Zmiana rozmiaru partycji

(Alphaomega666) #1

Witam,

Czy jest możliwość zwiększenia partycji ukrytej tworzonej przez system w czasie instalacji (100MB) nie naruszając danych na dysku?

Myślałem o wykorzystaniu zarządzanie dyskami w windows 7, ale niestety nie wiem czy w ten sposób nie stracę dany i czy w ogóle jest taka możliwość.

Z góry dziękuję za odpowiedź.

Pozdrawiam.

(falcon89) #2

Po co chcesz zwiększać tą partycję?

Ta partycja jest zarezerwowana przez system na pliki startowe (również jest to partycja naprawcza a której można wystartować by naprawić system).

Jeśli coś zrobisz z ta partycją (przypadkowy format) to nie uruchomisz systemu.

(Rradek22) #3

EASEUS Partition Master ja zawszę tym programem działam... nie wiem po co chcesz to robić ale tym programem bezpiecznie zwiększysz partycje

(Atronics) #4

możliwość jest tylko po co ?

w jakim celu ją chcesz powiększać ,i tak nic tam nie dograsz, raczej zostaw ją jak jest

(Alphaomega666) #5

Znaczy gdzieś czytałem, że kiedy tworzymy partycje w czasie instalacji windows 8 to on tworzy partycję 300MB. Poważnie myślę aby zainstalować windows 8 u siebie na komputerze (dostęp do MSDNAA). Nie chcę jednak tworzyć wszystkich partycji od nowa.

(falcon89) #6

Czy chcesz usunąć obecny system, czy mieć dwa systemy?

(Alphaomega666) #7

Obecnie mam 2 partycje. C i D. Na C jest zainstalowany Windows 7. Chcę sformatować partycję C i zainstalować Windows 8.

(falcon89) #8

Podczas instalacji Win 8 usuń tą partycję 100MB i tą na której masz Win 7 i utwórz partycje od nowa lub zostaw puste miejsce a instalator sam utworzy partycję.

Zastanów się czy warto instalować Windows 8.

(pawcio1212) #9

zainstaluj obok siebie te sytemy tworząc tylko dodatkową partycję na win8 i po testuj teraz jest nowe GUI więc może ci się nie spodobać

(Alphaomega666) #10

Testowałem już to nowe GUI. Trzeba się przyzwyczaić, a z menu start praktycznie nie korzystam. Nie można usunąć tę 100MB partycję (kasuje się sama jak usunie się wszystkie partycje). Jak usunę partycję tą gdzie mam win 7 to "nie scala" się z tą 100MB.

(pawcio1212) #11

ja nie mam partycji 100MB i jest dobrze

mi wystarcza 20MB do windwosa 7 xp i linuksa i nie mam problemów ta partycja jest zalecana kiedy chcesz więcej systemów a pózniej usuwasz starszy z nich

to aby móc dalej uruchamiać ten 2 system to jest osobna partycja

(falcon89) #12

Partycję pod 8 możesz zrobić tym narzędziem Parted Magic 10.10.12

Link do pobrania

Instrukcja

(Alphaomega666) #13

Super. Dzięki za porady.

Pozdrawiam.