Zmiana grafiki - koszt ~600zł

Witam, od wczoraj mam awarię karty i wychodzi na to, że pójdzie na śmietnik. Chciał bym się was doradzić co polecacie. Sporo nie siedziałem w temacie sprzętu, a zwłaszcza grafik. Karta którą dotychczas posiadałem to ATI Radeon Gigabyte HD3870 512Mb (256-bit) DDR3 2xDVI. Chciał bym zakupić nową za koszt rzędy 600 - 700zł. Na komputroniku (bo zwykle tam się orientowałem) w tym przedziale cenowym występuje dziura. Chciałbym się przesiąść na karty nVidia lecz nie mam pojęcia o nich prawie, szybciej odnajduję się w ATI. Kiedyś wpadła mi w oko nVidia GTS 280 (czy coś podobnego) lecz teraz patrzę, że rok jej wydania to 2008 co chyba nie bardzo jest już nowe w świecie komputerów. W ogóle czy jest sens wydawania tych 600 zł czy można kupić coś taniej. 2 lata temu gdy wybierałem sprzęt było to dla mnie bardziej jaśniejsze i przejrzyste. Myślę, że z waszą pomocą szybko się zdecyduję na coś, gdyż zależy mi trochę na czasie.

http://www.komputronik.pl/index.php/pro … llBox.html

Taniej

http://www.komputronik.pl/index.php/pro … er_IV.html

Lub HD5670, wydajność nieco niższa od HD4850, ale pobór prądu za to 2x niższy.

http://www.komputronik.pl/index.php/pro … _IceQ.html

NV nie ma obecnie ciekawych kart, chyba że zmieniasz na NV bo ATi poszły pamięci.

Chciałem przejść na NV z czystej ciekawości gdyż od 10 lat jadę na kartach ATI. Po tym wypadku nie mam jakiegoś zrażenia do firmy.

GTX 275 mam i jestem zadowolony jeśli chodzi o jakąś Nivade to ja polecam tą

http://www.esc.pl/product_info.php?cPath=71_86&products_id=14916 ?? Może szału nie ma ale parametrami lepsza od poprzedniczki

GTX 280 :wink: Zgadza się, lecz w obozie ATi też się nic ciekawego nie działo przez ten czas :slight_smile: Na przestrzeni tych 2 lat pojawiły się odświeżone wersje kart z tej serii: GTX 260 216sp (wcześniej GTX 260 192 shader processors), GTX 285 (wcześniej GTX 280), GTX 295 (wcześniej GTX 290 na 2 płytkach PCB), oraz pojawiła się nowa w gamie - GTX 275, która pod względem wydajności zajmuje miejsce pomiędzy 260-tką, a 285-tką.

Polecam się rozejrzeć za podkręconą fabrycznie 260-tką lub zwykłą 275-tką. Obie karty są wystarczająco wydajne, jak na dzisiejsze gry i cenowo mieszczą się w przedziale, który zaproponowałeś. Doskonale radzą sobie w rozdzielczości Full HD i w połączeniu z dobrym procesorem i wystarczającą ilością pamięci RAM, dadzą zadowalające efekty, w postaci gier w maksymalnych ustawieniach. Na kartach Nvidii masz tą przewagę, że obsługują technologię PhysX, czyli zaawansowanej fizyki, która bardzo dokładnie stara się odwzorować te efekty, które można spotkać w rzeczywistości. Może nie ma dużo gier, co wspiera tą technologię, ale jeżeli już na takie trafimy (np. Batman: Arkham Asylum, Cryostasis), to odczucia są bardzo pozytywne. Jeżeli chodzi o jakość obrazu, to nie ma większych różnic między kartami NV, a ATi. Zwykły, przeciętny gracz, który nie ma możliwości w czasie rzeczywistym oglądać renderingu 2 takich samych obrazów na układach wspomnianych producentów, nie zobaczy żadnej różnicy - tym bardziej gdy wszystko jest w ruchu i akcja gry nie pozwala na przyglądanie się szczegółom takim jak różnice w kontraście kolorów lub mechanizmy filtrowania obrazu. A więc decyzja wyboru, uwarunkowana jest z reguły własnymi upodobaniami i ceną, bo prawdą jest, że Radeony są tańsze, a GeForce’y droższe.

pozdrawiam

Wybór padł jednak na ATI. Gigabyte HD4870 lub ASUS HD4870, z wyższej półki jeżeli bym zaszalał to Saaphire HD5750.

Jaka jest różnica pomiędzy Gigabyte a ASUS’em. W specyfikacji nie zauważyłem żadnej.

Nie ma żadnej różnicy. Każda z wymienionych firm ma własne opracowane technologie wykonania, czyli zastosowanie wysokiej jakości materiałów (mocniejsze rezystory, kondensatory itd.).

Ja przez tyle lat właśnie miałem Asusy lub Gigabyte’y i czy te, czy tamte, zawsze było ok. Teraz przeniosłem się na Zotac i też przeciwwskazań nie mam :wink:

Producent bez różnicy - jeżeli jakaś ma się zepsuć to i tak się zepsuje :wink:

Zostanę przy Gigabyte :slight_smile: Płytę mam od nich, grafikę miałem to i następna może być.