Zmiana pozycji 'wybór systemu'

Witam.

Obecnie mam zainstalowany sys. Win XP oraz ubuntu.

Przy włączeniu komputera mam możliwośc wyboru który system załączyć, automatycznie ustawiony jest na ubuntu.

Chciałbym aby pierwszy był Win. XP.

Proszę mi wytłumaczyć jak to zrobić.

Pozdrawiam

Jeśli masz GRUBa, to musisz pod Ubuntu edytować plik /boot/grub/menu.lst (oczywiście jako root)

Wytłumaczę Ci na przykładzie jakiegoś konfiga (moje przypisy zrobię w klamrach {})

Oczywiście zalecam najpierw zrobić kopię pliku menu.lst.

timeout 10 {czas po którym nastąpi bootowanie domyślnego systemu}

color black/cyan yellow/cyan

gfxmenu (hd0,7)/usr/share/gfxboot/themes/pclinuxos/boot/message

default 3 {domyślnie bootowany system}


title linux {opcja bootowania oznaczona jako 0}

kernel (hd0,7)/boot/vmlinuz BOOT_IMAGE=linux root=/dev/hda8 splash=silent vga=788

initrd (hd0,7)/boot/initrd.img


title linux-nonfb {opcja bootowania oznaczona jako 1}

kernel (hd0,7)/boot/vmlinuz BOOT_IMAGE=linux-nonfb root=/dev/hda8 splash=silent

initrd (hd0,7)/boot/initrd.img


title failsafe {opcja bootowania oznaczona jako 2}

kernel (hd0,7)/boot/vmlinuz BOOT_IMAGE=failsafe root=/dev/hda8 failsafe

initrd (hd0,7)/boot/initrd.img


title Windows {opcja bootowania oznaczona jako 3}

root (hd0,0)

makeactive

chainloader +1

Jak widać powyżej, należy policzyć ile mamy wpisów dotyczących zainstalowanych systemów (albo opcji ich bootowania) i w opcji “Default” wpisać liczbę przypisaną temu systemowi, który chcemy aby bootował się jako pierwszy. Mówiąc prościej, policz wszystkie linijki, zaczynające się od słowa “title” i znajdź tą, w której jest opcja, którą chcesz domyślnie uruchomić. Pamiętaj przy tym, że pierwsza opcja ma numer 0 (zero). W przypadku tej konfiguracji, domyślnie bootowany będzie Windows.

Wiem że to będzie bolało ale jedna ryzykuje.

Nie mogę edytować tego pliku pisze mi że nie mam uprawnień, nie wiem jak to zmienić.

Proszę o radę

marolman , użyj komendy sudo, czyli tak:

sudo gedit /boot/grub/menu.lst

@freedom

Dzięki wszystko ładnie bootuje.

Mam inna prośbę nie mogę sobie poradzić z ustawieniem obrazu tzn z odświeżaniem oczy bolą, nie da się przewijać płynnie obrazu, cały czas są przeskoki.

Jest na to jakieś sprawdzone lekarstwo?

Druga prośba jak zainstalować kadu bo nie mam pojęcia

Dzięki za pomoc

marolman Zakładam że chodzi Ci o Ubuntu jak to wynika z tematu. Nie pamiętam jak to jest dokładnie w Gnome, ale w KDE ustawia się odświeżanie w centrum sterowania, gdzieś “w pobliżu” opcji zmiany rozdzielczości. Jeśli chcesz zmienić to ręcznie, to zainteresuj się plikiem

/etc/X11/xorg.conf

Na google znajdziesz pełno manuali dotyczących edycji tego pliku. Co do kadu to zajrzyj na stronę programu, tam masz wszystko ładnie opisane. Ogólnie instalacja sprowadza się to do dodania repozytoriów z kadu a potem instalacji poprzez polecenie

sudo apt-get install kadu

odnawiam bo chce sie za to wziaść a nie ma sensu zakładania nowego tematu.

Moj plik boot:

Jak ustawić aby win xp uruchamiał się jako pierwszy ?

Proszę o pomoc bo nie rozumię do konca tego.

Dziękuje za wyrozumienie.

No dobra, spróbujmy coś zaradzić. Po pierwsze, to nie widzę w tym configu Windowsa. Zwróć uwagę, że to co zahaszowane, nie jest brane pod uwagę, bo są to tylko przykłady i taki “podręczny manual”. Musisz sobie dodać Windowsa do menu. Spróbuj zrobić tak (nie przeklejam całego kodu, mam nadzieję że się połapiesz co i jak):

## ## End Default Options ##


title Windows

root (hd0,0)

makeactive

chainloader +1


title Ubuntu, kernel 2.6.15-26-386

root (hd0,5)

kernel /boot/vmlinuz-2.6.15-26-386 root=/dev/hda6 ro quiet splash

initrd /boot/initrd.img-2.6.15-26-386

savedefault

boot


title Ubuntu, kernel 2.6.15-26-386 (recovery mode)

root (hd0,5)

kernel /boot/vmlinuz-2.6.15-26-386 root=/dev/hda6 ro single

initrd /boot/initrd.img-2.6.15-26-386

boot


title Ubuntu, memtest86+

root (hd0,5)

kernel /boot/memtest86+.bin

boot

Reasumując - przed wszystkie opcje Ubuntu wrzuć opcję bootowania Windowsa. Sposób który podawałem wcześniej też był dobry, z tym że pozycja Windowsa była na ostatnim miejscu, a tutaj jest na pierwszym. Ale w obu przypadkach domyślnie uruchomi się Windows. Oczywiście nic więcej nie zmieniaj, tylko dodaj to co Ci podałem.

A ja takie mam glupie pytanie ale jak edytowac plik menu.lst gdy uruchamia sie tylko tryb recovery??? Mowa o ubuntu oczywiscie… Najprawdopodobniej bowiem jakis krzyzyk usunalem i teraz odpala mi sie tylko recovery zamiast normalny ubuntu…

1_error Nie za bardzo rozumiem co chcesz uzyskać. Jeżeli chcesz edytować plik menu.lst to kolega freedom napisał jak to zrobić. A jeśli chcesz dodać opcję do menu.lst lub go naprawić po nieudanej edycji, to najlepiej wklej jego zawartość tutaj i spróbujemy coś zaradzić.

jasne to dziala w trybie normalnym ale nie w trybie recovery… bo w recovery gedit sie nie zalacza… zatem pytam jak edytowac to inaczej. w tybie recovery nie w normalnym. Gdyby bowiem udalo mi sie wlaczyc ubuntu w normal mode to edytowac umiem menu.lst. Ja nie wiem jak to zrobic w recovery mode. pozdro

No tutaj masz kilka opcji. Możesz np. edytować ten plik w jakimś konsolowym edytorze (np. vi). Możesz też odpalić jakiś LiveCD, zamontować dysk i edytować ten plik.

dobra edytowalem w nano -w no i poszlo ale sie stalo cos gorszego. bo teraz to tam w tym menu.lst jest tak namieszane ze nie wiem jak zrobic aby wrocilo wszystko do porzadku. Powiedz mi jaka jest komenda na przywracanie defaultowego menu.lst ???

Tak to jest jak się coś zmienia nie wykonując uprzednio kopii zapasowej :slight_smile: Jak dasz radę, to wklej tutaj zawartość menu.lst, bo inaczej to ciężko mi coś Ci poradzić. Spróbuj jeszcze zobaczyć, czy w folderze /boot/grub/ nie masz pliku o nazwie: menu.lst.old. Jeśli tak, to usuń menu.lst, i zmień nazwę menu.lst.old na menu.lst.

nie dam rady, powiem wiecej tak nakombinowalem ze teraz sie laduje system recovery ale tylko do pewnego momentu i nie ma wogole tego paska root@nazwa kompa i generlanie se moge wpisywac co chce a i tak nic nie reaguje…

powiedzcie mi czy moge system jakos przywrocic? maja plytke 6.10 ubuntu a system ktory chce przywrocic to najnowszy ubuntu 7.04 z najnowszym kernelem? czy da sie to zrobic czy raczej reinstall? POMOCY! bo juz mialem wsio na tip top zrobione…

Spróbuj skorzystać z tego: http://debian.linux.pl/viewtopic.php?t=693