Zmiana rozdzielczości w ubuntu 8.10

Witam. Zainstalowałem Ubuntu - mojego pierwszego linuksa 5 minut temu, więc nie jestem zbyt obcykany w tym systemie;P A teraz do sedna. W trybie Live CD Ubuntu uruchamiał się w całkiem przyzwoitej rozdzielczości. Jednak postanowiłem zainstalować go w bezpiecznym trybie graficznym. Instalacja się powiodła itd… Jednak teraz nie mogę zmienić rozdzielczości ekranu na inną niż 640x480. Po prostu nie ma tam innej rozdzielczości do wyboru. Wygląda to tak, jakby Ubuntu cały czas startowało z bezpiecznego trybu graficznego. Czy to możliwe? Dodam, że nie instalowałem sterów od karty graficznej. Wiem tylko, ze mam zintegrowaną kartę Intela. Pomożecie? Bo już mnie głowa rozbolała od tej rozdzielczości:P

Mam kartę graficzną Intel 865G/GV. Sterowniki ściągałem stąd: http://downloadcenter.intel.com/filter_ … &submit=Go!

Jednak nie bardzo wiem jak je zainstalować. Plik rozpakowałem i co dalej? Jest plik install.sh ale jak go uruchamiam, to nic się nie dzieje;( I jak wejść w ogóle w ustawienia ekranu w Ubuntu 8.10? Bo w starszych wersjach ubuntu podają na forach ścieżkę Administracja -> Ekran i Grafika. A u mnie nie ma takiego punktu w menu Administracja:(

// Połączono posty.

Jak rozpakowałem ten plik to znalazłem tam jeszcze coś w stylu instrukcji instalacji. Całe kopiowanie plików do odpowiednich katalogów, a później instalacja tego. I właśnie, gdy już dochodzę do instalacji, to wywala mi błędy. Poniżej zamieszczam log. Wie ktoś może co on ode mnie chce?

make -C /lib/modules/2.6.27-9-generic/build SUBDIRS=/usr/X11R6/dripkg/dripkg/agpgart-2.0 modules

make[1]: Wejście do katalogu `/usr/src/linux-headers-2.6.27-9-generic'

  CC [M] /usr/X11R6/dripkg/dripkg/agpgart-2.0/backend.o

/usr/X11R6/dripkg/dripkg/agpgart-2.0/backend.c:68: error: conflicting types for ‘agp_backend_acquire’

include/linux/agp_backend.h:105: error: previous declaration of ‘agp_backend_acquire’ was here

/usr/X11R6/dripkg/dripkg/agpgart-2.0/backend.c:77: error: conflicting types for ‘agp_backend_acquire’

include/linux/agp_backend.h:105: error: previous declaration of ‘agp_backend_acquire’ was here

/usr/X11R6/dripkg/dripkg/agpgart-2.0/backend.c:88: error: conflicting types for ‘agp_backend_release’

include/linux/agp_backend.h:106: error: previous declaration of ‘agp_backend_release’ was here

/usr/X11R6/dripkg/dripkg/agpgart-2.0/backend.c:93: error: conflicting types for ‘agp_backend_release’

include/linux/agp_backend.h:106: error: previous declaration of ‘agp_backend_release’ was here

/usr/X11R6/dripkg/dripkg/agpgart-2.0/backend.c:220: error: expected ‘=’, ‘,’, ‘;’, ‘asm’ or ‘ __attribute__ ’ before ‘drm_agp’

/usr/X11R6/dripkg/dripkg/agpgart-2.0/backend.c: In function ‘agp_add_bridge’:

/usr/X11R6/dripkg/dripkg/agpgart-2.0/backend.c:281: error: implicit declaration of function ‘inter_module_register’

/usr/X11R6/dripkg/dripkg/agpgart-2.0/backend.c:281: error: ‘drm_agp’ undeclared (first use in this function)

/usr/X11R6/dripkg/dripkg/agpgart-2.0/backend.c:281: error: (Each undeclared identifier is reported only once

/usr/X11R6/dripkg/dripkg/agpgart-2.0/backend.c:281: error: for each function it appears in.)

