Zmiana litery dysku

Hey mam mały problem. Czy można zmienić jakoś litere dysku (tą gdzie jest zainstalowany windows) Próbowałem już w Panelu Sterowani - nie da się.

Z góry dzięki ?

Panel sterowania - Narzędzia administracyjne - Zarządzanie komputerem - Zarządzanie dyskami :smiley: 8)

Przeciasz napisałem że w Panelu Sterowania się nie da pisze że system nie może zmienić litery !

Z tego co wiem, to kolejności liter dysków twardych zmienić się nie da… Przynajmniej nie jest to takie proste jak by się z poczatku wydawało :roll: :idea:

Ja radziłbym się w to nie bawić, bo można tylko sobie nieźle namieszać w systemie…

Sposoby są dwa - możemy to zrobić programem do obsługi partycji, np: Partition Magic 8. Wersja demo jest dostępna na http://www.nowe.pl

Prostszy sposób opisę teraz. idziemy START => Uruchom i wpisujemy

diskmgmt.msc . Teraz klikamy prawym na nasz dysk i klikamy “Zmień literę dysku i ścieżki”. Teraz możemy miochać literami jak nam się podoba. :smiley: . Niektóre zmieny wymagają zrestartowania kompa.

Sposób jest w 100% bezpieczny. (Sam go stosowałem). :lol:

Niestety sposób Trebron-a też nie wypalił dalej pisze to samo, a co do Partition Magicka to sobie przyżekałem że już go nigdy nie tkne — mam po nim bardzo złe wspomnienia :frowning:

Trudno zostanie tak jak jest.

Niestety pierwszy sposób z wersją demo wymienionego programu bierze w łeb gdyż:

No to spróbuj z następującymi programami:

  • PartitonExpert 2003 - godny uwagi - ma polski interfejs

  • Partition Menager 5.6

  • Partition Commander 8

(wszystkie te programy są płatne - warto jednak spróbować z wersjami testowymi)

Możesz też poczytać sobie PC World Komputer, np: nr. 5\2004, str. 148

:smiley: :slight_smile: :smiley:

Zmiana Litery dysku systemowego w Windows 2000 / XP


OSTRZEŻENIE: Nieprawidłowe wykorzystanie Edytora Rejestru może być przyczyną poważnych problemów, które spowodują, że konieczna może być ponowna instalacja systemu operacyjnego. Firma Microsoft nie może zagwarantować, że możliwe będzie rozwiązanie problemów spowodowanych niepoprawnym użyciem Edytora Rejestru. Możesz używać Edytora Rejestru na własną odpowiedzialność.

Informacje o edytowaniu Rejestru można znaleźć w temacie „Zmienianie kluczy i wartości” w Pomocy Edytora Rejestru (Regedit.exe) lub w tematach „Dodawanie i usuwanie informacji w Rejestrze” i „Edytowanie danych Rejestru” w Pomocy programu Regedt32.exe. Należy pamiętać o utworzeniu kopii zapasowej Rejestru przed jego edycją. Używając systemu Windows NT lub Windows 2000, należy również zaktualizować awaryjny dysk naprawczy.

Aby zmienić lub zamienić litery dysku na woluminach, których nie można zmienić także za pomocą przystawki Zarządzanie dyskami, wykonaj następujące kroki.

UWAGA: W omawianych krokach dysk D dotyczy (złej) litery dysku przypisanej do woluminu, a dysk C dotyczy (nowej) litery dysku, na którą ma nastąpić zmiana lub która ma być przypisana do woluminu.

Ta procedura zamienia miejscami litery dysku C oraz D. Jeśli zamiana liter dysku nie jest konieczna, można po prostu przydzielić wartości \DosDevice\letter: dowolną, nie używaną aktualnie literę dysku.

Wykonaj pełną kopię zapasową systemu komputera i stanu systemu.

Zaloguj się jako Administrator.

Uruchom program Regedt32.exe.

Przejdź do klucza HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\MountedDevices.

Kliknij folder MountedDevices. W menu Zabezpieczenia kliknij polecenie Uprawnienia. Upewnij się, że grupa Administratorzy posiada uprawnienia do pełnej kontroli. Po wykonaniu poniższych kroków należy przywrócić pierwotne ustawienie.

Zakończ pracę programu Regedt32 i uruchom program Regedit.exe. Przejdź do klucza HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\MountedDevices.

Odszukaj literę dysku, którą chcesz zmienić (na nową). Wyszukaj wartość „\DosDevices\C:”.

Prawym przyciskiem myszy kliknij wartość \DosDevices\C:, a następnie kliknij polecenie Zmień nazwę.

UWAGA: Aby zmienić nazwę tego klucza rejestru, należy zamiast programu Regedt32 użyć programu Regedit.

Zmień nazwę tego klucza na nie używaną literę dysku „\DosDevices\Z:”. (Spowoduje to zwolnienie litery dysku C: i umożliwi jej użycie w przyszłości.)

Znajdź literę dysku, którą chcesz zmienić. Wyszukaj wartość „\DosDevices\D:”.

Prawym przyciskiem myszy kliknij wartość \DosDevices\D:, a następnie kliknij polecenie Zmień nazwę.

Zmień nazwę na właściwą (nową) literę dysku „\DosDevices\C:”.

Kliknij wartość \DosDevices\Z:, kliknij polecenie Zmień nazwę, i przywróć nazwę „\DosDevices\D:”.

Zakończ pracę programu Regedit i uruchom program Regedt32.

Zmień uprawnienia dla Administratorów na ustawienia pierwotne (prawdopodobnie powinno być Tylko do odczytu).

Ponownie uruchom komputer.

Otwieramy Panel Sterownia wybieramy Narzędzia administracyjne nastempnie po wejsciu wybieramy Zarządzanie Komoputerem. Z lewej strony bedziemy widzieli ikonki wybieramy wtedy klikając na pozycje Zarządzanie Dyskami po otworzeniu się tego meni z prawej strony zobaczymy wszystkie dyski i napędy , zaznaczamy dany naped lub dysk któremu chcemy zmienic literke i klikamy prawym przycisk myszki wtedy otworzy nam sie meni z którego mamy funkcje Zmień literke dysku lub ścieszki .