Zmiana nazwy sieci a zabezpieczenie

Witam!

Otóż sieć u mnie wygląda tak: kabel (vectra 8MB) - router TP-link tr 543, stąd kablem do komputera, oraz wifi do lapka.

Po konfiguracji sieci, kiedy wchodzę w ustawienia karty na lapku (ma win 7) widzę tak: TP11 - niezabezpieczona (z którą łączę się w momencie włączenia lapka) , TP12 - następna sieć (tą stworzyłem oraz zabezpieczyłem), oraz TT - (jak TP12) i mój problem polega na tym, że jeżeli chcę połączyć się z siecią TP12, lub TT to laptop łączy się, ale do momentu…ponownego podłączenia tzn. ponowne połączenie powoduje “łapanie” sieci TP11 - czy jest mozliwość:

a) zmienić nazwę sieci TP11, oraz ją zabezpieczyć?

b) usunąć TP11 a korzystać z TP12, lub TT?

No ale zaraz, router nie jest w stanie “mieć” trzech różnych sieci na raz. Albo masz zabezpieczoną albo niezabezpieczoną a trzy różne sieci masz tylko po prostu zapamiętane w systemie i masz pewnie TP11 ustawioną jako priorytetową sieć i jako “łącz się automatycznie po pojawieniu” ? Usuń po prostu wszystkie te sieci i dodaj od nowa po prostu tym razem tą właściwą.

próbowałem tzn. usunąłem wszystkie 3 sieci i… podczas ponownego połączenia, w oknie (pokaż listę sieci) pokazuje mi TP11 - czyli “domową” - niezabezpieczoną, jak już ma zostać to chcę zmienić jej nazwę i zabezpieczyć :slight_smile:

nawet po przeniesieniu “na dół” TP11 to i tak laptop łączy się z tą siecią :roll:

Czyli jednak nei zabezpieczyłeś albo to nie jest twoja sieć :slight_smile:

Skorzystaj z interfejsu sieciowego i zabezpiecz sieć bo nie widzę innego wytłumaczenia.

Najczęściej jest to adres 192.168.1.1 (ale co do tego to musisz się upewnić czytając manual do swojego routera).

Skoro ty stworzyłeś w swoim routerze tylko TP12 (tak rozumiem twojego posta) to znaczy że pozostałe nie są twoje tylko twoich sąsiadów.

Skoro ich nie zabezpieczyli to ty tego nie zrobisz, ich problem i nic ci do tego (chyba że przejdziesz się po sąsiadach i powiesz im żeby pozabezpieczali swoje sieci).

U siebie w lapku musisz ustawić połączenie PT12 jako domyślne i nie zapomnij zapisać zmiany a pozostałe najlepiej usunąć jeśli nie chcesz z nich korzystać i nie są ci do niczego potrzebne.

Panowie:) wszystkie sieci są moje - TP11(domowa, która łączy laptop z routerem) powstała podczas pierwszej konfiguracji routera z laptopem, TP12 sam stworzyłem, tak samo TT. Chodzi o to, że router (chyba) sam nazwał sieć TP11 (to chciałbym zmieć) oraz to, że w oknie (pokaż listę dostępnych sieci) pokazuje mi tą sieć jako…niezabezpieczoną :o - to jest tylko i wyłącznie moja domowa sieć - mam kablem abonament z vectry na 8MB (o czym pisałem w 1-szym poście)

A możesz powiedzieć w jaki sposób stworzyłeś tyle sieci?? I w jaki sposób wszystkie są na jednym routerze :)?? A zmienić nazwę sieci jaką Ci pokazuje zawszxe możesz zmienić zarządzając routerem przez przeglądarkę www.