/usr/X11R6/dripkg/dripkg/agpgart-2.0/backend.c: In function ‘agp_remove_bridge’:

/usr/X11R6/dripkg/dripkg/agpgart-2.0/backend.c:301: error: implicit declaration of function ‘inter_module_unregister’

make[2]: *** [/usr/X11R6/dripkg/dripkg/agpgart-2.0/backend.o] Błąd 1

make[1]: *** [_module_/usr/X11R6/dripkg/dripkg/agpgart-2.0] Błąd 2

make[1]: Opuszczenie katalogu `/usr/src/linux-headers-2.6.27-9-generic'

make: *** [default] Błąd 2

make -f Makefile.linux DRM_MODULES=gdg.ko modules

make[1]: Wejście do katalogu `/usr/X11R6/dripkg/dripkg/drm'

make -C /lib/modules/2.6.27-9-generic/build SUBDIRS=`pwd` DRMSRCDIR=`pwd` modules

make[2]: Wejście do katalogu `/usr/src/linux-headers-2.6.27-9-generic'

rm: nie można usunąć `/usr/X11R6/dripkg/dripkg/drm/.tmp_versions/CVS': Is a directory

make[2]: *** [crmodverdir] Błąd 1

make[2]: Opuszczenie katalogu `/usr/src/linux-headers-2.6.27-9-generic'

make[1]: *** [modules] Błąd 2

make[1]: Opuszczenie katalogu `/usr/X11R6/dripkg/dripkg/drm'

make: *** [gdg.ko] Błąd 2

Znalazłem gościa, który ma dokładnie ten sam problem co ja. W terminalu wywalało mi ten sam błąd. Tu jest link: http://forum.ubuntu.pl/showthread.php?t=78423On dał tam chyba także rozwiązanie, tylko że ja nie jestem najlepszy jeśli chodzi o języki obce, a z tych wszystkich translatorów kapuję jeszcze mniej:( Napisze ktoś to w miarę przystępny sposób co mam z tym fantem zrobić?// Połączono posty.Skorzystałem także z tutorialu zamieszczonego na stronie http://dawoz-dng.blogspot.com/2007/02/s … elczo.htmlZainstalowałem ten pakiet, zainstalowałem 915resolution, użyłem, wyświetliło mi się

root@kuba-desktop:/home/kuba/Pulpit# 915resolution 54 1024 768

Intel 800/900 Series VBIOS Hack : version 0.5.3


Chipset: 845G

BIOS: TYPE 2

Mode Table Offset: $C0000 + $3de

Mode Table Entries: 18


Patch mode 54 to resolution 1024x768 complete

root@kuba-desktop:/home/kuba/Pulpit#

Czyli tak jakby się spatchowało. Tylko niestety nic się nie stało:( Rozdzielczośc w ogóle się nie zmieniła… Także niepokoi mnie jakoś tak dziwnie wyglądający xorg.conf

# xorg.conf (X.Org X Window System server configuration file)

#

# This file was generated by dexconf, the Debian X Configuration tool, using

# values from the debconf database.

#

# Edit this file with caution, and see the xorg.conf manual page.

# (Type "man xorg.conf" at the shell prompt.)

#

# This file is automatically updated on xserver-xorg package upgrades *only*

# if it has not been modified since the last upgrade of the xserver-xorg

# package.

#

# Note that some configuration settings that could be done previously

# in this file, now are automatically configured by the server and settings

# here are ignored.

#

# If you have edited this file but would like it to be automatically updated

# again, run the following command:

# sudo dpkg-reconfigure -phigh xserver-xorg


Section "Device"

	Identifier	"Configured Video Device"

	Driver "vesa"

EndSection


Section "Monitor"

	Identifier	"Configured Monitor"

EndSection


Section "Screen"

	Identifier	"Default Screen"

	Monitor "Configured Monitor"

	Device "Configured Video Device"

EndSection

Błagam, pomóżcie…

Zmień nazwę tego xorg.conf na np. xorg.conf-kopia. Następnie wyloguj się i zaloguj ponownie, sprawdź dostępne rozdzielczości.

Jeśli to nie pomoże, to użyj polecenia dpkg-reconfigure -a .

Można też dpkg-reconfigure użyć do ponownej konfiguracji jednego ze składników systemu, np. xorg’a . Nie pamiętam tylko nazwy paczki.

dpkg-reconfigure -phigh xserver-xorg z tego co pamiętam.

Dzięki wielkie! Zadziałał numer ze zmianą nazwy xorg.conf Jednak teraz gdy wpisuję komendę “sudo gedit /etc/X11/xorg.conf” to wyświetla mi się pusty plik. I gdy chcę aktywować chociażby normalne efekty pulpitu, to wyskakuje mi komunikat, że “Efekty pulpitu nie mogły zostać włączone”. O co tym razem może chodzić?

