Zmiana miejsca instalacji plików

Witajcie,

zauważyłem że po pobraniu i instalacji programu miejsce jest zabierane na partycji ‘’/’’. Jak zmienić na partycje ‘’/home’’? W tej chwili na partycji ‘’/’’ dostępne jest około 3,3 GB na 15.

Pozdrawiam.

Poczytaj o Linuksie i strukturze katalogów, program nie jest instalowany w jednym folderze.

Musisz zaznajomić się ze strukturą katalogów w Linuksie. Domyślnie programy instalowane są właśnie na partycji /, konkretnie w katalogu /usr i podkatalogach, czasami w /opt (stąd musisz zaznajomić się ze strukturą katalogów aby to załapać). Rzuć okiem: http://czytelnia.ubuntu.pl/index.php/2007/07/25/katalogi-w-linuksie/

 

W skrócie powiedzmy, że miejsce instalacji jest ustalone za Ciebie, co ma spory plus choćby taki, że aplikacje są globalne no i nie ma bajzlu. Aplikacje instaluje też root a nie użytkownik, stąd nie lądują one domyślnie w /home (bo z jakiej racji), tylko w /usr (przyjmij, że to odpowiednik Program Files i wtedy wszystko stanie się prostsze). Niemniej zawsze przy okazji kompilacji programu możesz wpisać własny prefix do instalacji i sam niejednokrotnie z tej możliwości korzystałem, wrzucając do /home programy kompilowane w wersjach, których jeszcze w repo nie było bądź chciałem mieć różne wersje obok siebie.

mount --bind i cebulkowate systemy plików i pozamiatane.