Zmiana pamięci - Windows działa OK, w Xubuntu restarty


(Kris-is) #1

Witam, wymieniłem w swoim kompie pamięć RAM [Kingmax 512 MB model MPXC22F-D8KT4R] na pamięć też Kingmaxa 2 x 512 MB model MPXC22D-38KT3R-FNA (używane... tak wiem, wiem, lepiej inwestować w nowe, ale na tą chwilę stać mnie było tylko na próbę z używanymi :-| ).

Wyglądem te pamięci różnią się chyba tylko tym, że ta pamięć co miałem dotychczas była jednostronna, a ta pamięć co teraz kupiłem jest dwustronna - po obu stronach płytki są wlutowane układy, w dotychczasowej są tylko po jednej stronie. Parametry raczej mają zbliżone, 400 MHz PC3200.

 

Memtest+ po 30 minutach testów (2 cykle) wykazuje 0 błędów, BIOS + wszystkie programy pod Windows typu SIW, AIDA oraz te systemowe wykrywają obie pamięci i ich pojemności, ba nawet na linuksie (top, htop, free) wykrywane są idealnie; 

natomiast co do działania systemów, to podczas korzystania z Windows XP 32-bit wszystko OK 0 restartów itp., problem jest tylko podczas korzystania z Xubuntu - chcę coś przeglądać na necie = restart, chciałem zainstalować jeszcze raz stery od modemu = restart, próbowałem coś przekopiować = restart, wychodzi na to, że na linuksie podczas jakiejkolwiek pracy jest problem z tymi pamięciami. Więc po włożeniu pamięci sobie niezbyt na Xubuntu podziałałem, teraz znowu włożyłem dotychczasową pamięć RAM i pod Xubuntu wszystko OK i mogę tego posta napisać - z pamięciami, które kupiłem byłoby to niemożliwe :-/ .

 

Jak to możliwe, że po zmianie pamięci jeden system działa, a drugi nie? I czy przeinstalowanie Xubuntu pomogłoby?  :roll:

 

Ogólne parametry kompa jakby były potrzebne:

Płyta główna: ASRock 775i65G (http://www.asrock.com/mb/Intel/775i65G/)

Chipset: Northbridge: Intel i865P/PE/G/i848P rev. A2 - Southbridge: Intel 8280 1EB (ICH5) rev.02 (http://screenshooter.net/101869175/03_01_2015__16_50_12)

Procesor: Intel Celeron 3,06 GHz 775LGA

Karta graficzna: Intel 82865G Graphics Controller

Karta dźwiękowa: C-Media AC'97 Audio Device

Zasilacz: (szajs)IBOX DR-8360BTX 350W


#2

Jak się ma obecnie ta sprawa? Ja obecnie mam w komputerze jedną kość MPXC22F-D8KT4R. Chcę ją wymienić na 4 sztuki 512 MB MPXC22D-38KT3R. Planuję później zainstalować Lubuntu, więc mam obawy czy wszystko będzie grać. Na tę chwilę, jak już wspominałem w innym temacie, mam wgrany Windows XP.


(Kris-is) #3

Na chwilę obecną, jako, że od ładnych kilku miesięcy używam głównie Xubuntu (na moim starym już kompie szybciej się uruchamia), to działam na dotychczasowej pamięci RAM, tj. Kingmax MPXC22F-D8KT4R, a “nowe” pamięci RAM, którymi zamierzałem sobie rozszerzyć zasoby, leżą sobie w szafce.

 

Od momentu założenia tematu, a więc po zakończeniu 1 próby z włożonymi kośćmi MPXC22D-38KT3R, później spróbowałem z nimi jeszcze raz uruchamiać Xubuntu;

najpierw tak na wszelki wypadek zaktualizowałem Bios (aktualizację zrobiłem spod XP za starą kością RAM, tu poszło wszystko OK), potem włożyłem “nowe” kości RAM i w Biosie poustawiałem odpowiednie parametry, których za pierwszym razem nie poustawiałem :oops: (CL i z tym związane, do poczytania w google) - sprawdzałem wszystkie możliwe opcje, które powinny być ustawione dla tych pamięci, ale i to nie pomogło, nadal na XP wszystko OK, a Xubuntu = restarty. Spróbowałem też odpalić Xubuntu z LiveUSB, no i oczywiście restart, a więc chyba nawet przeinstalowanie linuxa z tymi pamięciami u mnie odpada :?  Efekt jest taki, jak napisałem na początku, nadal korzystam ze starej kości RAM.

 

Czekałem i czekam nadal na odpowiedź na pytanie, które zadałem (nie tylko tu, ale też na innym forum poświęconym tylko linuxowi) i do tej pory żadnego odzewu, w googlach też nic konkretnego nie znalazłem :expressionless:

No i przede wszystkim nie chcę nikogo straszyć, chcę tylko się dowiedzieć, czy to coś z tymi kośćmi RAM (ale jakby były niesprawne, to czemu XP działa?), czy coś z systemem (Linux)…


#4

Mi potrzebny jest dodatkowy RAM, nawet w Windows XP. Tylko teraz mam dylemat czy instalować na tych “nowych” kościach Linuxa czy pozostać z okienkami. Pewnie przetestuję z pendrive’a i zobaczymy czy i ja mam jakieś problemy.