Spróbuj tak jak matiit radził:

sudo dpkg-reconfigure -phigh xserver-xorg

Potem się wyloguj, zaloguj i sprawdź. Jeśli nie zadziała, podaj wyniki poleceń:

lspci

grep -v "#" /etc/X11/xorg.conf

Gdy wykonałem to polecenie i się ponownie zalogowałem, znów przywitała mnie rozdzielczość 640x480 bez możliwości zmiany. Oto co mi wyskoczyło w konsoli po poleceniu lspci :

0:00.0 Host bridge: Intel Corporation 82845G/GL[Brookdale-G]/GE/PE DRAM Controller/Host-Hub Interface (rev 01)

00:02.0 VGA compatible controller: Intel Corporation 82845G/GL[Brookdale-G]/GE Chipset Integrated Graphics Device (rev 01)

00:1d.0 USB Controller: Intel Corporation 82801DB/DBL/DBM (ICH4/ICH4-L/ICH4-M) USB UHCI Controller #1 (rev 01)

00:1d.1 USB Controller: Intel Corporation 82801DB/DBL/DBM (ICH4/ICH4-L/ICH4-M) USB UHCI Controller #2 (rev 01)

00:1d.2 USB Controller: Intel Corporation 82801DB/DBL/DBM (ICH4/ICH4-L/ICH4-M) USB UHCI Controller #3 (rev 01)

00:1d.7 USB Controller: Intel Corporation 82801DB/DBM (ICH4/ICH4-M) USB2 EHCI Controller (rev 01)

00:1e.0 PCI bridge: Intel Corporation 82801 PCI Bridge (rev 81)

00:1f.0 ISA bridge: Intel Corporation 82801DB/DBL (ICH4/ICH4-L) LPC Interface Bridge (rev 01)

00:1f.1 IDE interface: Intel Corporation 82801DB (ICH4) IDE Controller (rev 01)

00:1f.3 SMBus: Intel Corporation 82801DB/DBL/DBM (ICH4/ICH4-L/ICH4-M) SMBus Controller (rev 01)

00:1f.5 Multimedia audio controller: Intel Corporation 82801DB/DBL/DBM (ICH4/ICH4-L/ICH4-M) AC'97 Audio Controller (rev 01)

01:0c.0 Ethernet controller: Intel Corporation 82540EM Gigabit Ethernet Controller (rev 02)

Natomiast to po poleceniu grep -v “#” /etc/X11/xorg.conf

ection "Device"

	Identifier	"Configured Video Device"

	Driver "vesa"

EndSection


Section "Monitor"

	Identifier	"Configured Monitor"

EndSection


Section "Screen"

	Identifier	"Default Screen"

	Monitor "Configured Monitor"

	Device "Configured Video Device"

EndSection

Tępe coś to Ubuntu. :stuck_out_tongue: Na vesie daleko nie zajdziesz. Spróbuj coś takiego: w Synapticu (jak nie wiesz gdzie to, to wciśnij Alt+F2 i wpisz: gksu synaptic ) znajdź pakiet xserver-xorg-video-intel i jeśli nie jest zainstalowany, zainstaluj go, a gdyby był, zaznacz do reinstalacji, po czym Zastosuj zmiany i wyjdź z Synaptica. Potem w konsolę wpisz:

sudo gedit /etc/X11/xorg.conf

I zamień linię Driver “vesa” na Driver “intel” , zapisz, wyloguj się i zaloguj ponownie. Jak masz szczęście, to zadziała, ale myślę, że jeszcze coś będziemy musieli zrobić. Na wszelki wypadek daj jeszcze wynik polecenia:

grep xforcevesa /boot/grub/menu.lst

PS Ten sam problem był na forum Ubuntu, ale tam go chyba nie rozwiązali…

Przykro mi, w synapticu nie mogę zaznaczyć do reinstalacji tego pakietu. Mam tylko możliwość usunięcia lub całkowitego usunięcia… Ale w xorg.conf wpisałem zamiast “vesa” “intel” i po restarcie kompa włączyła się przyzwoita rozdzielczość i nie wywaliło mi żadnych błędów. teraz xorg.conf wygląda tak:

# xorg.conf (X.Org X Window System server configuration file)

#

# This file was generated by dexconf, the Debian X Configuration tool, using

# values from the debconf database.

#

# Edit this file with caution, and see the xorg.conf manual page.

# (Type "man xorg.conf" at the shell prompt.)

#

# This file is automatically updated on xserver-xorg package upgrades *only*

# if it has not been modified since the last upgrade of the xserver-xorg

# package.

#

# Note that some configuration settings that could be done previously

# in this file, now are automatically configured by the server and settings

# here are ignored.

#

# If you have edited this file but would like it to be automatically updated

# again, run the following command:

# sudo dpkg-reconfigure -phigh xserver-xorg


Section "Device"

	Identifier	"Configured Video Device"

	Driver "intel"

EndSection


Section "Monitor"

	Identifier	"Configured Monitor"

EndSection


Section "Screen"

	Identifier	"Default Screen"

	Monitor "Configured Monitor"

	Device "Configured Video Device"

EndSection

Jednak efekty pulpitu nadal uparcie nie chcą się włączyć.

