Zmiana monitora z 24" do 32", a wzrok

Cześć,

  1. W przypadku większego ekranu musisz sobie odpowiednio dobrać odległość. Duży ekran oglądany np. z 50cm będzie strasznie niewygodny.

  2. Unikałbym ekranów o dużej temperaturze barw (srgb przewiduje 6504K), niektóre tanie ledowe monitory/tv mają TB >7000K, obraz ma nieprzyjemny zimny odcień, a dłuższa praca przy takim ekranie męczy wzrok.

 

Przede wszystkim kluczowe są sprawy:

  • jaką ten telewizor ma rozdzielczość (i wynikajacą z tego wielkość plamki/piksela) - zbyt duża plamka powoduje nieostrość/niewyraźność tekstu, więc nie nadaje się do pewnych zastosowań (np. programowanie czy edycja tekstów) - ale do grania czy ogladania filmów jak najbardziej.

  • jak daleko od oczu będzie stać ten telewizor - jak zbyt blisko, to będzie niewygodnie na nim pracować;

No i porównaj sobie rozdzielczości obu urządzeń, bo może się okazać, że TV 32" nic lepszego nie wniesie w tym względzie - tj. nie będzie miał większego obszaru roboczego (licząc w pikselach), a tylko będzie zajmował więcej miejsca - to po co Ci on?

Ja bym zostawił 24" jako główny/roboczy, a 32" podłączył jako rozszerzenie pulpitu do filmów, czasami gier. Pod warunkiem że ten 32" to przynajmniej FullHD i Twoja karta graficzna / laptop obsłuży dwa monitory.

Tak właściwie, to sam zamierzam dokupić 32"-40" do moich 24" i 19" w pivocie :wink:

 

Co do wpływu monitora na wzrok, to sprawny LCD/LED o przyzwoitych pararmetrach nie jest żadną przeszkodą, a rzekome promieniowanie pokutuje od prehistorycznych czasów telewizorów rubin i badziewnych monitorów CRT, gdzie działo elektronowe faktycznie siało jak szalone… ale już przy nowszych konstrukcjach (np Trinitron) bezpieczną odległością było ok. 50cm. W przypadku płaskich wyświetlaczy efekt nie występuje wogóle, a najważniejsze jest nie męczyć oczu: dobrze dobrać czcionki w systemie i przeglądarce do natywnej rozdzielczości, przy pogorszeniu jakości obrazu lub podświetlenia od razu planować wymianę, itd. Jeżeli mrużysz oczy lub musisz intensywniej się skupiać, żeby coś odczytać, to sygnał, że coś jest nie tak.

Chyba najbardziej miarodajne będzie podłaczenie “na próbę” - jeżeli Tobie będzie odpowiadać, to (zgodnie z opinią lekarza z resztą) nie ma przeciwwskazań, a ergonomia pracy to rzecz chyba przy komputerze najistotniejsza, nieważne, czy przez 12 godzin siedzisz nad logami serwerów, czy lubisz sobie pyknąć w CSa po szkole.

Jak koledzy napisali - kwestia rozdzielczości. Zwykłe full hd z bliska na większym tv to będzie pixeloza męcząca wzrok. 

Ja to napisze inaczej. Też jestem krótkowidzem, mój okulista chce mnie wysłać na laserową korekcję, ale - Po większym monitorze latam oczami, jak żyd po pustym sklepie. Oczywiście, z dala oglądać filmy, to dobra rzecz jak największy monitor. W wysokiej rozdzielczości na mniejszym monitorze, literki mam jak żylety, wyraźne, łatwiej mi się skupić na mniejszym obszarze, a szczegóły z bliska cieszą oczy.

Według mnie, im większy ekran, to większe piksele, a co za tym idzie, wzrok się będzie bardziej męczył. I tak, monitor LG 22 odstawiłem, używam samsunga 17" i tak jest dla mnie najwygodniej.

Cześć,

@Polski Derp

Dzięki za informacje. Nie napisałeś, do czego najczęściej będziesz używał tego TV - generalnie rozmiar ekranu masz na obu sprzetach taki sam (Full HD), więc zyskujesz tylko skalą obrazu, a nie ilością wyświetlanej treści.

