Zmiana rozdzielczości ekranu

Jak zwykle zwracam się z prośbą o to czego nie umiem sam zrobić. Otóż mam dodatkowego laptopa Lenowo Ideapad 330 i tam domyślną i zalecaną rozdzielczością jest 1920x… a mnie ze względu na wzrok przydała by się 1680x1050 i wszystko idzie przestawić (Windows 11) ale później są po bokach ekranu pasy i ekranu nie umiem rozszerzyć i tu pies pogrzebany. Pewnie za pomocą wiedzy kolegów dowiem się czy i jak sobie z tym problemem poradzić.

Sprawdź czy ustawienie DPI na 125% da wystarczające powiększanie.

Wyświetlanie ustawień wyświetlania w programie Windows - Pomoc techniczna firmy Microsoft - niby szukaj „skaluj”.

Zwiększanie widoczności systemu Windows - Pomoc techniczna firmy Microsoft - „Aby przeskalować wszystkie elementy na ekranie, wybierz przycisk Start, Ustawienia> Ekran systemu> i zmień menu rozwijane Skala w obszarze Skala & Układ na większą wartość procentową.”

  • 1920 zmieni się jakby w 1536 px
  • 1080 zmieni się jakby w 864 px

Wtedy na pełnym ekranie film 16:9 nie będzie mieć poziomych pasów jakie mogą być przy rozdzielczości 16:10.


Jak brak 144px w poziomie i 186 px w pionie to za duża strata, to wtedy dopiero bym szukał w panelu Intela / nVidii / AMD rozciągania.

Na razie dzięki będę próbować…

Bardzo Ci przyjacielu krystian3w dziękuję, dałem na 125% na przeglądarce pozmniejszałem i jest OK. Jeszcze raz serdeczne dzięki. Jak to powiadają zawsze na pomoc trzeba liczyć i samemu jej udzielać w miarę posiadanej wiedzy.

Pasy się pojawiały ponieważ ustawiałeś rozdzielczość o proporcjach 16:10 która jest wyższa, na ekranie o proporcjach 16:9. W takim wypadku powinieneś wybrać rozdzielczość 1600x900.

Masz dwie opcje:
Ustawiasz rozdzielczość natywną (1920x1080) i skalowanie elementów interfejsu na 125% - uzyskujesz ostry obraz ekranu, ale w sporadycznych przypadkach w niektórych programach elementy interfejsu mogą być lekko rozmazane przez ustawione skalowanie.

Ustawiasz rozdzielczość 1600x900 (lub nawet 1366x768) oraz skalowanie interfejsu na 100% - elementy interfejsu w programach są zawsze idealne, ale obraz na ekranie będzie mniej lub bardziej nieostry (to zależy od jakości matrycy) z powodu rozdzielczości ekranu innej niż domyślna/natywna.

W obydwu przypadkach nie masz czarnych pasów po bokach.

Gorzej jak obu nie ma na liście wyboru ani w zaawansowanych ustawieniach Intela/nVidii/AMD, pewnie nie napiszesz mu skryptu bazującego na nircmd.