Zmiana pamięci RAM czy procesora?

Witam.

Posiadam laptopa z procesorem Intel Celeron M 380 1,6GHz (FSB 400MHz, L2 1MB) oraz pamięcią RAM 1GB (512MB x2) 533MHz DDR2. Przy normalnej pracy (Internet, muzyka i parę innych programów) mam zajęte ok 70% pamięci na Windows 7 RC (894MB - tyle jest używanych jako pamięć RAM, reszta (128MB) jest zajęta przez kartę graficzną), a czasami zostaje niecałe 100MB. Zamierzam kupić procesor Pentium M 750 (1,86 GHz, FSB 533 MHz, L2 2MB, prawie najlepszy jaki mogę zamontować) lub kupić 2GB pamięci RAM (1GB x2), ale nie wiem co będzie bardziej odczuwalne przy pracy z Windows 7, bo zamierzam się na niego w przyszłości całkowicie przerzucić z XP. Czy podczas zwyczajnej pracy z różnymi programami zmiana procesora będzie widoczna? Lepiej zmienić pamięć RAM czy procesor, dlaczego?

Proszę o odpowiedzi na te dwa pytania. :slight_smile:

Dziękuję za odpowiedzi.

Pozdrawiam.

Ja kupiłbym pamięć

70% zajętego RAMU to bardzo dużo przy 1 GB, system korzysta z pliku stronicowania w większym stopniu bo nie ma gdzie pomieścić tymczasowych danych co dodatkowo obciąża działanie

Hej,masz 1.6 chcesz kupić 1.8 szczerze nie odczujesz różnicy,wiem bo też miałem celka 1.6 kupiłem 1.86 i lipa(dobrze że był tani)dopiero wymiana na jakiś Core duo,czy Pentium dual core da ci przyspieszenie systemu.Do mojego lapka wsadziłem Core duo,choć według specyfikacji producenta Core duo nie powinien działać ale działa i czuć różnicę,

RONNY-Q , posiadam chipset firmy ATI RS400 chyba i on może obsługiwać Core Duo/Dual Core, jednak posiadam płytę z socket 479, który obsługuje “pinowo” jedynie procesory z jądrem Dothan (czyli Celeron M 3xx i chyba wszystkie Pentium M). Ty zapewne miałeś Celerona M 4xx lub 5xx, w tym przypadku wymiana na dwurdzeniowy procesor jest bardzo możliwa. Gdyby porównać identyczne procesory tylko ze zwiększoną częstotliwością te 200MHz to raczej nie byłoby widać mocnego wzrostu wydajności, ale ten Pentium na którego chce zmienić jest na wyższej szynie (nie wiem czy to coś zmienia w wydajności), jest o 200MHz szybszy i posiada 2 razy więcej pamięci L2 cache - w tym przypadku może być widoczny wzrost wydajności, dlatego Was się o to pytam, czy będzie. :wink:

Co do pamięci, to jak na razie jestem bardziej do niej nastawiony, jednak zwykle przy korzystaniu z różnych (mało wymagających) programów jednocześnie użycie procesora wynosi 30% (oczywiście czasami przeskakuje do 100%) i wiele filmów w 720p HD się zacina (nie wszystkie, wszystkie na YT) - zmiana pamięci chyba nic nie zmieni w tym przypadku.

Czekam na dalsze opinie.

Pozdrawiam.

Wiesz że chyba mam ten sam socket i Chipset.

Podajcie dokładne modele i specyfikacje waszych laptopów.

u mnie tak

http://www.ubuntu-pics.de/bild/39537/20 … qXiRSl.jpg

http://www.ubuntu-pics.de/bild/39538/20 … J5t37j.jpg

Toshiba Satellite A100-529

15149277.png

93460456.png

71069435.png

Moment obrazki poprawię

Dodane 24.01.2010 (N) 19:10

20100124185710.jpg

20100124185740.jpg

Czyli chipset się zgadza, a sprawdź tą fotkę:

Socket_479_Pinouts.jpg

Po lewej układ pinów mojego Celerona, a po prawej Twój T2050. Układ jest inny (jak i płyta główna), więc nie wiem czy da radę zmienić procka.

Mógłbyś sprawdzić jaki wcześniej miałeś procesor?

Aktualnie nadal posiadam XP (na pierwszej partycji), 7 mam testowo. Przy przesiadce na XP bym uzyskał 300MB więcej pamięci RAM, jednak ja przesiadam się powoli na 7 (wszystkie sterowniki do laptopa są), nie będę pisał zalet, bo większość można przeczytać w Internecie.

1.6 celek taki był oryginał,moment poszukam procka

Dodane 24.01.2010 (N) 19:28

Dobra jestem,układ pinów na Celku mam tak sam jak na T2050,

Przeczytaj ten wątek. Chipset może obsługiwać ten procesor, ale płyta główna już nie, bo Twoja obsługuje Celerony M 4xx i wyższe wraz z dwurdzeniowymi niektórymi, a moja tylko Pentiumy M i Celerony M 3xx.

Wracając do tematu: lepsza wymiana procka na podany wcześniej czy wymiana RAM na 2GB?

No ok,

Wiesz ja bym wymienił jedno i drugie

Aktualizuję pytanie:

Czy zmiana procesora Intel Celeron M 380 1,6GHz (FSB 400MHz, L2 1MB) na Pentium M 750 1,86 GHz (FSB 533 MHz, L2 2MB) będzie zauważalna? Jeżeli tak, to przy jakich czynnościach?