Zmiana ilości partycji bez instalowania systemu

Posiadam pod Win7  4 partycje:  C D E F jako woluminy proste

Na C system i programy na pozostałych D E F  muza filmy zdjęcia

Partycji C nie chcę ruszać

Natomiast D E F chciałbym połączyć w jedną lub zrobić dwie

 

Pościągałem z netu kilka programów do partycji - niestety są zbyt skomplikowane dla laika

Czy jest jakaś inna metoda, łatwiejsza np. z poziomu aplikacji Zarządzania komputerem

PPM na “Mój komputer” w exploratorze, wybierz “Zarządzaj”.  Na dole po lewej jest zarządzanie dyskami. Dowolnie można manipulować partycjami. Osobiście polecam zrobić jedną dużą. Partycje to jakiś relikt z lat 90’. Tylko problemy z tego wynikają (na jednej kończy się miejsce, kiedy na innych jest w brud). Od porządkowania są foldery. 

W zasadzie jedyny powód to możliwość reinstalacji bez kasowania danych. Robimy to jednak na tyle rzadko, że można sobie zgrać na dysk przenośny, NAS’a albo założyć z tej okazji tymczasowo nową partycję.

A, co z instalacją różnych systemów, to też relikt przeszłości?

Nie rozumiem po co się czepiasz. Dobrze wiesz, że chodziło mi o podział w Windowsie  na partycje C, D, E, F itd. O ile dwie mają jeszcze jakiś sens (przy reinstalacji), to więcej moim zdaniem nie ma żadnego. Prowadzi to najczęściej do problemów typu:

  1. Na dysku systemowym kończy się miejsce, a przecież ktoś “mądry” na forum polecił, że 40GB wystarczy każdemu

  2. Na partycji “filmy” kończy nam się miejsce, a na “zdjęcia” mamy 200GB wolnego…

  3. Ciągle przy instalacji programów trzeba kombinować ze ścieżkami, zmieniać domyślne lokalizacje dokumentów

itd.

 

Lata temu wyleczyłem się ze sztucznego dzielenia dysku. Od porządkowania treści są foldery. 

 

Szkoda, że nie rozumiesz i nie jest to czepianie się. Na tych innych partycjach można zainstalować właśnie inne systemy, przynajmniej ja tak mam i raczej nie jestem jedyny. Są jeszcze inne powody dla których warto dzielić duży dysk na partycje.

@floyd

No nie rozumiem, nie jest w tym temacie mowa o instalacji innych systemów operacyjnych. To zupełnie inny temat, zresztą w dobie dziesiątek gigabajtów RAMu i wirtualizacji mający coraz mniejsze znaczenie.

Jakie są inne powody? Przypominam, że temat jest o Windowsie i zakładaniu partycji na zasadzie “System”, “Programy”, “Filmy”, “Zdjęcia” itd.

Niezależnie o czym jest temat, to nie powinno się pisać, że: “Partycje to jakiś relikt z lat 90’.”, a czy ich używasz czy nie, to Twoja sprawa.

Poszukaj sobie w internecie o powodach zakładania partycji jeśli ci to interesuje. Ja tylko nie zgadzam się na takie sformułowania jakie zacytowałem.