Zmiana rozmiaru istniejacych partycji i instalacja VISTY

Witam

(przeczytałem większość postów na temat formatowania dysków w viscie, ale nic konkretnego sie nie dowiedziałem)

Od 4 dni jestem posiadaczem NOTEBOOKA HP DV6540EW

(intel centrino 2 duo 2x2.00 GHZ, 2048 MB RAM, 160 Gb HDD, itp… )

Do komputera “dostałem” oryginalny system operacyjny Windows Vista Home Premium z partycjami które mi sie nie podobają.

C: 150 GB (z Windowsem :-x )

D: 8 Gb HP Revocery

Chciałem zrobić tak jak zawsze robiłem w XP

na C: chce zostawic 40 GB(tylko Windows). A resztę na inna partycje.

Oczywiście oryginalnej płyty z Win Vista nie dostałem tylko HP Recovery.

Jest taka możliwość ze stworze te partycje tak jak chce sformatuje i poprzez HP Recovery zainstaluje VISTE ??

Robić to przez DISK PART czy coś innego ?

PS. Warto doinstalować XP ???

PS2. (w XP nie było problemu podczas instalacji WIN wybierało sie rodzaj ilość i wielkość partycji) :slight_smile:

Może jakiś modry człowiek zrobił by reszcie porządny post o tym ? (bo na pewno jest dużo chętnych aby zrobić to co ja, tylko nie wiedzą jak sie do tego zabrać)

Do zmiany rozmiaru partycji możesz użyć darmowego programu o nazwie GParted. Ściągasz obraz płyty, wypalasz go na RW, bootujesz z niej komputer i do dalej już z górki. Program jest po angielsku i w innych językach (brak polskiego) ale jest banalny w obsłudze.

Po co Ci XP skoro masz oryginalną Vistę… zainstaluj tylko Vistę. W sumie to nie musisz jej nawet instalować, bo program GParted umożliwia zmianę rozmiaru partycji bez utraty danych.

a nie mozesz podzielić przez systemowe narzędzie do tego??

nie rozumiem w czym problem,…

wlasnie przed chwila zrobilem tak:

poprzez DISK PART zmniejszylem woluminim dysku CD ze 150 GB (windows)

na nową partycje X (56 GB)

Teraz mam

C: 87 GB

D: 7 GB(hp recovery)

X: 56 GB

Chciał by jeszcze tylko troche odjąc z C i dodać do X ale Disk Part tego nie chce zrobic…

dave711

Przecież masz narzędzie wbudowane w system do zmiany wielkości partycji ;/

DISK PART ?

masz w panelu sterowanie–>narzędzia administracyjne -->utwoz i sformatuj partycje dysku twardego