Zmiana płyty, licecja OEM

Witam wszystkich. Mam windowsa 7 oem akutalizowanego na 10. Robiąc coś przy płycie głównej uszkodziłem ją i wymieniłem. Czy wymiana płyty z windowsem oem łapie się na wymianę z powodu awarii jeśli ja ją spowodowałem?

Napiszę ci jak ja to widzę. Twój post zrozumiałem tak:
Miałeś awarię płyty głównej. Po tej awarii wymieniłeś ją samodzielnie. I teraz pytasz się czy system OEM który miałeś wcześniej jest wciąż legalny. Na moje nie jest. Legalny byłby wtedy gdyby komputer był na gwarancji a wymiana płyty głównej była by realizowana w ramach tejże gwarancji. Jeżeli zrobiłeś to samodzielnie to straciłeś licencję. Tak ja to widzę.

Nie stracił żadnej licencji. Trzeba tu rozróżnić legalność od zgodności z licencją. Jeśli kolega ma licencję, posiada legalne oprogramowanie, zgodnie chociazby z polskim prawem. Zgodnie też z tym prawem licencja nie może być ponad nim. W skrócie, system nadal można zainstalować i używać. Główna różnica między OEM, a BOX jest taka, że to producenci nabywają tę pierwszą taniej, a drugą klienci indywidualni. Przy tej drugiej Microsoft świadczy wsparcie, przy tej pierwszej obowiązek ten spada na producenta urządzenia.

Unijne dyrektywy wręcz rozszerzają o możliwość odsprzedaży licencji, gdyż producent oprpgramowania nie ma prawa tego zabronić.

Podobnie jest z oprogramowaniem, np. Apple od wielu lat. Jeśli posiadasz system operacyjny nabyty z legalnego źródła, np. kupiony w sklepie i system nie został zmodyfikowany (modyfikacja bez zgody właściciela programu jest już naruszenim prawa), możesz go zainstalować na dowolnym urządzeniu i Apple nie ma prawa Ci tego zabronić.

2 polubienia

Wymieniłeś na tą samą czy inny model / producent?

Z tego co ja rozumiem, to wymienił ją na identyczną ale sprawną.
Z mojego punktu widzenia jest to legalne. Sprzęt pozostaje ten sam mimo zmiany kodu seryjnego w bios. Jeśli system zinterpretuje to inaczej to polecam infolinię Microsoftu - w 5-10 minut załatwisz to tak by wszystko było po twojej myśli :slight_smile:
Pozdro!

Ja tam nie jestem pewny jaką płytę autor wstawił.

Jakie to ma znaczenie? System będzie nadal można używać legalnie.

Poza tym skąd stwierdzenie, że płyta główna to już nowy komputer, gdy komputer to nie tylko płyta? Przy zmianie procesora system również może wymagać ponownej aktywacji i co w tym przypadku? Legalne czy nie?

OEMy kupują i odsprzedają producenci i to oni odpowiadają za wsparcie. OEM można legalnie przenieść na zupełnie inny sprzęt zgodnie z prawem i zadna licencja nie może tego zabronić. Tak więc wymiana płyty głównej nie wpływa na legalność systemu. Legalność zgodnie z prawem określa nośnik i licencja. Gdyby modyfikował system i łamał zabezpieczenia (użył cracka), wtedy system byłby nielegalny.

Bo od dawna w internecie panuje stwierdzenie, że płyta główna jest przypiskiem. Dlatego pytam z ciekawości.