Zmiana kolorów ekranu

witam, kupiłem komputer składany w marcu 2020r, nie mam narazie pasującego monitora więc podłączyłem go do telewizora przez złącze hdmi. Po paru minutach niespodziewanie ekran zmienił kolory, tak że pulpit wyglądał w ten sposób: tapeta i praktycznie cały ekran zielony, pole wyszukiwania różowe, pasek zadań niebieski. Zrobiłem klasyczne wyłącz i włącz i wyświetlane kolory były już normalne. Stąd moje pytanie co może być przyczyna takiej sytuacji? Mam się martwić że kupiłem jakiś szmelc? poniżej załączam zdjęcia: pierwsze ze zmienionymi kolorami, drugie po ponownym uruchomieniu.


@cyngiel_1 pewnie powie, że nie aktywowałeś trybu PC na HDMI.

Co do zdjęć to za mocno skompresowałeś lub robiłeś „pralką” (np. Motorolą Razr v3i).

1 polubienie

prawda nic nie aktywowałem, ale przy podłączeniu innych urządzeń do telewizora (np laptopa) taki problem nie występował, dopiero teraz pierwszy raz coś takiego widzę.
Stad tez pytanie jak ten tryb aktywować?

co do zdjęć to wiem, zdaje sobie z tego sprawę, ze są słabej jakości, ale były to jedyne jakie miałem na tamten moment z messengera, a głównie chodziło mi o ukazanie barw wiec myśle ze jakość tostera nie utrudniła tego za bardzo.

Nieraz problem ten wynika z błędnego tzw. „handshake”, pomiędzy Hdmi a HDCP (ochrona przed kopiowaniem) przy podłączaniu nowego sprzętu. Wystarczy owo „klasyczne” wyłącz i włącz by zaszła synchronizacja. Inna przyczyna to problem ze sterownikiem karty (zmiana na nowszy, starszy, przeinstalowanie). Jeszcze inna to wadliwy kabel no i najgorsze, karta.
Jeśli sie już nie powtórzy to raczej to pierwsze.

1 polubienie

wydaje mi się, ze wina leży chyba bardziej po stronie telewizora. Błąd jeszcze raz na jakiś czas się pojawia, jednak wystarczy np odpiąć kabel hdmi i wpiąć go z powrotem, a jest już normalnie. Pomaga tez zmienienie źródła obrazu pilotem na inne, a potem powrócenie do tego, do którego jest podpięty komputer, a kolory tez są już normalne.

Raz samo tez zmieniło się najpierw na zielone, a po chwili na normalnie.
Charakterystyczne to jest o tyle że przy zmianie tez się pojawia pole informujące o źródle (zdj).

Co myślicie? To raczej sam telewizor, czy problemem może faktycznie być karta?

Poruszaj wtykiem HDMI przy TV i PC…czasmi jakieś luzy lub brud we wtyczce / gnieździe, może być przyczyną, jak już wyżej wspomnieli koledzy, zmień kabel…
i oczywiście przełącz TV w tryb PC/Grafika/Monitor/1:1 w zależności jak tam producent go nazwał :slight_smile: (chociaż to raczej nie jest przyczyna, ale jak nic widać skalowanie obrazu AV [ucięty pulpit].

1 polubienie

Radzę sprawdzić inny kabel. Przy niedopasowanych, uszkodzonych przewodach moze zachodzić zjawisko solaryzacji mamy wtedy obraz gdzie jest sporo jasnej zieleni, trochę rózowego koloru i troche niebieskiego.

1 polubienie

Dziekuje wszystkim za odpowiedzi.

Podłączyłem komputer do monitora i żaden problem nie występuje, wszystko działa jak należy, nawet z tym samym kablem.

Dziekuje i pozdrawiam