Zmiana rozdzielczości obrazka


(M^2) #1

Witam! Otóż mam niecodzienny problem. Potrzebuje pewnego obrazka (dokładnie tego) jednak po kliknięciu pisze iż "Not found" a strasznie potrzebuję tego obrazka i tu moje pytanie. Czy dałoby się zmienić rozdzielczość obrazka bez straty grafiki tzn. ostrości ?? Bo próbowałem właśnie w Photoshopie jednak obraz był nie ostry, a opcja "Wyostrzanie" w tym programie super nie działa. I tu moje pytanie co mam zrobić ? Albo czy ktoś wie jak to przerobić tak aby mi się to super wyświetlało w 1024x768 ? Z góry dziękuje i pozdrawiam


(matfeusz) #2

Na innej stronie znalazłem:


(M^2) #3

Ok fajnie, dzięki jednak gdyby problem zaistniał z innym obrazkiem którego nie ma już w sieci to jak można zmienić jego rozdzielczość, bo szukać zawsze można, ale jak to zrobić....


(DobryLuk) #4

Zmniejszanie rozdzielczości obrazu, jest nieodłącznie powiązane ze spadkiem ostrości. Po takim zabiegu należy go przeważnie wyostrzyć (jest to niejako norma). Nie będę się wymądrzał jak jest w PSie ale podejrzewam, że podobnie jak w GIMPie, że przy wyostrzaniu mamy możliwość ustawienia suwaka dla interesującej nas wartości od 0 do 99 (gdzie 0=brak zmian, 99= wyostrzone maksymalnie).

W GIMPie opcje wyostrzania znajdziesz w menu Filtry > Uwydatnienie > Wyostrzanie.

Opcjonalnie można zastosować wzmocnienie krawędzi, też bardzo przydatny filtr (znajdziesz go w menu: Filtry > Uwydatnienie > Wzmocnienie krawędzi).


Także zdecydowana większość przeglądarek zdjęć posiada opcję zmian rozdzielczości oraz wyostrzania.

Przykładowo w Irfan View:

  • Zmiana rozdzielczości: Obraz > Zmień rozmiar obrazka [Ctrl +R],

  • Wyostrzanie: Obraz > Zwiększ ostrość [shift +S]


DL


(Rosa Killer) #5

Nie ma najmniejszych szans byś z takiej miniaturki uzyskał taki obrazek jak pokazał matfeusz.

Jednak można uzyskać dość duże powiększenie w PhotoShopie bez dużej straty jakości...

http://forum.dobreprogramy.pl/viewtopic.php?t=107168


(DobryLuk) #6

Oops, teraz zauważyłem, że pytanie troszkę źle zrozumiałem. Także nic, tylko pozostaje mi się zgodzić z tym, co napisał sir BlackRider.

Zapamiętaj, odnośnie zmiany rozdzielczości:

Z dużego obrazka -> do małego = TAK,

Z małego obrazka -> do dużego = NIE


(M^2) #7

Dziękuje za wszystkie odp. a w szczególności BlackRider'a za linka coś mnie nauczy. Z góry dzięki, średnio to pomaga, ale zawsze coś. Jeszcze raz dziękuje i pozdrawiam.

P.S. Temat można zamknąć ewentualnie...