Zmiana kierunku działania wentylka

mam w budzie zainstalowany dodatkowy wentylek (z tyłu), który wydmuchuje powietrze. Chciałbym aby wdmuchiwał powietrze. Jest na to prosty sposób czy też trzeba zamieniać przewody w wentylu (wejście na płycie pozwala zamontować wtyczkę tylko w jeden sposób)

Można go wkręcić odwrotnie. Na wiatraku jest strzałka z kierunkiem przepływu powietrza. Czemu chcesz aby wdmuchiwał powietrze?

odkręć wentyla i przykręć go odwrotnie tak aby wdmuchiwał powierze

jest to bez sensu gdyż będzie ci sie tylko przegrzewał komp

teraz mam temperaturkę płyty ok 35C a procka ok 38-42C (w stresie 50-52C),

celem zmiany dmuchania (powietrz :mrgreen: ) miało być lepsze schłodzenie płyty bo chcę kompa trochę podkręcić (wiem, że procek pójdzie stabilnie do ok. 70-75C; miałem przytkany kurzem radiator od procka i nie było przepływu powietrza, i komp z taką temperaturą stabilnie chodził, także w stresie)

Chciałem żeby powietrze z zewnątrz opływało najpierw płytę a dopiero póżniej resztę. Teraz wchodzi z przodu, opływa ciepłe dyski i trafia na płytę)

Ale jak mówicie, że będzie gorzej to nie ruszam :slight_smile:

W sumie to reguła jest taka że wchodzi przodem zimne, a tyłem wychodzi ciepłe - czy to chłodzi płytę główną? - wątpliwe że wyraźnie, raczej zmniejsza nieznacznie temperaturę wewnątrz obudowy.

Z podstawowych zasad termodynamiki wynika, że ciepłe powietrze zmierza ku górze, więc wentylator, który jest na górze (z tyłu pod zasilaczem) powinien wydmuchiwać rozgrzane powietrze na zewnątrz obudowy, w przeciwnym wypadku (gdy będzie dmuchał na odwrót) ciepłe powietrze będzie wirowało wokół procesora, co nie wpłynie na spadek temperatury procesora, czy płyty głównej, a wręcz na jej wzrost. W takim przypadku rozgrzane powietrze nie będzie miało żadego “wyjścia” poza obudowę.