No to w konsoli:

sudo apt-get --reinstall install xserver-xorg-video-intel

A potem spróbuj wykonać to, co pisałem dalej.

“Ponowna instalacja pakietu xserver […] nie jest możliwa, nie może on zostać pobrany” - takie coś mi wywaliło po próbie reinstalacji przez konsole

Zadziwiające… :stuck_out_tongue: Spróbuj:

sudo apt-get remove --purge xserver-xorg-video-intel && sudo apt-get install xserver-xorg-video-intel

Po czym wyloguj, zaloguj i tradycyjnie daj wynik:

glxinfo|grep direct

Wystarczyło zaktualizowanie list;P No dałem reinstalację i dalej to samo. Problem z rozdzielczością rozwiązany, jednak efekty pulpitu nadal stawiają opór. xorg.conf też niezbyt się zmienił:

# xorg.conf (X.Org X Window System server configuration file)

#

# This file was generated by dexconf, the Debian X Configuration tool, using

# values from the debconf database.

#

# Edit this file with caution, and see the xorg.conf manual page.

# (Type "man xorg.conf" at the shell prompt.)

#

# This file is automatically updated on xserver-xorg package upgrades *only*

# if it has not been modified since the last upgrade of the xserver-xorg

# package.

#

# Note that some configuration settings that could be done previously

# in this file, now are automatically configured by the server and settings

# here are ignored.

#

# If you have edited this file but would like it to be automatically updated

# again, run the following command:

# sudo dpkg-reconfigure -phigh xserver-xorg


Section "Device"

	Identifier	"Configured Video Device"

	Driver "intel"

EndSection


Section "Monitor"

	Identifier	"Configured Monitor"

EndSection


Section "Screen"

	Identifier	"Default Screen"

	Monitor "Configured Monitor"

	Device "Configured Video Device"

EndSection

No dobra, a wynik glxinfo? (mój poprzedni post)

Sorka, zapomniałem :stuck_out_tongue:

kuba@kuba-desktop:~/Pulpit$ glxinfo|grep direct

direct rendering: Yes

Hmm… W zamierzchłych czasach, kiedy były okropne problemy ze sterami do Radeonów (a sam wtedy używałem 9550), na samym końcu xorg.conf wstawiało się takie coś:

Section "DRI"

  Group "video"

  Mode 0666

EndSection


Section "Extensions"

  Option "Composite" "Enable"

EndSection

Spróbuj to wstawić (gdyby coś było nie tak, to bez tego Extensions - nie wiem, czy to nie była cecha fglrx), i wykonaj jeszcze na wszelki wypadek:

sudo gpasswd -a kuba video

Po czym relog i spróbuj włączyć tego compiza nieszczęsnego…

Kurde… To powinno działać samo z siebie, tym bardziej na Intelach

Dodałem to do xorga i wklepałem w konsolę polecenie. Po poleceniu tam się wyświetliło coś w stylu, że użytkownik Kuba został dodany do grupy video (nie pamiętam dokładnie, ale jakoś tak to leciało). Po restarcie efekty jak nie działały, tak nie działają:P

OK, to usuń te dwie sekcje, które proponowałem, ale wstaw taką linijkę:

Option "AccelMethod" "XAA"

Zaraz po linijce z Driver “intel”. Potem relog i sprawdź znowu.

Nic z tego. Nadal swoje, że “efekty pulpitu nie mogą zostać włączone”. Co za uparte stworzenie! Masz jeszcze jakieś pomysły? Bo ja się czuję pokonany :frowning:

Z tego, co wyczytałem, to jest bug w nowym Ubuntu. Co więcej, zgłoszony, ale devowie jakoś jak dotąd nie zwrócili na niego uwagi. Podobno w Ubuntu 8.04 wszystko działa ok. Możesz też spróbować inną dystrybucję, np. OpenSUSE. Tyle ode mnie i powodzenia.

No to kit z tym… I tak cudów od Compiza nie oczekiwałem, kompa zbyt wydajnego nie mam, więc i tak pewnie bym je wyłączył po pewnym czasie. Tak po prostu chciałem się pobawić. Ale jak to mówią, wszystkiego nie można mieć :stuck_out_tongue: Dzięki za pomoc i cierpliwość :slight_smile: