Zmiana procka

Witam.

Mam pytanko.

W najblizszym czasie mam zamiar zmienic sobie procesor i chcialem sie was poradzic jak to zrobic bo jeszcze sie w to nie bawilem. A wiec:

Czy wystarczy poprostu wyjac stary, wlozyc nowy czy trzeba zrobic cos wiecej, zmienic sterownik, napiecie…itp?

Jakie procesory obsluguje plyta wiem.

Chce zmienic Celerona D 335 2.8GHz na Pentiuma 4 3.2GHz

Plyta glowna ASRock P4S61

Najlepiej P4 3.2 1MB Cache Prescott

Zadam zasadnicze pytanie czy jest ci on na prawde potrzebny, bo w sumie procek sie zmienia gdy jest to na prawde potrzebne, a przesiadka z 2.8 do 3.2 to nie jest jakies cudo, wiec moze lepiej to przemyślec :wink:

a przesiadka z BMW 220km/h na Porsche 250km/h, to tez “lekka” przesiadka? :lol:

Celeron to bida jak nic, jesli masz kase i uwazasz ze lepiej bedzie Ci sie pracowalo to zmieniaj :wink:

a co do tematu, to pewno trzabedzie biosik zaktualizowac!

ok, a co po aktualizacji biosu?

W praktyce nie odczujesz wielkiej różnicy chyba że ostro eksplatujesz swój sprzęt ale mimo wszystko by się wstrzymał.

dobra, ludzie ja nie pytam czy to zrobic czy nie tylko jak?!

pasuje też dodać lepszą zasiłke no i podstawa to chłodzenie P4 juz powyzej 3Ghz sie grzeją i to sporo tak że nad tym tez pomyśl

Po aktualizacji wystarczy tylko wyjąć stary procesor, włożyć nowy, nałożyc pasty termoprzewodzącej, załoąyc radiator i juz gotowe. To jest INTEL s. 478 więc nic nie trzeba przestawić z magistralą jak było to w np AMD s. 462 (A) :slight_smile: Moim zdaniem różnice odczujesz. Celeron to nie Pentium. I jeszcze do tego większy zegar. Będzie dawać rade :wink:

A ile masz pamięci ?,szybszy procesor nic nie poradzi przy małej ilości ramu,jego moc będzie wykorzystywana wtedy na swapowanie danych

Jak masz słaby zasilacz to po dodaniu Pentium IV najlepiej go zmienić

Na taka wlasnie opdowiedz czekalem. Dzieki.

RAM 768MB

Zasilacz 300 Watt (chyba, o ile dobrze pamietam)

Mało, nawet jeśli to markowy zasilacz (a jest markowy?) Musisz pomyśleć o lepszym zasilaczu bo prawdopodobnie będziesz miał problemy z tym nowym P4. Może się tak od razu nie spali ale będzie się wieszał bo zasilacz będzie obciążony na max możliwości więc nie będzie podawał prawidłowych napięć tylko za niskie - a to powoduje niestabilnośc kompa

a ile wystarczy? 360 czy wyzej?

Zależy od reszty konfiguracji kompa - jaka karta graf, ile ramu, ile dysków/napędów/urządzeń podpiętych pod usb/kart na złączach PCI no i czy planujesz rozbudowe o coś jeszcze co może zwiększyć pobór mocy w przyszłości… 350 Watt wkładają teraz nawet do hipremarketowych kompów, sensowne wydaje się obecnie kupienie raczej 400W zasilacza. No i jednak jakiejś dobrej marki: Chieftec, Antec, Tagan… Różnica jest ogromna pomiędzy takimi zasilaczami a zwykłymi takimi jak Modecom, Codegen, Megabajt, TakeMe itp. Niestety w cenie też…