Zmiana rozdzielczości filmów

Cześć. Ostatnio nagrywałem film telefonem w jakości QHD (czyli 2K, jeśli się nie mylę) i chciałbym go zmniejszyć do jakości FullHD (1920x1080), tak aby działał też na tych “starszych” urządzeniach. Znalazłem program FormatFactory, chyba, że znacie jakiś lepszy? I stąd moje pytanie: jak z filmu w jakości QHD zrobić film w jakości FullHD aby w miarę możliwości nie stracił na jakości? Co trzeba pozmieniać w ustawieniach przy konwersji?Z góry dzięki za pomoc.

Każdy program służący do konwertowania nada się do tego.
Wystarczy zaznaczyć na jaki format chcesz przekonwertować film, jeśli masz go w MP4 to wybierz również taki format wyjściowy, ponieważ wówczas najszybciej się przekonwertuje i po prostu zaznacz rozdzielczość (1920x1080).
Jeśli masz go w innym formacie na przykład MOV lub innym, to również najlepiej przekonwertuj go na najbardziej popularny MP4 (który czytają wszystkie nowsze urządzenia).

Jakość wynikowego filmu będzie zależała od tego, jaką wybierzesz szybkość danych, czyli jego bitrate.
Czym większy, tym film będzie lepszej jakości (jednak dłużej będzie się konwertować).
Bitrate 10-15 Mb/s da bardzo bardzo dobrą jakość.
Bitrate w granicach 3-6 Mb/s da dobrą jakość.
Musisz sprawdzić jaki bitrate masz w swoim filmie.
Konwertując do Full HD wystarczy dużo mniejszy, aby nie utracić znacznie na jakości.
Oczywiście jeśli oryginał masz z bitrate na przykład 4 Mb/s to zostawiasz taki sam, żeby nie utracić na jakości.

Ok, dzięki :slight_smile: Gdybym potrzebował jeszcze pomocy, to się odezwę.

Spróbuj HandBrake, wymaga trochę więcej uwagi niż FormatFactory, ale nadal jest całkiem prosty w użyciu.

Przede wszystkim: przy każdej konwersji stratnej następuje spadek jakości, więc nie ma możliwości, by film miał identyczną jakość z pierwowzorem. Można jednak manipulować przepływnością nowo kodowanego filmu tak, aby obraz nie został zauważalnie pogorszony. To jaki bitrate należy ustawić zależy od tego jakiego kodeka i jego ustawień użyjesz, enkodera, oraz zawartości jaką prezentuje obraz. Znacznie mniej będzie wymagał film, w którym obraz jest w miarę statyczny, od tego, w którym jest duża dynamika.
Mocno uproszczając: dla konwersji w HandBrake do formatu H264 przy 1080p i ustawieniu enkodera “presetu” na medium polecam ustawić ok. 15-20 Mbps. Wtedy powinieneś uzyskać obraz, który będzie już całkiem niezłej jakości i na pewno wystarczający dla filmów nagrywanych z telefonu.

Jestem tylko ciekaw jaki bitrate ma jego film.
Bo to w dużej mierze przecież decyduje jaki wybrać do konwersji.

Co do tego bitrate, jak mogę to sprawdzić? W szczegółach wideo nie widzę tej nazwy, chyba, że jest jakoś inaczej to zapisane?

Właściwości pliku i szybkość danych.tt