Zmiana języka z javy na C++ - czy warto?

Witam,

Od dawna programuję w javie, ostatnio próbuję coś robić w OpenGL'u. Niestety coraz bardziej widoczny jest fakt, że OpenGL jest tak naprawdę najlepszy w połączeniu z C++. Wszystkie poradniki, ksiązki - to wszystko jak jest o OpenGL z C++. Mówiąc szczerze ciężko jest używać OpenGL'a gdy wszystkie przykłady i tutoriale są napisane pod kątem C++. I tu powstaje pytanie: czy warto zostać przy javie? Może lepiej przejść na C++? Czy długo musiałbym się przestawiać z javy na C++?

Proszę o opinię :slight_smile:

([cod3r]) #2

Znając Jave znasz już podstawy programowania, składnię itp, tak więc ja myślę, że przestawienie się nie będzie bardzo trudne. Ja obecnie uczę się Javy, wcześniej uczyłem się C/C++ i mogę ze swojej strony powiedzieć że Java z C++ ma bardzo wiele wspólnych cech.

ale czy warto przejść? wiadomo, języki mają też różnice i boję się, że wszystko co wiem o javie może iść w ... (nieważne :P)

([cod3r]) #4

A czemu ma iść w coś tam? Przecież tak łatwo nie zapomnisz tego co się nauczyłeś, tym bardziej jak będziesz tego cały czas używał. Ja uważam, że warto. Java z C++ nie ma aż takich ogromnych różnic abyś musiał się uczyć czegoś tak jak byś na nowo się urodził. Przynajmniej takie jest moje zdanie, jako osoby która wcześniej miała do czynienia z C++, a niedawno zaczęła naukę Javy.

(Razi) #5

C++ zawsze się przyda, wypadałoby go znać. Różnice są, ale programowanie to programowanie. C++ jest trudniejszy od Javy, jeśli chodzi o projekty (ręczne dbanie o pamięć*, plikowa orientacja, dzielenie osobno na nagłówki i treść).

*chyba że użyjesz jakiegoś GC, w prostych testach działają sprawnie, ale nie wiem jak w większych projektach.

Dobra, nie zaszkodzi mi jak spróbuję.

Mam teraz dylemat: jaki program użyć? Ważne żeby był i na linuxa i na windowsa bo będę skakał między tymi platformami (zależy który komp wolny :smiley: ).

([cod3r]) #7

Jeśli chodzi Ci o IDE, to CodeBlocks, bardzo fajny i prosty w użyciu. Pod linuksem to w sumie jakś edytor tekstu np. vim i kompilacja z terminala przynajmniej ja tak preferuję. CodeBlocks działa też pod linuksem jak coś :).

(Stdio) #8

Jeżeli dobrze umiesz programować i znasz podstawy działania pamięci, to przejście z javy na C++ nie powinno zająć dłużej niż miesiąc.

(Ryan) #9

Z całym szacunkiem, ktoś kto potrafi dobrze programować nie zadaje na forum pytania "czy warto przesiąść się z Javy na C++". :S

(system) #10

Z całkowitą powagą, kto ocenia kogokolwiek po utworzonych tematach? Nie zamierzam wywoływać wojny, jednak dla mnie to kiepskie odniesienie do oceny, "jak?" dana osoba programuje.

Pozdrawiam

(pain3hp) #11

z całym szacunkiem 100% poparcia

(Ryan) #12

Najwyraźniej ja. Pytanie "czy warto używać języka X" jest na poziomie pytania "jak ruszać nogami żeby się przemieszczać" zadanego przez potencjalnego biegacza.

(system) #13

Owszem, lecz pytanie zostało zadane prawdopodbnie dlatego, że można znaleźć kilka postów o C++, chociażby że obiektowość w tym języku kuleje w stosunku do naprawdę obiektowych języków, to bardzo zróżnicowany temat i ciężko czasami się w tym odnaleźć :slight_smile: dlatego czasami się nie dziwię, że takie tematy powstają, raczej nie należy zniechęcać kogokolwiek.

Pozdrawiam

(Ryan) #14

Mój komentarz nie miał nic wspólnego z zachęcaniem lub zniechęcaniem do C++. Odnosiłem się do porady, która moim zdaniem jest nierzeczywista i potencjalnie wprowadza autora w błąd.