Możesz nam tez wytłumaczyć w jaki sposób tworzyłeś te sieci?

to jest (o ile się nie mylę :roll: a jeżeli tak, to mnie poprawcie:)) sieć DOMOWA - więc moim zdaniem powinna ona wyglądać tak:

“ze ściany” kablem od dostawcy>modem>router - stąd: do kompa kablem i do lapka wifi (“obce” sieci które widzę na “liście dostępnych sieci” to np. merkury, netgear, pentagram itp)

a sieci jak utworzyłem? dokładnie napiszę wieczorem, bo obecnie jestem w pracy a tu mam win xp (dom - win 7)

ale…spróbuję coś z “głowy”:slight_smile: otwórz centrum sieci/zarządzanie kartami/ i tam chyba :roll: była opcja: utwórz nową sieć - ale nie jestem pewien :wink:, po cym w oknie pojawia się lista sieci: TP11 niezabezpieczona, TP12 zabezpieczona, TT zabezpieczona dalej mogę: usunąć sieć, przenieść "góra/dół sieć, zmienić nazwę, zabezpieczyć ale [-X nie mogę zmienić nazwy, ani zabezpieczyć właśnie TP11 - która powstała podczas konfiguracji routera z lapkiem

W ten sposób się nie modyfikuje ustawień sieci, w ten sposób zmieniasz tylko nazwy sieci. Ustawienia sieci zmieniasz albo przez program producenta routera albo przez administrowanie routerem poprzez stronę www na lokalnym adresie.

Jako że pewnie wszystkie tp linki zarządza się poprzez sieć także jak bedziesz w domu połącz się z routerem a następnie wejdź za pomocą przeglądarki na adres 192.168.1.1. tam się administruje routerem .

Ufffff…wreszcie doszliśmy, do tego o co mi chodzi =D>

BenderBendingRodriguez napisał:

Też próbowałem :frowning: ale “macher” który przeprowadzał konfig sieci wstawił hasło i nie mogę wejść do ustawień routera) co powoduje, że trzeba resetować ustawienia, aby dostać się do ustawień routera - sam nie chcę się w to “;bawić” bo jak coś schrzanię to…nie będę miał neta :frowning:

Sprawdź w instrukcji domyślne hasło (ściągnąłem jakąś do TP-linka i tam login i hasło to ‘admin’)

cayman3_11

to wiem ustawienia fabryczne to - hasło admin, login 1234 ale…nie działa :frowning:

Niektóre routery posiadają taką opcję - możliwość tworzenia kilku niezależnych sieci Wi-Fi.

Ten “macher” mógł też wyłączyć możliwość konfiguracji przez WWW, spróbuj się telnetować na router albo niech poda Ci hasło. Od biedy sam możesz skonfigurować sieć, jeśli znasz wszystkie parametry działania sieci. Natomiast zabezpieczenia Wi-Fi nie trudno ustawić - wybierasz rodzaj szyfrowania, najlepiej WPA/WPA2, wymyślasz trudne hasło składające się z dużej ilości znaków, dlatego zapisz sobie je na kartce. Możesz jeszcze włączyć filtrację adresów MAC.

Pozdrawiam!

Hasło nie 1234 tylko nic nie wpisuj zostaw puste pole, Login wpisz tylko admin i enter.

Dobra :slight_smile: więc po kolei:

otwieram ppm okno otwórz centrum sieci i udostępniania>zarządzaj sieciami bezprzewodowymi i tu mam tak: TP11 - zabezpieczona WPA-2 Personal, TT - zabezpieczona WPA-2 Personal - czyli to, co chciałem mieć ale…kiedy daję >połącz z siecią< to w oknie gdzie mam listę dostępnych sieci, TP11 widnieje jako…niezabezpieczona :o czy to można zabezpieczyć?

Oczywiście ale… musisz się dostać do routera :wink:

Pozdrawiam!

Czyli pozostaje reset ustawień i konfiguracja od początku? :frowning:

A w czym widzisz taki wielki problem , przecież to prosta rzecz do zrobienia , nazywasz swoją sieć , przypisujesz klucz i jakie zabezpieczenie ma być tej sieci , klonujesz MAC’a , akceptujesz i po rybach nic w tym trudnego , jak coś ominąłem to poprawcie mnie.