Zmiana hasła router przewodowy

Witam

Ciekawi mnie czy ma jakiś sens zmiana hasła w routerze przewodowym bez WiFi

Brałeś pod uwagę chociażby to, że dostawca łącza mógłby tam sobie zaglądać i praktycznie każdy inny użytkownik LANu, do którego podłączony jest twój router, a jeśli masz publiczne IP i jeśli douter domyślnie nie ma wyłączonej możliwości zdalnego logowania się, to jego panel konfiguracyjny stoi otworem przed całym światem.

Pozdrawiam!

Tylko ja jestem podpięty pod router. I dlatego się pytam

W Zarządzaniu kontem oprócz Administratora jest jeszcze Konto support i Użytkownika

Z tego co zauważyłem jeśli próbuje zmienić hasło tylko dla admina wyskakuje komunikat “Pole hasła nie może być puste”

Jeśli korzystasz z internetu, to jesteś podpięty do LANu ISP, co prawda router powinien domyślnie mieć wyłączoną możliwość zdalnego logowania się, ale mimo wszystko teoretycznie użytkownik LANu ISP mógłby uzyskać dostęp do twojego routera. Osobiście proponuję ustawić hasło tak na wszelki wypadek, bierz pod uwagę, że firmware routerów domowych mogą mieć luki, a producent routera bardzo rzadko wydaje aktualizacje, o ile w ogóle wydaje jakieś aktualizacje.

Jeśli nie jesteś podpięty do internetu i tworzysz tylko swój LAN, to nikt nie ma dostępu do twojego routera, dopóki nie uzyska do niego fizycznego dostępu, w tym przypadku można rozważyć zostawienie domyślnego hasła, jeśli wszystkie komputery są w jednym pomieszczeniu i korzystają z niego zaufani użytkownicy, tj. którzy nie będą bez potrzeby zmieniali ustawień routera.

Często domyślnym hasłem jest admin lub password, spotkałem się z routerem, który sam wpisuje hasło, ale tylko domyślne (domyślne hasło 1234) i wystarczy wcisnąć enter/zaloguj (w przypadku innego hasła niż domyślne 1234, trzeba wpisać ręcznie hasło, router go nie zapamiętuje, wpisuje zawsze tylko domyślne hasło automatycznie). Możliwe, że potrzeba wpisywania hasła została wyłączona w firmware, ale hasło może być ustawione.

Pozdrawiam!