Zmiana rozmiarów partycji - możliwe tylko zmniejszenie

Witam

Mam problem ze zmianą rozmiarów partycji pod Vistą 32bit. Problem występuje zarówno przy użyciu systemowego narzędzia jak i programu Easeus Partition Master, ściągniętego z Vortalu.

Mianowicie chodzi o te, że gdy zmniejszę rozmiar jednej partycji z zamiarem zwiększenia pojemności drugiej to komputer jakby nie widzi zwolnionego wcześniej miejsca i pozwala tylko na operację zmniejszenia partycji. W systemowym narzędziu opcja ‘rozszerz wolumin’ jest zaciemniona. Operacja zmniejszenia partycji na pewno jest zatwierdzona, co widzę sprawdzając pojemności dysku w ‘mój komputer’. Co z tym zrobić?

Czy partycje sformatowane są w tym samym systemie plików?

miałem ten sam problem (w Partition Magic).

dostałem szału, zrobiłem backup i wszystko postawiłem ‘na nowo’…

Wszystko jest w NTFS. Odpaliłem Gparted live cd i to samo :/. Ale zauważyłem jedną rzecz. Mam tam ukrytą partycję z instalką Visty dołączoną przez producenta laptopa i ją da się powiększyć. Nic z tego nie rozumiem. Jakieś sugestie?

Oczywiście mogę postawić wszystko od nowa, ale potrzebowałbym dysk zewnętrzny żeby ocalić dane, bo z pendrivem 4GB nie chce mi się na stacjonarke przenosić :expressionless:

Również mam ukrytą partycję na swoim laptopie, na której producent zainstalował odtwarzacz TV. Wiem, że Linuxowe programy do partycjonowania sobie nie radziły z partycjonowaniem, ale w moim przypadku użycie GParted rozwiązuje sprawę.