Zmiana partycji za pomocą narzędzia Windows 7

Od niedawna mam laptopa i czas zmienić układ partycji. Chciałbym za pomocą systemowego narzędzia zmniejszyć dysk C i powiększyć partycję D (chcę tam umieścić kopie zapasowe).

Układ partycji mam następujący:

Oczywiście, żeby nie było, że zamiast do google lecę z takim problemem na forum, ale po przeczytaniu paru rzeczy mam pewne wątpliwości. Wiem, jak zmniejsza się wolumin danej partycji, i że przez to tworzy się wolna przestrzeń dyskowa. Tylko co dalej, jak po zmniejszeniu partycji C i po powstaniu tej wolnej przestrzeni, dodać ja do partycji D? Mam też pytanie dotyczące ilości partycji jakie mogę mieć? Raz czytałem, że takich może być maksymalnie 4, raz że 6. Nie chciałbym czegoś nabroić, więc muszę się upewnić jak to dokładnie przeprowadzić. Proszę o wskazówki.

Zrób tak jak napisałeś, zmniejsz C a potem dodaj do D. O liczbę partycji nie martw się może być ich sporo.

Zdecydowanie na dysku talerzowym zrób defragmentację danych, sam proces (relokowanie przestrzeni) może trwać naprawdę długo i nie należy się tym denerwować.

Jeśli chodzi o zmianę rozmiaru partycji to lepiej wykonać to jakimś dobrym programem przeznaczonym do tego celu. Natomiast aby przydzielić te wolne miejsce wystarczy najechać kursorem myszki na partycję D i w kierunku partycji C przesunąć .Taka zmiana jest nieco ryzykowna,można uszkodzić partycję.Jeśli masz możliwość zrób sobie kopię dysku.

Jeśli chodzi o podstawowe to 4,rozszerzonych można mieć więcej.

najlepiej użyj programu easeus partition master

niestety on jest po angielsku

po uruchomieniu programu klikasz PPM na partycje->resize/move partiton->otwiera ci się okienko->przesuwasz prawą krawędź partycji c: w lewo aby zmniejszyć ją->klikasz OK

PPM na partycje D:->Resize/Move Partition->Przesuwasz lewą krawędź do końca aby całą wolną przestrzeń wcielić do D:->OK

na górnej belce jest napis Apply który klikasz->program napisze że partycja jest używana i nie może teraz tego zrobić->zrestartuje się komputer i program wykona te zadania

(NIE WOLNO MU PRZERYWAĆ PONIEWAŻ USZKODZISZ PARTYCJE)

partycji podstawowych można utworzyć 4 a partycji rozszerzonych albo rozszerzonych(na oglół robi się tylko 1 partycję rozszerzoną ponieważ,może tam być jakakolwiek ilość partycji logicznych)

ciebie to nie interesuje ponieważ ty nie robisz nowej partycji tylko zmieniasz rozmiar

Dziękuję wszystkim za dotychczasowe uwagi. Jeśli zewnętrzny program, to może Aomei? ----> http://www.bitsdujour.com/software/aomei-partition-assistant-pro-edition-v51/src=day/?utm_campaign=669209&utm_content=1474570659&utm_medium=email&utm_source=Emailvision

Ten program ma być tam niedługo za darmo. Uchodzi za bardzo dobry. Co o nim myślicie? Na razie spróbuję tego Easeusa.

Ten program jest dostępny na portalu,lecz zobacz polecony EASEUS lub Paragon Partition Manager.

tamtego programu nie znam lepiej użyj easeus jest pewniejszy

Mam jeszcze pytanie dot. tej ostatniej partycji podstawowej (14,75 GB OEM). To jest partycja Recovery, tak? Jakiś czas temu nagrałem płytę Recovery. Zajęło mi to tylko 1 płytę DVD (czytałem,że zajmie minimum 2). Postępowałem jak system dyktował, ale to trochę dziwne, że taka mała objętość. Teraz patrzę i widzę, że ta partycja ma 14,75 GB wolnego miejsca. Co jest grane? Tam nic nie ma w takim razie? Może coś się skasowało? Pytam o tę partycję Recovery bo czytałem, że przy zmianie partycji można łatwo utracić te właśnie partycję. To mam na płycie Recovery:

0ILV1.jpg

Nie wiem, czy to prawidłowe nagranie? Pozdrawiam wszystkich, którzy poświęcają czas i starają się pomagać takim jak ja zielonym. :frowning:

pokaż ile masz zajęte na tej płycie PPM na napęd i właściwościowi i tam pokaże

niestety może ci nie nagrało obrazu tylko obraz jest na dysku a to jest samo odzyskiwanie

pawcio , musiałem coś pochrzanić wtedy z tym dyskiem, albo miałem przepięcie w sieci (zdarza się,a nie włożyłem baterii). Odeszłem wtedy na 10 min.od kompa. Uruchomiłem ponownie program Lenovo One Key Recovery i nagrałem jeszcze raz (2 płyty). Wybrałem ustawienia fabryczne, a kopię dysku C zrobiłem za pomocą Keriver 1-Click Restore. Teraz biorę się za te partycje.

