Zmiana procesora jednordzeniowego na dwurdzeniowy - pytanie

Witam wszystkich :slight_smile:

Komputera używam głównie do programów pomagających w giełdzie oraz do przeglądania internetu czy słuchania muzyki, w ogóle nie gram w żadne gry.

Jednak nawet do w/w programu jest zbyt mało wydajny…

Zaglądałem do zasilacza i okiem oceniłem że nic nie jest nadpalone - o ile to jest miarodajne :wink:

Dysk twardy zerowałem oraz remapowałem, następnie formatowałem i zainstalowałem XP, w hdtune: health ok.

RAM sprawdzony w memorytest również ok.

W związku z tym, iż program, którego używam - przycina mi się, czas na modernizację bądź zakup nowego sprzętu.

Aktualnie mam:

  1. Karta graficzna PCIExpress GF7300GT 256mb DDR2 128bit Gigabyte

  2. HDD 250GB Caviar WD2500JS 8 Mb SATA II

  3. Pamięć DDRAM2 512MB , niedawno kupiłem dwie pamięci po 2gb każda i je mam włożone, lecz xp widzi tylko 3 gb

  4. Procesor AMD Athlon 64 3000 sAM2 BOX

  5. Cooler Qoltec Tornado 8025HY

  6. Obudowa CODEEN 6063L-CA 350W

  7. Płyta główna sAM2 ASROCK AM2NF6G-VSTA GF 6100

  8. DVD-RECORDER LG GSA-H10NOEM

  9. Cooler revoltec 5cm.

Proszę o jakieś wskazówki czy można go jakoś zmodernizować, czy nie ma za bardzo jak. Może opcja zmiany procesora (da radę dwurdzeniowy, np. taki PROCESOR AMD ATHLON 64 X2 6000+ 3.0 GHz ?) i instalacja innego Win niż XP, bo na XP widzi jedynie 3GB RAM, a mam 4GB.

Przypominam, że grafika nie ma dla mnie najmniejszego znaczenia, gdyż w ogóle nie gram w gry, więc w przypadku, gdyby nie dało się go zmodernizować, to chętnie wziąłbym aktualną grafikę do nowego kompa.

Proszę o pomoc w modernizacji kompa bądź wybraniu zestawu do kwoty 1000-1300zł, najlepiej jak najtaniej. Wolałbym jednak jak najmniejszym kosztem, czyli modernizacja. W razie wymiany procesora na inny, to zasilacz ten należy wymienić?

Jeśli doradzicie nowy z uwagi na fakt niemożności bądź nieopłacalności dokonania modernizacji, myślę, że kluczowe znaczenie dla mnie będzie miało 8GB RAM i dysk 500GB lub 1TB, reszty wymagań nie mam, chyba, że wg Was 4GB RAM wystarczy.

Nie wiem czy dałoby radę w obecną obudowę poprzekładać podzespoły jak i nagrywarkę dvd - zawsze parę złotych zostaje w kieszeni?

Jest sens sprzedawania całej jednostki,którą posiadam? Mógłby ktoś ocenić mniej więcej jej wartość? Przyznam szczerze, że bardzo dawno nie interesowałem się podzespołami komputera i nawet nie wiem który procesor jest lepszy od którego , czarna magia.

Dużo pytań, bo jestem zielony w temacie, dawno się nie interesowałem podzespołami komputerów.

Sorry, że tak to chaotycznie wyszło :wink:

Pozdrawiam

Windows 32b - dlatego.

Da radę włożyć nawet X2 3.2 GHz (cena ok 150 zł), ale pytanie czy jeśli chcesz go zmodernizować nie lepiej kupić jakiś niżej taktowany za te 70zł . http://www.asrock.com/mb/overview.asp?cat=CPU&Model=AM2NF6G-VSTA.

Ale jeśli masz 1000-1300 zł na wydanie to chyba lepiej zmienić całego kompa, a tego zostawić jako zapasówkę.

http://forum.dobreprogramy.pl/wybor-komputera-zestawy-komputerowe-t267420.html

Dzięki za odpowiedź, to czyli miałeśna myśli Athlona X2 6400 czyli 3.2 tak? Ja naprawdę jestem zielony w podzespołach, minęły lata kiedy byłem na bieżąco :slight_smile:

Nie wiem czy warto mi wydawać te pieniądze na nowy, raczej nie, bo mi zależy tylko na tym by się zwiększyła wydajność pod program, a nie grywam w ogóle na kompie…

Czyli jaki konkretnie najlepszy procesor mogę zamontować (proszę o nazwę - model) tak bym nie musiał zmieniać zasilacza? Chłodzenia też bym nie chciał zmieniać chyba, że konieczne.

Czytaj uważnie :wink:

Napisałem że procesor X2 3.2 Ghz kosztuje 150 zł, i że jeśli już chcesz coś w ni zmienić to lepiej wziąć niżej taktowany 2x tańszy 2-rdzeniowiec.

A jeśli masz 1000-1300 zł już teraz na wydanie, to zadaj pytanie w dziale, który Ci podesłałem. Modernizacja tego co masz za 1000zł nie ma sensu, za stare podzespoły.

Zmienię procesor i będę trzymał tego kompa dopóki mi nie siądzie, bo znacznie lepszy mi narazie nie potrzebny. Także jeśli temu daję dożywocie, więc bardzo możliwe, że nowego nie kupię przez następnych kilka lat. To którą opcję w moim przypadku lepiej wybrać:

a) Athlon x2 5000+ 65W 1mb 2,6ghz 93zł

b) Athlon x2 5400+ 65W Nowe 1mb 2,8ghz 125zł

Rozumiem , że wg Ciebie nie opłaca się g2 1mb cache 5600+ 65W 2,9ghz za 150zł?

Nie orientuję się jaka będzie różnica w wydajności, gdybym miał jakiś punkt odniesienia to mniej więcej wiedziałbym czy warto kupić niżej taktowane, czy może zauważalna różnica będzie np. przy dopiero x2 5400

Wystarczy, że fizycznie zamienię bieżący mój athlon 64 3000 na jeden z powyższych i nie będę musiał wymieniać zasilacza ani chłodzenia , tak?

Bardzo proszę o pomoc, bo zależy mi na czasie.

Po zmianie procesora , zmienię XP (gdzie widzi 3GB RAM) na Vistę by widział 4GB RAM.

Da radę “gołym okiem” zauważyć wzrost szybkości-wydajności peceta? Podkreślam, że nie chodzi mi o gry, lecz o programy do giełdy, korzystające z API