Zmiana mac karty sieciowej

Witam.

Mam komputer PC który łączy się z internetem radiowo. Dostęp jest zabezpieczony, połączenie jest dostępne przez filtrowanie adresów mac karty sieciowej. Chcę podłączyć laptopa do tego internetu i oczywiście musiał bym kupić ruter bo antena od wifi ma okrągłą wtyczkę.

Czy jeśli zmienił bym adres mac karty sieciowej w laptopie na taki sam jak w PC to nie musiał bym kupować rutera?

Jeśli tak to czy zmiana adresu mac nie powoduje utraty gwarancji na laptopa?

Zmiana mac w laptopie jest możliwa tylko programowo :slight_smile:

A co do zmiany tegoż maca to nie lepiej jest zadzwonić do dostawcy internetowego i powiedzieć żeby dodał adres mac laptopa do bazy dozwolonych mac-ów?

Nie wiem czy nie zechce żebym płacił za 2 komputery oddzielnie :slight_smile:

W sumie, to nie powinno być problemu.

Rozumiem, że komputer jest podpięty kablem czy bezprzewodowo?

Jeżeli router oferuje udostępnienia sygnału WiFi, laptop powinien się połączyć. W routerze powinien być sklonowany mac adres podłączonego PC.

Więc spytaj lub przeczytaj umowę.

Z tym klonowaniem adresu MAC to nie zawsze działa. Ostatnio pamiętam jak podłączałem znajomym router i godzinę się z tym męczyłem włączając w to klonowanie adresu MAC (dziwne bo wtedy np. otrzymywałem inny adres IP niż jak laptop bezpośrednio się podłączał i DNS był, pingować mogłem ale port 80 był zablokowany, nawet ustawienie adresu IP tego co otrzymał laptop nie zadziałało), więc jest pewien sposób na rozróżnienie czy coś jest za routerem czy nie. Rozwiązaniem było zadzwonienie do nich i dodanie adresu MAC rroutera do bazy dozwolonych adresów MAC.

A drogi kolega rzeczywiście powinien najpierw zadzwonić i się spytać jak to wygląda zanim zacznie kupowac router aczkolwiek router jest generalnie przydatny :slight_smile:

Jak kupisz router to będziesz prawdopodobnie musiał w nim zmienić mac na taki jaki ma PC ale chyba każdy ma odpowiednią opcję w ustawieniach.

Jeśli PC łączy się z netem przez kartę sieciową wifi to musisz kupić router który może funkcjonować w trybie przekazywania sygnału z innego AccessPointa (większość dostępnych obecnie w sklepach i na allegro routerów może pracować tylko w trybie AccessPoint i to nie wystarczy).

Wiem że na pewno Netgear WGR614 v9 może działać w tym trybie (na allegro dużo jest WGR614 v6 i niższych które tego trybu na pewno nie mają).

Nie zgodziłym się ze stwierdzeniem jakoby mało routerów miało tyko opcje działania jako AP. Tani jak barszcz 340g tp linka ma opcję łączenia się z routerami.

jak zdublijesz mac adresy w sieci to dopiero zacznie sie problem. pozdrawiam

Adresy mac sa na tyle niepowtarzalne że masz zerowe szanse na znalezienie dwóch takich samych w podsieci.

BenderBendingRodriguez , nie zrozumiałeś co napisałem.

Napisałem że większość obsługuje tylko tryb AccessPoint (inaczej mówiąc tryb AP mają wszystkie) ale ten tryb nie wystarczy do tego aby przekazywać sygnał z innego AP (bo skoro napisał że PC łączy się z siecią bezprzewodowo to znaczy że przez jakiś AP).

Do tego aby przekazywać sygnał konieczne jest Wireless Repeating Function (nie pamiętałem nazwy i nie chciało mi się sprawdzać).

Nie jestem pewien czy przypadkiem nie jest konieczne w tej sytuacji aby AP z którym łączy się teraz twój PC pracował w trybie Wireless Base Station aby to zadziałało ale może nie być to konieczne.

Koledze ksej zapewne chodziło że jak zdublujesz mac karty sieciowej zainstalowanej w PC na lapku i oba będą w zasięgu to zrobi się bajzel. Szanse na znalezienie dwóch takich samych w podsieci są równe 100% bo przecież dublujesz mac jednego twojego urządzenia na drugim twoim urządzeniu.

Ale ustawienie mac z PC w routerze nie spowoduje zamieszania bo ten mac będzie używany tylko na porcie WAN czyli na zewnątrz twojej podsieci, wewnątrz podsieci router nadal będzie używał swojego mac.