Zmiana liter dysku w biosie (win 98)


(KORAR) #1

Mam pusty dysk, dwie partycje i chcę zainstalować Windows 98 na tej mniejszej partycji, ale jest oznaczona literą "D", a ta większa "C". Jak zamienić ich nazwy z pozycji Bios?


(sdar) #2

KORAR , Na forum obowiązuje używanie polskiej pisowni (włączając w to

znaki typu ą, ś, ć, ł, ó itd). Zastosuj się proszę do tej zasady i

popraw błędy. W przeciwnym wypadku temat może zostać usunięty.


(Maxikazio) #3

Z pozycji biosu nie da się nadać oznaczenia literowego dyskom. Win 98 nadaje kolejne litery napędom i nie można tego zmienić. Proponuję ponownie założyć partycje np przy użyciu dyskietki startowej win 98 i komendy fdisk - lub wielu innych narzędzi. Pierwsza parycja (w fdisk - podstawowa i aktywna) automatycznie otrzyma literę c: w systemie windows. Z pozostałej przestrzeni możesz utworzyć partycję rozszerzoną, a na niej 1-4 dysków logicznych (w Windowsie widoczne jako kolejne partycje). Po partycjonowaniu należy dyski sformatować (format c: [enter])


(fiesta) #4

Skoro dysk jest pusty czy nie lepiej zmienić rozmiary partycji nawet podczas instalacji systemu bądź dowolnym managerem partycji zamiast kombinować ze zmianą liter ??

BTW z poziomu managera też zmienisz litery dysków.

GParted 0.3.6-7

http://dobreprogramy.pl/index.php?dz=2& ... ted+0.3.67

Partition Logic 0.69

http://dobreprogramy.pl/index.php?dz=2& ... Logic+0.69


(KORAR) #5

Zrobiłem inaczej: Jednen był primary a drugi logical :slight_smile: Odwróciłem i automatycznie win zaczął się instalować na mniejszą partycję.