Zmiana rozdzielczości zdjęcia w Gimpie

Witam

Mam dwa problemy z Gimpem

  1. Czy da się zmienić gotową grafikę z 300 dpi na 600 dpi?

  2. Czy da się zmienić tą grafikę na CMYK?

  1. Nawet jeśli się da, to nie bez utraty jakości.

  2. O CMYKu możesz poczytać na forum gimpuj.info

  1. Chyba odwrotnie?!

2 Nie chcę czytać, chce wiedzieć, czy jest taka możliwość. Nie mam na to czasu po prostu, muszę szybko oddać plik do druku. Jeśli się da, to będę się bawił, jeśli nie to nie.

Pierwszy wynik wyszukiwania w google:

http://rembiejewski.pl/blog/gimp-separate-cmyk/

  1. Nie, nie odwrotnie. Gdy np. podwoisz rozdzielczość traci na tym jakość. Niestety. :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue:
  1. Przy rastrowej nie ma sensu taka zamiana.

  2. Skoro jest na forum to chyba logiczne że można…

Zapytam inaczej, czy takie zmiany mają sens? W drukarni chcą ode mnie takiej zmiany i twierdzą, że bez problemy się da to zrobić.

Alternatywa, to robienie całości od nowa a to jest zbyt czasochłonne.

Z tego co mi wiadomo zmiany dpi są możliwe bez straty jakości, ale może niech się wypowie ktoś, kto w temacie grafiki wiedzę posiada…

Zmiana DPI na wyższą wartość jest IMHO bezcelowa. Wyobraź sobie, że masz kwadratowy obrazek o wymiarach 2x2 składający się z 4 pul, a następnie dzielisz każde pole na kolejne 4 części. Czy taka operacja zmieni jakość obrazka? Nie. Obrazek będzie wyglądać tak samo, ale będzie się składać z większej ilości punktów.

Przykład z Wikipedii:

Jak można zauważyć na powyższym obrazku zmniejszając dpi tracimy na jakości, ale podczas zwiększania nie wrócimy do obrazka oryginalnego. Po zwiększeniu dpi obrazka będzie on wyglądał tak, jak ten ostatni, ale będzie miał więcej punktów.

Jedynym sensownym wytłumaczeniem może być to, że drukarka nie obsługuje obrazów o dpi poniżej 600. Na takich drukarkach się nie znam, ale podejrzewam, że jest to jednak mało prawdopodobne.

Co do przerobienia obrazka na CMYK (a w zasadzie na pseudo CMYK) to sposób dla GIMP’a podałem Ci wyżej.