timingi.

Hehe :stuck_out_tongue: Starczyć, starczy, ale za rok, dwa :wink: ? Będę mógł dołożyć 2x2GB (dual) + 2GB? Jakby nie patrzeć moje MOBO (Asus P5K-E) też obsługuje tylko Dual Channel, a mam 2x1GB + 2GB (tryb asymetryczny, czy jakoś tak), ale w 100% pewności nie mam, więc pytam się Was :smiley:

Czyli mogę brać GoodRamy i nie bać się, że nie ma ich w spisie?

No tak, nie pomyślałem o zabawie w zbijanie taktowania i podwyższania timingów :smiley: Dzięki!

Edit:

Przyjrzałem się tej płytce Gigabyte GA-P55-UD4 i doszedłem do wniosku, że ma trochę nieprzemyślane rozmieszczenie niektórych elementów. Również niektórzy na to narzekają. Przez grafikę zakryte są porty albo PCI, albo PCI-E x1 (w zależności od slota), do tego drugi slot PCI-Ex1 powinien być wolny, żeby grafiki się nie przegrzewały (jeśli są w SLI/CF). Kolejna rzecz, to zakryty kolejny slot PCI-E x1, przez radiator. Tutaj wszystko dokładnie widać - wypada to dość blado.

Natomiast słyszałem wiele dobrego o MSI P55-GD65 - przemyślane rozmieszczenie (przynajmniej trochę bardziej), dobre chłodzenie, kilka świetnych rozwiązań (OC Genie - w sumie się nie przyda, ale kto wie, świetny motyw mierzenia napięć - klik, do tego solidne heatpip’y i radiatory, itd. itd). Co o niej sądzicie?

Do tego jest tańsza, więc będzie mnie stać na dobre, przeznaczone specjalnie pod P55 pamięci Patriot 4GB Viper II Sector 5 1333mhz CL7, które posiadają solidne radiatory i są dobre w OC, do tego będę na 100% pewien, że nie będzie komplikacji :smiley:

Będziesz mógł dołożyć, ale w Dualu już nie będzie działać (co nie jest wielką stratą, bo różnice w wydajności są minimalne).

GoodRamy można brać.

Co do nieprzemyślanego ułożenia elementów na Gigabyte - tak na prawdę jest problem tylko przy CF/SLI (które przeważnie jest nieopłacalne i problematyczne) i chęci skorzystania z gniazda (co nie musi być konieczne, ze względu na bogaty panel tylni płyty). Jak nie będziesz robił CF/SLI (osobiście na dzień dzisiejszy raczej bym odradzał) to polecałbym Gigabyte. A MSI tak na prawdę ma tylko jeden użyteczny port więcej, choć jest również dobrym produktem.

A za pamięci bym nie przepłacał. :slight_smile:

Co do płyt na p55 to jest już dość ciekawy wybór wśród nich…

http://www.esc-net.pl/product_info.php? … s_id=21997

http://www.esc-net.pl/product_info.php? … s_id=22523

http://www.esc-net.pl/product_info.php? … s_id=22524

Aha. To w takim razie obie płyty są jak dla mnie bardzo dobre. A jeśli chodzi o GoodRamy - czytałem wiele opinii i zalecane napięcie pamięci (dla chipsetu P55) to 1,65V. Jest to napięcie bardzo niskie (szczególnie jak na wyżej taktowane pamięci), a kupując wspomniane GoodRamy pamięci o ile się nie mylę pracują z napięciem 1.8V, co jest stosunkowo dużo za duże. Chyba jednak wybór padnie na wspomniane Patrioty, ze względu na przystosowanie do nowego chipsetu, niższy CL, odpowiednie napięcie i solidne radiatory. Dziękuję :slight_smile:

Ale skoro MSI ma jeden port więcej, to czemu jest tańsza? Chłodzenie jakby nie patrzeć solidne, do tego masa funkcji (oczywiście nie mam nic do zarzucenia Gigabyte, ani nie jestem fanboyem MSI), to dlaczego taka różnica w cenach? Pytam dość dokładnie, bo to będzie 1 płyta MSI z jaką miałbym styczność (miałem tylko z ECS i Asusem).