po pierwsze partycja 14,75GB jest partycją do odzysku, zauważ że nie masz do niej przypisanej litery dysku jest używana do przywrócenia ustawień fabrycznych a tak naprawdę zbędna jeśli wykonasz kopię na dvd

po drugie skąd ci się wzięła partycja d? o tak małym rozmiarze?

a po trzecie ja bym wziął i postawił system na nowo tj. podzieliłbym sobie dysk podczas instalacji tak jak chcę, odświeżyłbym system, zainstalował nowe sterowniki itd.

wiem że dużo roboty bo przecież trza zgrać np. ważne pliki ale w ogólnym rozrachunku wychodzisz na plus

polecam poczytać to

zmiana-systemu-preinstalowanego-czysty-windows-t500004.html

a jeżeli nie chcesz bawić się w czysty reinstal to przynajmniej to

http://www.pcworld.pl/news/376935/Crapw … mieci.html

lukasz000 , taka partycja D jest w “prezencie” od Lenovo.

pawcio1212 , dopóki jeszcze lapek chodzi żwawo i nie załapałem za dużo śmieci, to jeszcze wstrzymam się z tym pierwszym sposobem (nota bene adam9870,to świetny belfer-dawno to już zauważyłem). Natomiast drugi sposób można wypróbować.

Chciałbym tu wkleić pewną opinię znalezioną w necie na temat zmieniania partycji systemowej. trochę mnie zaniepokoiła. Co o tym sądzicie?

"… jak odpalisz system operacyjny z jakiejś partycji (C:) to nie możesz tej partycji zmieniać (bo działa system). Tak więc zmiana partycji systemowej z poziomu zainstalowanego na niej systemu nie wchodzi w grę. Stąd potrzeba odpalenia innego systemu.

Polecam GParted. Nigdy mi jeszcze nic nie schrzanił w porównaniu do innych programów.

GParted, oprócz dedykowanego livecd, jest dołączony do livecd Ubuntu. Możesz sobie odpalić takie ubuntu z płytki/pena i nie tylko uruchomić GParted ale też przenosić pliki, łączyć się z internetem itd., masz w pełni funkcjonalny system operacyjny. Warto mieć jako narzędzie naprawcze."

Czyli co, nie mogę z poziomu Windowsa zmniejszyć partycji C i powiększyć D? tylko za pomocą specjalnej płyty?

Sam zmniejszałem partycję systemową (na uruchomionym systemie z niej) i tworzyłem drugą.

Podstawowa sprawa to defragmentacja (i optymalizacja aby pliki znajdowały się na początku partycji), wyłączenie pliku wymiany i przywracania systemu (można wyczyścić pliki tymczasowe).

Jak to zrobić?

Nie jest obowiązkowe (podstawowa sprawa to defragmentacja i optymalizacja).

Klikasz prawym na Mój komputer -> zaawansowane ustawienia systemu -> Wydajność (klikasz Ustawienia) -> Zaawansowane -> Zmień zaznaczasz Bez pliku pliku stronicowania klikasz Ustaw i OK

Jak wyłączyć punkty przywracania http://programs.pl/forum/showthread.php?357-Jak-wy%C5%82%C4%85czy%C4%87-przywracanie-systemu-w-Windows-Vista-i-7

falcon89 dzięki

wyłączeni pliku wymiany zrobisz PPM na Mój Komputer dalej właściwości i po lewej zaawansowane ustawienia systemu karta Zaawansowane i wybrać Ustawienia w części wydajność i w nowo otwartym oknie zaawansowane w sekcji pamięć wirtualna kliknij zmień wybierz na wszystkich dyskach bez pliku stronnicowania

wyłącz sobie jeszcze hibernacje zaoszczędzisz kilkanaście GB(tak naprawdę zależy od ilości RAMU) - zrobisz to poleceniem - powercfg -h off

a i spokojnie zmniejszysz rozmiar partycji c na działającym systemie też to robiłem

Na zakończenie. Nie udało się za pomocą narzędzia systemowego przeprowadzić całej akcji z powiększeniem partycji logicznej D. Owszem, zmniejszyłem partycję C i utworzyłem w ten sposób wolną przestrzeń dyskową, ale po kliknięciu na D (PPM) funkcja “Rozszerz” była zablokowana. Skorzystałem więc z zewnętrznego programu do partycji i wszystko poszło już gładko. Jeszcze raz wszystkim dziękuję za pomoc i rady. Pozdrawiam. :smiley: