Zmiana prędkości wentylatora

Witam.

Od pewnego momentu mam dziwny problem z wentylatorem na procesorze.

Otóż kiedy włączam komputer wiatrak strasznie wariuje (głośno chodzi, buczy). Po pewnym czasie zwalnia ale jest i tak głośno.

Może jest to spowodowane prędkością (obrotami) wentylatora i w takim razie może należy zmniejszyć jego prędkość ? Jeśli tak to jak to zrobić ? Jak myślicie ?.

beztytu322udf6.th.jpg

Ile ma ten wentyl?

Co chłodzi (typ proca, u mnie przy starcie też słychać wentyl później jest cicho)?

Przeczyść z kurzu, i przesmaruj, lub wymień na nowy, możliwe że stary już się wytarł.

Wentylator jest już dość stary około 2,5 lat :?

Typ procka AMD Athlon Xp 2,4.

Przeczyść wentyl z kurzu przesmaruj go sprawdż czy będzie ciszej a jak nie to znaczy ze sie juz wytarł i pora zmienić chłodzenie.

Raczej leć sklepu i kup nowy .

NO obroty ma ogromne. To co mówią poprzednicy zrób ale weź też w spedfan zmniejsz prędkość do ok. 2000 RPM i powinno być ciszej !!

Twoje bezsensowne powtarzanie wypowiedzi innych jest irytujace, mam nadzieje ze nie tylko ja to zauwazylem. Przestań, bo w końcu możesz sie doigrać.


To ze przy wlaczeniu kompa jest duzo glosniej to norma, niektore wiatraki automatycznie dostosowywuja predkosc wirowania lopatek zaczynajac przy właczeniu od najwięszej schodzą w dół.

Obroty wiatraka masz wysokie a dzieki temu niską temperature proca (oczywiście nie można do końca softowi ufać, sprawdź w biosie choć to też nie najpewniejsze źródło), AŻ tak niska nie jest ci potzrebna możesz śmiało zmniejszyć prędkość wiatraka.

Mój mam 6500rpm :!:

I czasem tak wuje że sie płakać chce.Czekam już na nawy wentyl[brakło w sklepie i czekam na dostawe]

A mój ma 5lat :stuck_out_tongue:

Ten program nie działa z każda płytą główną.

===================

Wracając do tematu to może wentyl ma już “luzy” przy mocowaniu i jak sie kreci to drży i stad ten chałas,akbo może jakiś kabel Ci kabel obija sie o wentyl??