Ja np. mam monitor 23" (ten ze stopki), od ponad 6,5 roku zresztą, który ma obraz ostry jak żyleta (rozdzielczość większą niż Full HD!) i widzę różnicę, jak siadam przy innych/cudzych monitorach (kiedyś różnica była bardzo wyraźna, szczególnie przy podpięciu monitora kablem VGA, a nie DVI) - dzięki niemu mogę przy nim pracować po 16 godzin i mój wzrok się nie męczy. Ale ja głównie piszę i czytam, sporadycznie jakiś film na nim oglądam.

LCD też emituje promieniowanie… elektromagnetyczne w zakresie światła widzialnego i podczerwieni :stuck_out_tongue_winking_eye:

@Pablo_Wawa 

dla mnie moje obecne 23 cale wystarczą a odległość to tak około 50cm i trzeba się rozglądać na boki ty masz 24 i poco ci te 32?

ekran TV jest inny od monitora i wyświetla grafikę inaczej ja bym powiedział gorzej

masz jakieś powody oprócz ja chcę i już? bo ani w tym sensu ani wygody

Używam monitora 34" i jestem zadowolony, oczy się nie męczą i z 2 monitorów zrobił mi się jeden na biurku, z tym że format wyświetlacza to 21:9 i rozdzielczość 3440x1440, może zamiast TV poszukał być czegoś w tym stylu?

ps W porównaniu z iMac 5K 5120x2880 16:9 na plus wychodzi zdecydowanie 21:9 znacznie mniej męczy się wzrok, nawet po kilkunastu godzinach pracy. Aczkolwiek iMac ma delikatnie cieplejszą barwę. 

Używam od ponad roku 32’’ 2K (obok jeszcze stare 27’’ FHD) i nie mam żadnych problemów ze wzrokiem. Odległość od głowy to może 40cm. Nie rozumiem, dlaczego ktoś pisał, że musi stać daleko. Z punktu widzenia wzroku lekka gimnastyka (to raptem parę stopni) gałek ocznych jest nawet wskazana.

Moim zdaniem dużo ważniejsze są trzy inne kwestie:

  1. Skręcenie jasności i kontrastu. Większość monitorów jakie znam domyślnie strasznie wali po oczach. Zupełnie to niepotrzebne i męczy wzrok. 
  2. Duże czcionki + koniecznie skalowanie przy wysokim DPI. Czytanie musi być komfortowe, bez naprężania wzroku.  To co męczy i pewnie niszczy wzrok to 12’’ laptopy FullHD bez skalowania. Co jakiś czas pracuję w gościnnym biurze na 27’’ 2K. Jest na granicy potrzeby skalowania, używam bez. Zdecydowanie bardziej męczy wzrok niż 32’’ o tej samej rozdzielczości, które mam u siebie.
  3. Dodatkowe źródło światła w pomieszczeniu. Nie używanie po ciemku.

Od kilkunastu (jak nie dłużej) lat spędzam średnio pewnie przynajmniej te 8-12 godzin dziennie przed ekranem komputera. Mam idealny wzrok - potwierdzony regularnymi badaniami.

 

Cześć,

Możesz kombinować z ClearType, ale TV to nie monitor i pewne rzeczy będą wyglądać gorzej, a że masz blisko większy ekran to powiększają się niedokładności i piksele, ale przecież sam tego chciałeś

Cześć,

Trzeba wyraźnie rozgraniczyć monitor od telewizora - monitor 32" (kowgli) czy 34" (Toxic_one) będzie miał o wiele lepszy obraz, niż telewizor 32" czy 34" - choćby przez dużo większą rozdzielczość - większość “tanich” telewizorów oferuje tylko Full HD.

Zatem majac wybór jak Polski Derp pozostałbym przy monitorze Eizo.

Ważne jest też to, żeby odpowiednio dbać o oczy jeśli spędzamy dużo czasu przed monitorem, zwłaszcza jeśli ktoś ma już jakieś problemy ze wzrokiem. Ciekawych odsyłam do artykułu https://sprzedajemy.pl/poradnik/jak-zadbac-o-oczy-jakich-zasad-przestrzegac-pracujac-przed-komputerem-4a1708-art2754 , ja sama planuję kupić okulary z antyrefleksem, przydadzą mi się nie tylko do pracy przed komputerem, ale również w ochronią nieco moje oczy w słoneczne dni.