[Zmiana grafy] Radeon 4xxx czy 5xxx?

Obecnie posiadam zestaw jak w podpisie i pracuje na rozdzielczości 1920x1200. Nie gram raczej dużo chociaż czasem dla relaksu włączę jakąś grę. Niestety przy obecnym Radku 1950Pro muszę ustawiać większość gier na minimum (WC3 potrafi doprowadzić do przegrzania). Karta ma słabe chłodzenie i ogólnie jestem niezadowolony z jej osiągów. W związku ze zbliżającymi się świętami zamierzam wymienić kartę korzystając z własnych funduszy i sponsoringu rodzicieli. Zwracam się w takim razie z prośbą o pomoc w wyborze karty do tego zestawu uwzględniając:

a) brak możliwości zmiany (nowego, bo kupionego 5 miesięcy temu) zasilacza

b) fakt, że korzystam z XP

c) płyta główna posiada PCI-E

d) karta musi mieć dobre chłodzenie

e) potrzebuje przynajmniej 1 złącza DVI i 1 złącza wideo

f) muszę zamknąć się w budżecie do około 400zł (chociaż lepiej do 300zł - czytaj “okazja nie do przegapienia”)

Karta ma mi posłużyć dosyć długo i musi pomimo niskiej ceny być dobrej jakości. Nie chcę żadnego shitu jak obecny 1950Pro, ponieważ nie ma najmniejszego sensu inwestować w takie “coś”. Proszę także o linki do propozycji. Szczególnie do znanych i zaufanych sklepów oraz Allegro.

Z góry dziękuję za pomoc.

PS. Co do pamięci to 512MB jest raczej maxem w czasach, gdy szyny i pamięci pracują już “płynniej”.

zmieniłbym zasilacz ale jak uważasz

co do grafy

http://allegro.pl/ati-radeon-hd-3870-x2 … 61238.html

http://allegro.pl/nvidia-geforce-9800gt … 47990.html

http://allegro.pl/gigabyte-ati-radeon-h … 40820.html

Pod te zasiłkę to może być nieciekawie. Ja poluję teraz na radeona 4850 i tobie też polecam

hd 5750 upolujesz - cicha i chłodna nawet z boxowym chłodzeniem. ma wsparcie dx 11. Jest raczej przeciętna w stosunku do innych, nowych kart ale chyba najlepsza za tę cenę i pod Twój zasilacz. Jest ciut lepsza od hd 4850 i pobiera bardzo małe ilości prądu.

Więc tak. Ze względu na zasilacz bardziej interesuje mnie seria 5xxx. Jednak pytanie jaki model? Chciałbym zmieścić się w tych 300zł (góra 400zł). Jeżeli już brać to 5750, szyna 128 (? chyba wystarczy przy DDR5) i z jakimś 512MB max jak już wyżej pisałem. Nadal proszę o linki do jakichś sensownych kart. Pokuszę się nawet o kupienie jej na Ebay’u, bo wiem jak stoją u nas ceny elektroniki i jednak w Polsce mamy mniejszy wybór wariantów.

Tak jak pisałem, hd 5750 jest trochę lepsza od 4850 a pobiera mniej prądu, mniej się grzeje i ma wsparcie dx 11 oraz direct compute 5.0. Dobrze się podkręca w razie czego i w tym przedziale cenowym chyba nie znajdziesz niczego lepszego. Moja karta w podpisie też ma szynę 128b a wydajnością dogania (czasami przegania) 4870. Miałem wcześniej 4870 ale się spaliła.

Teraz zostaje kwestia producenta. Wybór jest ogromny. Myślałem nad Gigabytem lub 3Dcube (dobrze wypadają w testach). Jakieś własne uwagi z linkami?

Mogę tylko powiedzieć, że wybrałem swojego 5770 najtańszego z najgorszym chłodzeniem asusa i co? Karta jest cicha i nie grzeje się wcale. W ogóle te z serii 57xx są bardzo oszczędne i nie ma sensu patrzeć na chłodzenie, chyba że podkręcać bardzo będziesz.