Zmiana rozmiaru partycji dysku bez utraty systemu

Witam.

 

Napotkałem ostatnimi czasy problem z brakiem miejsca na moim dysku twardym. Sęk w tym, że mimo, iż ma on  680** GB dostępnego miejsca, to otrzymałem komputer z partycjami C: (280GB) oraz D: (400GB)**.

Z początku mi to nie przeszkadzało i postanowiłem poświęcić C: na OS oraz programy, natomiast D: na gry. Dzisiaj, potrzebuję więcej miejsca na D:. Słyszałem też, że warto poświęcić C: na OS, natomiast D: na pozostałe dane.

Czy znalazłby się jakiś sposób, by zformatować dysk tak, by na C: było 80GB , natomiast na D: 600GB , bez utraty zainstalowanego OS? Reszta danych może “zgniąć”, bo przed tym chcę je zgrać na inny nośnik danych.

Wiem, że  ** diskmgmt.msc  pozwala zmieniać wielkość woluminów. Nie mogę utracić zainstalowanego  OS **(Windows 8), ponieważ nie mam płytki instalacyjnej, a był on od razu zainstalowany przy kupnie.

 

Serdecznie dziękuję za każdą radę!

Acronisem zrobisz zmianę rozmiaru partycji bez utraty danych.

tym i darmowym

http://www.dobreprogramy.pl/EASEUS-Partition-Master,Program,Windows,12861.html

filmik

http://www.youtube.com/watch?v=pR5b2fzGXQY

Ja zrobiłem zmianę rozmiaru partycji dla dysku D i C programem Easus. Bez żadnych problemów.

Sposób postępowania- krok po kroku- podaję w poniższym linku.

 

 

http://programs.pl/forum/showthread.php?20-Zmiana-rozmiaru-partycji-za-pomoc%B1-Easeus-Partition-Master-Home-Edition 

Dobrze, a czy te metody podziałają, gdy mam prawie cały dysk  C:  zapełniony? Bo nie mam wystarczająco dużo wolnego miejsca na  C:  by po zmianach dyski  C:  i D: były w stosunku  80GB : 600GB

Zrób porządek na dyskach. Zgraj co możesz zgrać ( np. na inny dysk lub dvd). Z systemy odinstaluj to czego nie używasz. Wyczyść katalogi temp z systemu i przeglądarki. Jeśli chcesz robić zmiany na partycjach spod Win8 musisz na partycji C mieć przynajmniej 10% wolnej przestrzeni, aby szło to w miarę płynnie. Jeśli robisz to z płyty live lub spod DOS nie potrzeba aż tyle wolnego. Dobrze przed zmianami na partycjach zrobić defrag danych.

80 GB na Windows 8 to stanowczo za mało moim zdaniem.

Operacja zmiany rozmiaru partycji systemowej nie jest nigdy w 100% bezpieczna o czym ostrzega każda aplikacja do tego służąca.

Aby zmniejszyć jakąkolwiek partycję musisz najpierw zmniejszyć ilość zgromadzonych na niej danych do poziomu mniejszego od jej docelowej pojemności.

Problem braku nośnika Windows 8 można rozwiązać za pomocą recovery, kopii zapasowej albo poprzez pobranie obrazu oryginalnego nośnika z intnetu.