Zmiana procesora w laptopie

Witam, chciałbym zapytać czy można wymienić procesor na lepszy w tym laptopie oraz przede wszystkim, czy się opłaca. Chciałbym również zmienić system na win7. :wink:

Laptop Samsung NP310E5C-U01PL

Procesor: Intel Pentium CPU B970 @ 2.30GHz 2.30 GHz

RAM: 4GB

System: Windows 8 64-bitowy

Karta graficzna: NVIDIA GeForce GT 620M i Intel HD Graphics

Zdecydowanie tak.

 

Tutaj masz listę procesorów które powinno się udać zamontować. Powiedz które procesory cię interesują a powiem coś więcej na temat opłacalności.

Możesz poprawić odnośnik, bo nie mogę zobaczyć listy procesorów.:slight_smile:

Zapomniałem go w ogóle dodać :stuck_out_tongue:

 

http://www.cpu-upgrade.com/CPUs/Intel/Pentium_Dual-Core_Mobile/B970.html

Myślałem o i3, może o i5. Zależy też od ceny. Myślisz, że dobrze by się komponowało z tą grafiką co mam i czy sporo by się poprawiła wydajność laptopa. :wink:

Może zapytam inaczej. Jaki masz budżet?

Ok. 500-600zł, myślę, że można za to już coś kupić…;c

Zależy co chcesz uzyskać poprzez zmianę procesora. Wydajność w grach nie wzrośnie znacząco, ze względu na słabą kartę graficzną.

 

Tutaj lista procesorów zgodnych z chipsetem HM75 i socketem G2:

http://www.cpu-upgrade.com/mb-Intel_(chipsets)/HM75_Express.html

 

 

Pamiętaj też, że chłodzenie w tym laptopie niekoniecznie musi poradzić sobie z odprowadzeniem ciepła z wydajniejszego CPU. 

Za taką cenę można spokojnie pomyśleć nad i7. Ale jak już wspomniano może być problem z nadmiernym nagrzewaniem laptopa. Za to i3 jak i i5 ma takie same TDP co obecny procesor więc one w tej kwestii byłyby idealne ale skok wydajności nie jest zbyt duży. Na samym dole strony którą podałem jest podany wykres wzrostu wydajności na podstawie specyfikacji danego procesora.

 

Czy przy obecnym procesorze komputer bardzo się nagrzewa, przegrzewa?

Sprzedaj tego laptopa i dołóż 500-600 zł lub więcej do nowego.  Nie opłaca się wydawać takich pieniędzy na rozbudowę laptopa, niestety to nie PC. 

 

Chłodzenie raczej nie poradzi sobie z i7, jeśli w ogóle bios płyty głównej obsługuje te procesory. 

Bardzo się grzeje, wręcz mocno przegrzewa… :confused:

Myślałem też nad dodatkowym chłodzeniem.

W laptopie nie ma jak zamontować dodatkowego chłodzenia. Często to oryginalne się ledwo mieści. W takim wypadku o i7 można zapomnieć bo komputer będzie się przegrzewał i często wyłączał.

 

Żeby nie co zbić temperaturę wyczyść chłodzenie, nasmaruj wiatrak i wymień pastę term-przewodzącą. Jeśli jest to termopad tym bardziej zamień go na pastę (gdybyś potrzebował porady jak ją nałożyć napisz). Dodatkowo spróbuj nieco unieść laptop (np na ołówkach) żeby poprawić cyrkulację powietrza pod nim. Zapomnij o podstawkach chłodzących bo najczęściej zaburzają obieg powietrza w obudowie laptopa i mimo że temperatura procesora może się zmniejszyć to inne podzespoły mogą zacząć się przegrzewać.