Zmiana karty graficznej ze zintegrowanej na dedykowaną

Witam mam problem ze zmianą karty graficznej w panelu nvidii z zintegrowanej na dedykowaną, w ustawieniach globalnych w tym panelu nie moge nawet kliknąć jest tak jakby domyslnie wybrana tylko ta opcja i nie ma nawet jak wysunąć ten pasek do zmiany karty prosze o pomoc

Pewnie musisz czekać na poradnik Wasabiego z wymuszaniem słuchania panelu nVidia zamiast tego Windowsowego:

obraz

W Windows 10 obecnie możesz sobie ustawić, które programy mają pracować na której karcie ręcznie, a jeśli nic nie zmienisz w tamtych obecnie windowsowskich ustawieniach, to działa automatyczne przełączanie i raczej na przykład u mnie działa to dobrze.


Jednak sprawdź w tych ustawieniach Windows, czy faktycznie tam możesz ustawić kartę Nvidii, ponieważ chociaż za przełączanie obecnie odpowiada Windows a nie panel Nvidii, to jednak na przykład u mnie w panelu są widoczne obydwie, a jak wynika z opisu u ciebie jakby w ogóle nie była dostępna.

W sumie ciekawe czy można wrzucić na listę „explorer.exe” i magicznie pulpit generowałby chip dedykowany zamiast badziewny od AMD/Intela.

Chyba można, bo ja uruchamiałem tak Chrome.

Można…
W moim lapku można wyłączyć chyba całkiem w ogóle zintegrowaną w UEFI, więc jak ktoś nie chce używać do niczego zintegrowanej to ustawia na tylko dedykowaną i po ptakach, wszystko łącznie z pulpitem ma na dedyku.

Można w zasadzie dowolny program. Aczkolwiek nie widzę sensu w przypadku pulpitu czy multimediów jak przeglądarka. Ma to sens jedynie w przypadku leciwych grafik zintegrowanych, poniżej intela 4 generacji.

Zintegrowana grafika pozwala oszczędzać tę mocniejszą, oraz systemy wentylacji. Obniża zużycie energii i temperatury.
Przy korzystaniu z pulpitu, edycji, oglądaniu filmów.

A jak to do końca jest teraz z tym ustawianiem?
Działa to ustawianie w nowych panelach Nvidii, gdzie pisze, że obecnie to system wybiera procesor graficzny?
Niby można ustawiać w panelu Nvidii nadal, ale też już w tych nowych ustawieniach grafiki Windows 10.
Czyli, albo jest to znowu niepotrzebnie zdublowane i działa niezależnie od siebie, albo faktycznie ustawienia w panelu Nvidii są ignorowane przez system i działają tylko te w ustawieniach grafiki Windows?
Albo działają i te i te i jest wówczas jakiś konflikt, jeśli są różne ustawienia.
Bo nie ma to zupełnie teraz sensu, jeśli pisze w panelu, że to system teraz rządzi a jednak nadal można zmieniać i ustawiać niby w panelu Nvidii.

Można wybrać czy korzystamy z rozwiązania Nvidia czy systemowego. Jak jest ustawione aby to system zarządzał, to panel Nvidia nie działa. Znaczy działa, tyło ustawienia są pomijane.

Acha, czyli ustawienia systemowe tak by wynikało mają priorytet.
To zupełnie wprowadzające w błąd jest to co się w nim ukazuje, że obecnie to system decyduje.
Można się pogubić w tak nieprecyzyjnych wskazówkach.

Pewnie, mam wrażenie, że to norma w, ogóle w systemach operacyjnych częste. :grinning:

Z drugiej strony większość nowych sterowników przecież informuje w ustawieniach, że to Windows zarządza.


Więc wystarczy przeczytać to co jest napisane. :grinning:

No właśnie ta informacja jest mocno myląca, skoro jednak nie zaglądając do ustawień Windowsa można nadal robić ustawienia w panelu Nvidii, co wynika z tego co napisałeś.
Ja myślałem, że skoro jest taki monit, to ustawienia w panelu już nie działają, co jak twierdzisz…jest nie prawdą, bo nadal można korzystać jedynie z nich, nic nie ustawiając w ustawieniach systemu.

Nie działają. Znaczy można ustawić i nic nie wnoszą. Ale przecież to nie wina M$. To Nvidia sobie tak wymyśliła. Osobiście znając jazdy jakie robiły i nadal robią niektóre chipsety i sterowniki jest za normalizacją odgórnie przez system.

Producenci często olewają sprzęt po kilku latach i ich stare rozwiązania powodują potem problemy.
Np. Starsze radeony HD, używane w HP DV. Znany problem to czarny ekran przy bootowaniu i 3 minuty zamrożenia. Trzeba potem ręcznie to zmieniać.
Albo kłopoty z przełączaniem kart, zawieszanie się sterowników na starszych podwójnych kartach.

Zresztą podobnie było np. różnymi programami do sterowania jasnością, WIFI, głośnikiem itd.
Czasami zaczynały te programy w nowszych wersjach systemu fiksować. W skrajnych przypadkach nie działały urządzenia. Np. w kilku Lenovo jak w W10 wyłączyłeś WIFI z klawiatury, to już nie dało się włączyć. A soft do tego nie działał na 10. Trzeba było instalować 7 tylko w celu włączenia WIFI. Potem na 10 było ok. on ile ktoś nie wyłączył przypadkiem. Takich kwiatków jest całkiem sporo.

Dobra, bo piszesz w końcu niejasno.
Raz piszesz, że można wybrać, które mają działać, potem piszesz, że

Więc w końcu działają tylko jedne ustawienia, systemowe, czy te z panela Nvidii też, bo w końcu już nie wiem.
Masło maślane.

Rany, jak wyłączysz systemowe zarządzanie to działa to od Nvidia. Jak jest włączone systemowe, to dalej możesz sobie ustawiać w panelu Nvidia aplikacje, dalej wybierać jaki ma być GPU, tylko to nic nie zmienia.

OK interesuje mnie na przykład sytuacja, kiedy w systemowych ustawi się na przykład grę WoT na Nvidię (bo nie ma tam żadnego wyłączenia, czy też włączenia ustawień) a w Nvidii na przykład inną grę, aby otwierała się w Nvidii.
Czy wówczas zadziała ustawienie systemowe dla Wota a ustawienie Nvidii dla tej drugiej gry.

Jak jest włączone systemowe zarządzanie i masz w panelu Nvidia info, że system Windows to realizuje, to ustawienia z panelu Nvidia nie działają.

A wyłączyć się da, bo z jakiegoś sam nie pamiętam jakiego powodu wyłączałem i działało wtedy to z Nvidia. Albo w ustawieniach systemowych albo w panelu Nvidia. Pamiętam, że to tak trywialne, że nie warto było zapamiętywać, :grin: ale będę miał pod łapą to zobaczę gdzie się zmienia, jeśli to komuś w czymś pomoże.

Acha, no chyba, że tak.
Nie widzę u siebie tej możliwości tego wyłączenia systemowych, ale pewnie gdzieś jest skoro ty to wyłączałeś.