Zmiana hasła Wi-Fi w routerze dostawcy łącza

Witam.Dostawca internetu -obecnie internet radiowy - zakłada światłowody i daje swoje routery. I teraz mam pytanie chce mieć swoje hasło do wi-fi. Z rozmowy z dostawcą wywnioskowałem ,że nie bardzo będę mógł założyć hasło ponieważ oni zakładaja swoje hasło na router i nikomu nie podaja hasła żeby nikt nie kombinował z ustawieniami. Czy mam prawo założyć swoje hasło na wi-fi? Przecież to ja płace abonament. I chyba mam prawo zabezpieczyć to wi-fi.

To urządzenie dostawcy, więc ma prawo je zabezpieczyć i skonfigurować po swojemu. Opcje masz dwie, powiedzieć dostawcy, że chcesz router bez WiFi lub sam modem, albo poprosić, aby założył hasło na WiFi i Ci je podał.

Rozumiem, że przechodzisz z radiówki na FTTH? Jeśli FTTH powiedz, że chcesz modem zamiast routera, dokupisz własny i będziesz sobie nim zarządzał jak Ci się podoba.

Oprócz tego hasła na router oni założą na WiFi i to hasło dostaniesz, więc nie musisz kombinować aby zakładać własne. Zawsze możesz też co jakiś czas poprosić aby zmieniono Ci to hasło w celach bezpieczeństwa.

Bo jakoś nie wyobrażam sobie dostawcy netu co by dał router WiFi bez hasła. (nie dotyczy Orange :stuck_out_tongue: )

 

Więc w czym problem ? Bo chyba tylko w tym, że nie będziesz mógł mieszać w routerze.

 

Co do tego jakie masz prawa to reguluje pewnie ich regulamin. A najczęściej jest tak, że w stosunku do ich sprzętu nie masz wogle nic do gadania.

Mój dostawca /kabel - światłowód/ podał mi hasło do routera , a hasło do Wi-Fi wpisał takie jakie sam wymyśliłem.

Miałem podobną sytuacje. Poleciłem wyłączyć wifi i podpiąłem swoje urządzenie - to chyba najłatwiejsze rozwiązanie bo podpisujesz umowe na samo dostarczenie sygnału.

A co mi z hasla które ktoś zna? To tak jak bym podal komus pin do karty z bankomatu .Chyba ,że kupie sobie router taki jak oni maja. I co mi z wyłaczonego wi-fi ? Bede za lapkiem ciagnał kabel? 

Porównujesz dwie skrajne rzeczy. PIN do karty musi być tajemnicą, której nie zna nawet bank. ISP nawet znając hasło do twojej sieci nie ma prawa do niej zaglądać.

Przeczytaj jeszcze raz ze zrozumieniem to co napisałem, to nie będziesz musiał zadawać takich pytań.

Hasło do Wi-Fi można sobie później zmienić, ja tak zrobiłem.

Jeżeli facet, który będzie Ci to instalował zna hało do routera, to poproś o ustawienie hasła do Wifi na takie jakie sobie wymyślisz. Facet zapewne nie ma nic lepszego do roboty niż pamiętanie haseł WiFi klientów :wink:

 

Jeżeli tak bardzo przeszkadza Ci, że ktoś będzie znał hasło, to poleć wyłączyć Wifi w sprzęcie dostawcy, a korzystaj ze swojego routera/ap - wówczas hasło ustawisz sobie takie jakie będziesz chciał.

 

Jeżeli obie opcje Ci nie pasują - zostań przy radiówce lub zmień dostawcę na innego, który nie dość że dostarczy modem/router z AP, to na dodatek zezwoli Ci na dostęp do jego ustawień.