Zmiana routera w usłudze Neostrada pytanie odnośnie tel. VOIP

Witam wszystkich,
sytuacja wygląda następująco usługa Orange Neostrada z routerem Funbox 2.0 i telefon VOIP podłączony do Funbox-a.
Router został zastąpiony przez ASUS DSL-AC51 do obsługi VPN przez DDNS Asusa.
O tym że telefon jest przez VOIP dowiedziałem się już po zakupie ASUSa i teraz pytanie czy lepiej zamienić go na inny router z bramką VOIP czy dokupić bramkę?
Pytanie tylko jaką bramkę i jak ją ustawić pod Orange? Mam zerowe doświadczenie w tym temacie.
Na to na czym mi zależy to dostęp VPN po DDNS do serwera który jest podłączony pod router.

Ktoś pomoże?

Jest kilka rozwiązań:

  1. Wymienić router na livebox, a vpn postawić na osobnym urządzeniu. np. jakimś starszym komputerze, tanim thin-cliencie, raspberry pi itd.

  2. Poszukać routera z bramką VOIP, chyba fritz ma w ofercie takie które obsługują neostradę i ten ich neofon.

  3. Korzystać z routera asus i użyć dodatkowej bramki lub telefonu.

Przy czym musisz pamiętać, że jakiejś listy kompatybilnego sprzętu tepsa nie publikuje, więc nie ma 100% gwarancji że bramka którą zakupisz będzie działać bez problemu, oraz musisz skontaktować się z infolinią i uzyskać hasło do konta SIP (chyba że już jest na umowie, bo kiedyś nie było).

Jeżeli korzystasz z urządzenia znajdującego się za routerem, to pamiętaj o przekierowaniu wymaganych portów tj. prawdopodobnie 5060 oraz porty RTP widoczne w panelu konfiguracyjnym bramki.