Dzięki za odpowiedź, ale chyba jednak wybiorę MSI/Gigabyte. Mam do tych marek większe zaufanie. :wink:

BTW: Jaki polecacie sklep (na razie najtaniej znalazłem w Agito MSI P55-GD65 + Core i7 860 + Patriot Sector 5 133mhz CL7.0 = 1962zł, jednak nie ma tam Radeonów)? Czy w Vobisie dalej jest promocja na Ati Radeon HD 5870 za 1299zł?

O czym wy mówicie? Przecież w przypadku slotów pcie i pci ten gigabyte ud4 i msi gd65 mają prawie taki sam layout, jedyną różnicą jest jeden slot pciex4 zamiast pciex1… I oba te layouty są dość optymalne dla cf/sli bo zawsze jest wolny jeden port pcie na górze płyty. W przypadku długich kart z wyrzutem powietrza poza obudowę nie ma też znaczenia czy zamontujemy kartę rozszerzeń bezpośrednio pod taką kartą bo i tak nie zmieni w żaden sposób przepływu powietrza.

Co do różnicy cen to oczywiście można mówić o tym że gigabyte ma droższe pcb z bardziej złożoną i droższą sekcją zasilania która mimo to wcale nie jest lepsza od tej na płycie msi… ale najważniejszym powodem tej różnicy cen jest różnica sprzedaży… gigabyte(podobnie asus) jest dużo bardziej popularną marką i może sobie pozwolić na zarabianie na zaufaniu/przywiązaniu klientów…

Nie polegaj na subiektywnym zaufaniu do marek bo nie wyjdziesz na tym optymalnie, a czasem wyjdziesz na tym źle. Na p55 w zasadzie nie ma złych wyborów, co wynika z cen nawet najtańszych modeli, ale trzeba sobie uzasadnić dopłatę tych 100-150zł czy naprawdę warto…

Z tego co widzę (przynajmniej po wyglądzie) MSI ma lepszą jakość materiałów i ciut bardziej rozbudowane chłodzenie. Dzięki :slight_smile:

Jaki polecacie sklep? W Agito P55-GD65 + Core i7 860 + Patriot Sector 5 133mhz CL7.0 = 1962zł, taniej nie znalazłem. Może jakieś propozycje? :slight_smile:

Po wyglądzie zdjęcia nie można tego wnioskować… dopiero na żywo można wyciągać takie wnioski.

A i nie dopłacaj do wyższego modelu procesora od i5-750, bo to strzał w kolano.

Tak więc co do konfiguracji to z agito sugerowałbym coś takiego:

Intel Core i5 750 2.66 GHz BOX » Opis 698,00

ASRock P55 Pro » Opis 393,00

Patriot DDR3 2x2048MB PGS Gamer Edition 1600MHz CL7.0 LLK » Opis 449,00

razem: 1540,00 zł

//ramy są na 1,7V to jest jeszcze akceptowalne…

//co do lepszego chłodzenia procesora to np freezeer xtreme rev2 jest kompatybilny z i5 i jest całkiem wydajnym cichym i niezbyt drogim rozwiązaniem.

//przy pamięciach zaznaczam że owszem, niższe timingi dają kilkadziesiąt procent dodatkowej przepustowości… ale on i tak jest ogromna dzięki kontrolerowi wbudowanemu w procesor i wysokiemu taktowaniu ddr3, tak więc szukałbym tutaj dodatkowej oszczędności i optymalne byłyby wg mnie jak najtańsze 1600mhz pamięci cl9… Szkoda aż tyle za ram płacić, szczególnie że poza syntetykami różnica wydajności nie będzie zauważalna…

//np te g.skille http://allegro.pl/item797869339_g_skill … epsze.html

//ich bardzo niskie napięcie zasilające sugeruje że może dadzą radę z cl8 do tych 1,7V, a różnica w cenie to równowartość chłodzenia na procesor, tak więc bym tego nie bagatelizował :slight_smile: