Zmiana nazwy skrótu na pulpicie w KDE 4.7.3

Witam,

Mam dosyć nietypowy i za razem głupi problem. Ustawiłem sobie tradycyjny pulpit “Układ: Widok katalogu”. Dodałem sobie skróty (podobnie jak w Windowsie). Wszystko ogólnie gra tylko, że nie mogę zmieniać nazw skrótów. Klikając na ikonkę mam opcję “Zmień nazwę”, ale niestety nic to nie daje, nadal pozostaje dawna nazwa. Jest na to jakieś rozwiązanie? Przeszukałem różne fora, nawet dokumentację KDE i nie znalazłem rozwiązania. Niby nie przeszkadza mi to w używaniu systemu, ale jednak powoduje pewien dyskomfort… :stuck_out_tongue:

Z góry dziękuję za pomoc i pozdrawiam.

Faktycznie, stworzyłem skrót przeciągając go z menu na pulpit i wybrałem opcje “dowiąż tutaj” i rzeczywiście nie można zmienić nazwy, ale znalazłem przyczynę. Skrót należy do root’a więc użytkownik nie może zmienić nazwy.

Hmm… Aktywator ma inną nazwę np. w katalogu jest thunderbird.desktop, a na pulpicie “Klient poczty Thunderbird”, a chciałbym zmienić, by było tylko “Thunderbird”. Próbowałem różnymi sposobami, ale brak efektu.

Dokładnie…i to jest dziwne. Jak tylko znajdę rozwiązanie to napiszę. Zaciekawił mnie ten problem.

EDIT.

Ok. Wiem o co chodzi. Biorąc “dowiąż tutaj”, ścieżka wskazująca na plik .desktop to /usr/share/applications/ Zmienić można nazwa poprzez edycje pliku .desktop i pole NAME= Mankamentem tego rozwiązania jest to, że to jest zmiana niejako “globalna” czyli zmieni nazwa się wszędzie nie tylko na pulpicie.

Najprościej i bez kompilacji będzie po prostu utworzyć skrót od nowa tylko wybrać “kopiuj tutaj” zamiast “dowiąż tutaj”, wtedy plik .desktop jest kopiowany do katalogu Pulpit, a nie jego dowiązanie.

Ok, mam tymczasowe rozwiązanie… Wystarczy wyedytować plik skrótu np.

sudo kate /home/pawel/Pulpit/Thunderbird.desktop

W jego szczegółach jest nazwa, którą można zmienić.

Próbowaliście edytować plik aktywatora (chodzi o zawartość)?

Chodzi mi o zmianę wartości dla pola:

Name=Klient poczty Thunderbird

na

Name=Thunderbird

Dokładnie, o to mi chodziło. Problem można uznać za rozwiązany. Metoda jest faktycznie dziwna i dobrze by było gdyby twórcy KDE się tym zajęli.

Tylko jak wspomniałem w moim poście wyżej zmiana wtedy jest globalna. Ale jeśli komuś to nie przeszkadza to nie ma problemu. Najlepiej, tak jak mówiłem użyć “kopiuj tutaj” zamiast “dowiąż tutaj”.