Zmiana na XP, 7, albo i nawet 95 :(


(A54gf5g4fd) #1

Da się jakoś to gowno (vista) zmienić na xp, 7 lub nawet 95 (i tak będzie lepiej chodził)? Nie dość, że połowa programów (np. Google Chrome) powoduje zmianę grafiki na blue&white (niebieskie tło, białe napisy, autorestart), to jeszcze się włącza przez ponad 15 minut. Może mam słabego laptopa? Ach te marne 4GB RAM-u... Pewnie nie doczytałem, że vista działa tylko na CRAY-ach :evil:

I oczywiście mam na myśli metodę bez kupowania nowego. I tak wiadomo, że musiałem zapłacić tego winshita będącego "gratisem" do komputera.

PS: I nie zainstalowałem na tym shicie wielu programów - mam to dopiero od wczoraj, a już mam ochotę na danie laptopowi lekcji latania metodą through the window.


(Mrylec) #2

Możesz robić upgrade do Windowsa 7 lub dowgrade do Xp i to całkiem za darmo. Ale czy upgrade jest za darmo to nie jestem pewien...


(Kwalimir) #3

To nie wiem jaki masz sprzęt bo na moim laptopie Vista chodzi wyśmienicie.

Amd Athlon x2 2,1Ghz

4GB RAM

RAdeon 3650


(Mrylec) #4

Może nie masz najnowszych aktualizacji? Zainstaluj SP1 albo SP2 jeżeli jest już po polsku ( nie orientuje się w tym bo Vista mnie obchodzi mniej niż 95;] ). I w końcu jeżeli masz oryginalny system to włącz aktualizacje automatyczne :slight_smile: 4GB RAM powinno wystarczyć w zupełności.


(Kwalimir) #5

SP2 to podstawa,już dawno jest polska wersja.Tu masz 2 ciekawe artykuły jak przyśpieszyć Viste

1.http://www.benchmark.pl/testy_i_recenzj ... -1702.html

2.http://www.benchmark.pl/testy_i_recenzj ... a-583.html.

Oczywiście nie wszystkie te porady są sensowne,ale większość tak.

No i jakiego masz laptopa?Bo przydało by się wywalić niektóre dodatkowe programy producenta co może też znacząco przyśpieszyć start systemu.


(Robert Zgrzebnicki) #6

Vista jest winowajcą w połowie. Druga strona medalu to TONA zbędnego softu dołączonego przez producenta laptopa oraz korporacje z jakimi pozostaje w bliskich koligacjach.

  1. Usunąć partycję recovery i sformatować dysk. Pożyczyć od kogoś nośnik z czystą Vistą SP1/SP2 (bez zbędnego softu) i zainstalować.

  2. Dokonać aktualizacji sterowników do najnowszych wersji (wszystkie niezbędne znajdują się zazwyczaj na witrynie producenta mobo).

  3. Uszczuplić autostart, odinstalować niepotrzebne aplikacje.

  4. Wyłączyć indeksowanie (zwiększa efektywność wyszukiwania, ale generalnie utrudnia pracę - efekt "mielenia dysku").

  5. Skompresować nieużywane pliki.

  6. Wyłączyć hibernację, przywracanie systemu (pożerają sporo zasobów).

  7. Wyłączyć zbędne usługi (sprawdzić w internecie jaką funkcję pełni dana usługa i jeśli nie jest nam przydatna - wył.)

  8. Odpowiednio ustawić pamięć wirtualną.

http://forum.laptopy.info.pl/f31/optyma ... sty-18283/

Masz prawo do darmowego downgrade do Windows XP. Co do upgrade do 7 - zależy w jakim okresie zakupiłeś laptopa, u jakiego producenta i czy z kuponem na aktualizację.


(Kwalimir) #7
  1. Usunięcia partycji recovery nie polecam(może się przydać),formatować po co?Wystarczy dopieścić obecną instalacje.

1.Tak

2.Tak

3.Tak

4.Nieużywane pliki się kasuje,nie ma sensu ich kompresować.

5.Hibernacja to bardzo pożyteczna rzecz a przywracanie systemu najlepsze lekarstwo na wszelkie bolączki.Zajmują dużo miejsca na dysku to fakt ale przy dzisiejszych

pojemnościach dysków...

6.TAK

7.System sam optymalnie ustawi pamięć wirtualną.


(A54gf5g4fd) #8

http://www.vista.pl/porady/470_downgrad ... _dol_.html

A ja mam home premium.

Jeśli chodzi o punkt 5 - hibernacja sama się usunęła przy jednym z bluescreenów (tj. przycisk hibernacji zniknął, a przy okazji przycisk wstrzymania się deaktywował (szary, nie da się kliknąć)) icondevilb.gif

SP2 się zainstalował zaraz po instalacji tego pseudo-systemu.

Zastanawiam, się czy nie zainstalować sprawdzonego systemu - Debiana, ale nie wiem, czy pod moim laptopem pójdzie. http://www.ceneo.pl/1591108s


(Kwalimir) #9

Na tym sprzęcie będzie ci chodził dobrze każdy system,ale jeśli nie możesz sobie poradzić z Vistą to tym bardziej nie polecam Linuxa bo choć to dobry system wymaga od użytkownika więcej wiedzy i chęci do konfigurowania niż jakikolwiek windows.


(A54gf5g4fd) #10

Z Debianem sobie poradzę - od dawna używam go na starszym komputerze. Tylko nie wiem, czy będzie działał na tym laptopie, może nie dać rady go obsłużyć. Może zainstaluję 2 systemy: xp (do gier) i Debian (do pracy). Wychodzi na to, że będę musiał poprosić znajomego o xp w wersji not exactly legal.


(Kwalimir) #11

Masz legalną Viste więc spytaj najpierw w Microsoft jak jest z downgradem do XP,ewentualnie instaluj pożyczone XP i przy instalacji podaj swój numer(ten od Visty),nie sprawdzałem więc nie wiem czy zadziała.Ale najpierw sprawdź czy są wszystkie sterowniki do twojego laptopa pod XP.Wersje not exactly legal często mają dodatki not exactly good :slight_smile: poszukaj lepiej kogoś z legalną wersją.


(Mrylec) #12

Nie da się wpisać klucza z Visty do Xp! Jak zrobisz downgrade to dostaniesz swój nowy klucz.