Zmiana rozdzielczości/skalowanie zdjęć w Corelu i PS

Cześć Wam,

Przychodzę do was z dość głupim problemem :wink:

Tworzę w Corelu portfolio (zdjęcia w jpg i trochę grafik). Niestety plik po wyeksportowaniu do pdf waży zdecydowanie za dużo. Muszę coś wymyślić jak zmniejszyć rozmiar pdf do max 10-15mb. Chciałem pozmieniać rozmiary zdjęć tak aby wszystkie miały zbliżone rozdzielczość. Ale mam problem z ich zmianą… inne rozdzielczości pojawiają mi się w Corelu a inne w Photoshopie… Po zmienieniu jednostki w Corelu na piksele wychodzą mi jakieś “cudawianki”

 

  1. W Corelu mam teraz pełnowymiarowy jpg. Po wyskalowaniu go do odpowiednich rozmiarów które mieszą mi się na stronie wychodzi tak 2032x1512 piksele. 

  2. Na dysku miałem kopie tego samego zdjęcia w rozmiarze 900x547 pikseli (zmieniana kiedyś rozdzielczość w PS) to te zdjęcie jest większe od tego wyskalowanego co wyżej…

O co chodzi… Sorry ale musiałem przegapić lekcje skalowania i zmiany rozmiarów zdjęć…

 

Domyślam się, że wyskalowane 1 zdjęcie z pełnowymiarowego co miało z 3550 pikseli zostało ono pomniejszone… do 2032x1512 piksele… I to jest taki podgląd w Corelu…

 

Chodzi mi o to, że chce w Corelu przymierzyć zdjęcie pełnowymiarowe do miejsca tak aby pasowało, a potem taki sam rozmiar uzyskać (żeby się zmieściło w to samo miejsce co pełnowymiarowe) po zmiany rozdzielczości w PS…

 

Czy mógłby mi ktoś pomóc? :slight_smile:

 

Mnie zastanawia jedno Heh czemu tworzysz w programie do wektora grafikę rastrowa :slight_smile: nie dziw się ze tak to wygląda niestety moja rada zrób wszystko w ps.

Bo w Corelu jest szybciej i bardziej przejrzyściej? Nie lubie PS do takich zadań. PS do obróbki zdjęć tak, do projektowania portfolio, ulotek etc, nie zawsze się sprawdza. za dużo w nim zabawy… Szybciej mi idzie w corelu.

PS. Dzięki za odp…

Rozdzielczość zdjęć w PDFie możesz ustawić w chwili jego tworzenia (poniższe opisy dla corela x4):

@k-9

Rozmiar w centymetrach i rozmiar w pixelach to dwa różne rozmiary.

Możesz mieć fotkę 6x6 cm w 100 dpi i 2x2 cm w 300 dpi - po otworzeniu pliku w kompie będą się różnić wielkością bo dla kompa liczą się pixele - druga będzie większa. Po wydrukowaniu pierwsza będzie większa, przy założeniu że wydrukujesz 1:1.

Skalując zdjęcie musisz mieć świadomość czy skalujesz wymiar rzeczywisty - cm, czy cyfrowy - pixele. Możesz zwiększyć ilość pixeli zachowując rozmiar rzeczywisty, albo zwiększając pixele zwiększyć rozmiar rzeczywisty itd…

Wymiary zdjęcia możesz podejrzeć w PS w oknie skalowania - Zmień rozmiar, czy jakoś tak.

 

Swoją drogą jeszcze lepiej złożyć takie portfolio w InDesignie.